Známy investor Marc Faber sa domnieva, že Apple je problémovou spoločnosťou, ktorá vyrába rad povrchných produktov a z tohto dôvodu by mohla byť na ceste k bankrotu.

Faber v jeho rozhovore povedal: “Jedná sa o druh akcií, ktoré sú pre mňa naozaj nezaujímavé,” …  “Nehovorím, že hneď príde na mizinu,” ale “nakoniec by mohla skrachovať.”

( Súvisiace: Spoločnosť Apple čelí poklesu podielu na trhu mobilných telefónov )

Faber dodal, že sa to nestane “zajtra” alebo “pozajtra.” Ale investor a tvorca správy Gloom, Boom & Doom Report porovnáva Apple s inou technologickou spoločnosťou, ktorá je v súčasnosti neslávnou, pre ich nevydarenú históriu.

“Porovnáva to s firmou Polaroid, z roku 1970.” Koniec koncov, firma Polaroid bola rovnako ako Apple založená a riadená slávnym vizionárom, ktorý zo spoločnosti nakoniec odišiel.”

Faber ďalej poznamenal: “Dr. [Edwin] Land, ktorý bol zakladateľom spoločnosti Polaroid mal pod sebou viac patentov, než ktokoľvek iný na svete.”

V roku 1982, Land opustil svoje sedadlo na palube spoločnosti Polaroid a vzdal sa svojej výskumnej pozície, v rámci spoločnosti. V roku firma Polaroid v roku 2001 požiadala o ochranu pred bankrotom a pokračuje v odpredaji svojich aktivít.

( Súvisiace: Možné scenáre vedúce ku koncu spoločnosti Apple )

Apple rozhodne vyzerá silnou spoločnosťou s kvalitným základom: Apple má v súvahe 43 miliárd dolárov v hotovosti a krátkodobých investícií. V druhom štvrťroku zaznamenala tržby vo výške 35 miliardy dolárov a kapitalizácia spoločnosť je o hodnote viac ako 450 miliárd dolárov.

Faber taktiež tvrdí, že technologický priemysel je plný hrobov bývalých lídrov trhu. “Máme mnoho ďalších príkladov z high-tech spoločností, ktoré jednoducho zmizli.”

A Faber dodal, že najväčším problémom firmy Apple môže byť, že jeho výrobky uspokojujú nedôležité ľudské potreby.

Ďalej uviedol: “Je to v podstate spoločnosťou hračiek pre dospelých.”

Zdroj: LATimes

Facebook komentár