Je na čase vyjsť s pravdou von.

Pred niekoľkými rokmi moja priateľka priznala, že mala bankový účet o ktorom jej manžel nevedel, takže mohla tajne míňať zo svojich úspor.

A nedávno známa, ktorá vlastní luxusný obchod so šperkami mi odhalila, že niektorí jej klienti kupujú drahé šperky za hotovosť, aby ich partner neodhalil ich slabosti.

Tieto porušenia dôvery sú prekvapivo bežné: Podľa nedávneho prieskumu Národnej nadácie pre finančné vzdelávanie, jeden z troch dospelých, ktorí spojili svoje peniaze vo vzťahu sa priznalo k páchaniu finančnej nevery voči svojmu partnerovi. A 76% z týchto ľudí pripustilo že ich podvod ovplyvnil ich vzťah.

Prečo všetky tie klamstvá o vašich financiách? Pátrali sme po dôvodoch za niektorými z najväčších finančných klamstiev, ktoré partneri hovoria a kroky vďaka ktorým sa môžte vrátiť spať na trať.

1) Lož: „Áno, zaplatil som ten účet“

Odkiaľ pochádza: Existujú dva základné dôvody prečo ľudia ukrývajú pohyby peňazí pred svojim partnerom. Po prvé : „Môžete sa cítiť kontrolovaný svojim partnerom, preto to využívate ako formu rebélie,“ hovorí finančná trénerka Deborah Price, CEO a zakladateľka Money Coaching Institute a autorka „The Heart of Money“

Ak jedna osoba rozhoduje o nákupoch (kontrolovanie každého detailu výpisu z kreditnej karty, rozhodovanie, čo ich partner môže a nemôže kúpiť, zavedenie limitu výdavkov), zatiaľ čo druhý partner nemá takmer žiadne slovo, hnev a rozhorčenie môže narastať – čo vedie ku klamlivému správaniu.

Po druhé: „Hanbíte sa za vašu finančnú situáciu, preto sa to snažíte zakryť, dúfajúc že budete schopný veci vyriešiť predtým, než to váš partner odhalí“ hovorí Price. „Bojíte sa toho, že váš partner si nebude vedieť poradiť s pravdou“ Možno ste v dlhu a bojíte sa že váš manžel s vami nebude chcieť byť ak zistí, čo sa skutočne deje. Alebo sa cítite vinný za vaše rozhadzovanie a nechcete, aby vás váš partner súdil.

Zrušenie zvyku: Prvým krokom je dostať sa na koreň lži. „Väčšina peňažných problémov nie je o peniazoch – sú to príznaky, a problémy sú v skutočnosti o niečom inom.“ hovorí Price, ktorá radí preskúmať kedy a kde sa správanie prvýkrát objavilo. Jedna metóda: Spíšte to, čo ona volá „životopis peňazí“. Začalo klamstvo už pred svadbou alebo až po nej? Ako sa vďaka klamstvu cítite – vinný za neúprimnosť, nadšený že sa vám niečo prepieklo, alebo sa bojíte že sa váš partner dozvie pravdu?
„Väčšina našich peňažných vzorcov sa formuje v rannom detstve a nevedome sa prejavujú v našich vzťahoch,“ hovorí Price. „Akonáhle porozumiete vašim vzorcom, získate nad nimi moc a môžete začať s opatreniami na ich nápravu.“

Ďalej, zvážte aký by to bol pocit priznať sa. Spýtajte sa sami seba, ak ste si istý že by váš partner nešalel, čo by sa ideálne malo stať? Teraz, ako to môžete uskutočniť?  „Aby ste povedali pravdu, je potrebné, aby  ste sa cítili vo vašom vzťahu bezpečne,“ vysvetľuje Price. „Nemôžete sa báť, že váš partner ujde preč.“ Odporúča začať konverzáciu: „Je tu niečo dôležité o čom sa s tebou potrebujem porozprávať, ale bojím sa že ťa to nahnevá. Predtým, než ti to poviem, sľúb mi, že ostaneš kľudný a pomôžeš mi sa cez to prepracovať?“ Áno, bude to ťažký rozhovor, ale pomôže vám to vybudovať silnejšie puto.

2) Lož: „Som strašný čo sa týka peňazí – riaď to ty“

Odkiaľ pochádza: Toto je neuveriteľne bežný fenomén: Ľudia, ktorý sú perfektne schopný, sú mylne presvedčený, že sú finančne nešikovný. „ Cítite sa bezmocný a bojíte sa že spravíte chybu,“ hovorí Price. „Možno vám vraveli, že nieste dostatočne múdry keď ste vyrastali, alebo ste mali rodičov či učiteľov, ktorý vás zneistili.“ Takisto zdôrazňuje, že niekedy tu je podvedomý prospech, ak nemáte moc nad peniazmi, a nemusíte byť tým zodpovedným, pripraví vás to na zachránenie niekým viac schopným.

Zrušenie zvyku: Je pravda, že nemáte moc nad financiami, alebo je to predstava vytvorená na základe vášho strachu z toho, že to pokazíte? Aby ste to zistili, spíšte si vaše finančné schopnosti: Ste si vedomý toho, koľko máte na vašich šekových a sporiacich účtoch? Viete, koľko zarobíte? Prispievate do dôchodkových fondov? Keď ste žili sami, platili ste svoje účty načas a míňali ste podľa rozpočtu? Možno si uvedomíte, že máte nad peniazmi väčšiu kontrolu ako ste si mysleli. Alebo si uvedomíte, v ktorých oblastiach potrebujete poradiť. (Pozrite náš návod na finančné plánovanie).

„Napriek tomu, že ste niečo nespravili v minulosti, neznamená to, že sa nemôžete stať zručným,“ – zdôrazňuje Price. „A zatiaľ čo je dobré pre jedného človeka byť v role rodinného finančného riaditeľa, obaja by ste mali byť zahrnutý v nejakom rozsahu vo vašich financiách.“ V najhoršom prípade, ak stratíte vášho partnera alebo sa rozvediete, a oni majú prístup k vášmu finančnému životu, budete spútaný – zvlášť ak do toho budú zahrnuté deti. Takže, bez ohľadu na to, kto vedie finančné rozhodnutia, buďte si istý, že si spolu sadnete aspoň raz za mesiac a prediskutujete, kde sa vaše spoločné financie nachádzajú.

3) Lož: „Samozrejme, môžeme si o dovoliť“

Odkiaľ pochádza: Táto jedna nemusí byt úplná lož. Veľa ľudí jednoducho nie je dostatočne spojených s ich denným účtovníctvom natoľko, aby vedelo či si môžu alebo nemôžu dovoliť nové auto alebo výlet do Ánd. A keď ste raz ženatý, finančná bezradnosť sa môže stať ešte horšou – predpoklad že váš partner sa postará o financie vám dáva výhovorku aby ste mohli vyhodiť viac.

Plus, ak ste na to dvaja, je ľahšie predať zodpovednosť na niekoho iného, takže v prípade nezodpovedného  rozhodnutia nebudete na vine vy. „Niektorý ľudia sa takisto vyhýbajú povedaniu pravdy (tomu, že určitá vec stojí viac, ako si môžete dovoliť), aby sa vyhli potenciálnej hádke,“ dopĺňa Price. (Samozrejme to zlyhá: Môžete na seba ukazovať prstom neskôr, keď prídu finančné výčitky.)

Zrušenie zvyku: Časť problému spočíva v tom, že sme príliš pripútaní ku chceniu minúť peniaze. „Väčšinou sme riadení časťou mysle nazývanou inštinktívny mozog, ktorý je riadený túžbou a je úplne odlišný od prefrontálnej kôry, časti ktorá riadi racionálne myslenie,“  vysvetľuje Price. Výsledok: finančné rozhodnutia sú častejšie riadené emóciami, menej logikou. Takže, pred veľkým nákupom by ste si s partnerom mali spraviť zoznam všetkých pozitívnych a negatávnych dôsledkov vášho rozhodnutia. „To spomalí vaše nervové centra a aktivuje prefrontálnu kôru,“ hovorí Price. Nielen, že bude menej pravdepodobné, že budete unesený nadšením, ale takisto vás to prinúti poriadne sa pozrieť  na vašu finančnú situáciu.

4) Lož: „Moje peniaze sú tvoje peniaze“

Odkiaľ pochádza: Predtým spomenutý prieskum zistil, že traja z desiatich dospelých  so spoločnými financiami majú ukryté nákupy, bankové účty, vyhlásenia, účty alebo hotovosť pred partnerom. Ale čo ak to odhalí? „Ukrývanie finančných informácii je sebaobranná odpoveď na pocit neistoty vo vzťahu“ hovorí Kate Levinson, PhD., autorka „Emotional Currency“. „Aj keď sa vám myšlienka zlúčenia vašich finacií s partnerovými môže páčiť na intelektuálnej úrovni, nakoniec neveríte tomu, že váš partner tu bude stále pre vás.“

Tento pocit neistoty môže byt vyvolaný minulými skúsenosťami s niekým kto odcudzil peniaze (napríklad rodič, ktorý prehral nájomné alebo prešvihol rozpočet na potraviny kvôli nákupnej závislosti). Môže to byť ale aj znak emočnej vyčerpanosti – ak vás zradil ex alebo ste mali emočne neprístupného rodiča, mohli ste sa naučiť nespoliehať sa na ostatných. „Peniaze reprezentujú  vnútornú potrebu ostať nezávislým, a skrývanie  vás uspokojuje, že nie ste príliš zraniteľný,“ hovorí Levinsonová. Vďaka vašej skrýši, mate pocit že máte cestu von.

Zrušenie zvyku: Začnite vyšetrovaním základnej príčiny vášho podvodu – píšte o tom, hovorte s priateľmi alebo terapeutom, alebo meditujte kým neporozumiete tomu, čo sa deje pod povrchom. Levinsonová vysvetľuje: “Potrebujete porozumieť, že vaše správanie je zapríčinené elementmi mimo vášho podvedomia.“

Po tom čo získate náhľad do základnej príčiny, prepracujte sa cez problém s vašim partnerom. Na začatie diskusie sa skúste sústrediť na vzťah, so začiatkom ako napríklad: „Je tu niečo o čom som sa s tebou bál hovoriť. Viem, že sa naštveš, ale potrebujem, aby si  mi pomohol prísť na to čo sa deje,  pretože to stoji v ceste môjho vzťahu k tebe.“ Takisto by ste možno mohli začať rozhovor prosbou, aby vás partner len počúval bez prerušovania, aby ste mu mohli povedať celý príbeh. „Pamätajte, že základ problému nemusí mať nič spoločné s peniazmi, ale môže poukázať na niečo, čo vo vašom vzťahu chýba – viac času stráveného vo dvojici, alebo potreba partnerovej pomoci v prácach okolo domu,“ dopĺňa Levisonová.

5) Lož: „Tieto topánky mám už roky“

Odkiaľ pochádza: Popieranie míňania je reakcia založená na strachu. „Bojíte sa že vás bude partner súdiť pretože ste zhovievavý, sebecký, povrchný alebo nezaslúžetiľný – a že vás preto nebude ľúbiť.“ – hovorí Levinsonová. Vaša odpoveď môže byť presný odraz vášho súčasného spútania, napríklad, ak vás partner finančne kontroluje, alebo máte problém s míňaním. Alebo to môže byť vedľajší produkt vašej výchovy; podľa Levinsonovej, môžete kopírovať správanie ktoré ste videli v detstve (napríklad, vaša mama podporujúca vás v skrývaní nových nákupov pred otcom).

Zrušenie zvyku: Posúďte realisticky vašu finančnú situáciu: „Objasnite si vaše finančné ciele a priority a ustáľte si špecifický rozpočet založený na vašich ustálených a ľubovoľných výdavkoch.“ Odporúča Levinsonová. Vedieť ako veľa môžete minúť zmierni strach z toho, že váš partner to neschváli. Pridržiavajte sa tohto rozpočtu, prezerajte ich každý mesiac alebo dva, aby ste si boli istý, že to pre vás stále platí.

6) Lož: „Nemám žiadny dlh.“

Odkiaľ pochádza: Trinásť percent zo všetkých respondentov v prieskume uviedlo, že sa dopustili vážneho porušenia, a to takého, že klamali o výške svojho dlhu. „Príčinou tejto lži je pocit hanby, pocit znemožnenia, alebo strach z toho, že váš partner vás bude súdiť,“ hovorí Levinsonová. Môžete sa tak isto dostať do stavu popierania – podvedomého, cítite, že ste nepovedali svojmu partnerovi pravdu, potom dlh akoby neexistoval a nebudete musieť čeliť jeho dôsledkom.

Zrušenie zvyku: Je na čase postaviť sa zoči-voči vaše finančnej situácii. „Vlastnite svoj dlh,“ nalieha Levinsonová. „Hovorte s niekým, komu veríte – advokátom, finančným poradcom, alebo členom svojej rodiny – a začnite rozmýšľať ako sa zbaviť dlhu.“ Touto cestou, keď poviete partnerovi pravdu (skúste použiť rovnaké konverzačné techniky ako doteraz), budete už mať v mysli plán, z ktorého bude zrejmé, že začínate mať nad vecami kontrolu. „Možno by ste tiež mali zvážiť oddelenie vašich financií, aby ste ukázali, že dlh je vašou zodpovednosťou,“ dodáva Levinsonová.

7) Lož: „Nemám toľko peňazí.“

Odkiaľ pochádza: Na druhej strane, niektorí ľudia tvrdia, že zarábajú menej než v skutočnosti. „Môžete zatajovať dedičstvo alebo veľký plat pred partnerom kým randíte, pretože máte obavy, že vás len využíva alebo miluje iba pre peniaze,“ hovorí Levinsonová. „Potom v tejto lži pokračujete, pretože to nechcete pokaziť.“ Táto lož tiež rozpútava kaskádu ťažkých osobných otázok: Ako budem schopný zvládnuť mať oveľa viac než môj partner? Akým typom osobnosti sa stanem ak do toho zatiahnem peniaze? Čo to urobí s našim vzťahom, keď z finančne sa rovnajúceho stavu už tento stav rovnaký nebude?

Zrušenie zvyku: V tomto prípade Levinsonová silne odporúča navštíviť advokáta, pretože môže byť znepokojujúce mať veľké majetkové nezrovnalosti vo vzťahu. „Niektoré páry sú prirodzene finančne kompatibilné a súhlasia spolu na tom ako míňať a šetriť,“ hovorí Levinsonová. „Ale pre veľa z nich to je náročné. Váš partner môže byť z majetku vystrašený, odsudzujúci bohatých ľudí alebo sa môže báť, že mať veľa peňazí ich zmení na odlišnú osobu s odlišnými hodnotami.

Existujú tiež otázky o dynamických zmenách: Ak jeden z vás má veľa peňazí, čo hovoríte na to čo má väčšiu váhu? „Problémy spojené s tým, že sa cítite lepšie alebo horšie než váš partner sú na vyriešenie veľmi náročné, hlavne keď cítite pocit zrady na vrchole,“ hovorí Levinsonová. „Hlavne sa uistite, že nájdete terapeuta, ktorý nebude mať problém hovoriť o peniazoch.“

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: DailyWorth

Facebook komentár