Strategie_mobilnych_aplikacii_ktorymi_si_ziskavaju_Vasu_pozornost_facebook_insta

Ak vlastníte smartfón, pravdepodobne to poznáte: Máte chvíľu voľného času, tak sa pripojíte na internet a pozriete sa, čo je nové. Možno cítite potrebu zistiť, čomu sa práve venujú Vaši priatelia, alebo jednoducho potrebujete cítiť spojenie s inými ľuďmi. Možno chcete využiť každú voľnú chvíľu a pokračovať v čítaní knihy, učení sa nového jazyka, hľadaní partnera či hraní hier.

Znamená to, že ste závislí na svojom smartfóne? Nie nevyhnutne. Existujú odborné definície závislosti, ktoré sa však nevzťahujú na nadmerné používanie smartfónu. A práca s aplikáciami na Vašom smartfóne je často iba formou plytvania času. Je veľmi pravdepodobné, že pred vzostupom smartfónov ste plytvali časom nejakým iným spôsobom. Jonathan Kay, ktorý je výkonným riaditeľom analytickej spoločnosti Apptopia, nazýva tento čas „presunutým“. Povedal: „Myslím si, že ľudia presúvajú mnoho času, ktorý by inak strávili pred televíznymi prijímačmi, práve do aktivít spojených so svojím telefónom. Nejde teda o žiadny pridaný čas. Je to iba čas presunutý od jedného média k druhému.“

Trávenie času so smartfónom v ruke sa však zásadne líši od ostatných voľnočasových aktivít. Naše telefóny sú plné obsahu, ktorý sme si zostavili sami v súlade s našimi záujmami. Televízne relácie sú namiesto toho volené za nás. Kay verí, že práve z tohto dôvodu sú smartfóny omnoho atraktívnejšie.

O popularitu smartfónov sa však neustále pričiňujú aj samotní výrobcovia aplikácií. Využívajú totiž cieľavedomé stratégie, pomocou ktorých sa im darí upútať Vašu pozornosť. Nenechávajú nič na náhodu a nespoliehajú sa na to, že si jednoducho otvoríte ich aplikáciu vždy, keď nemáte nič iné na práci.

Kay ďalej vysvetlil: „Myslím si, že ľudia sa chcú nechať vtiahnuť. V takom prípade záleží iba na tom, kto dokáže najefektívnejším spôsobom získať ich pozornosť.“

Súvisiace: 10 spôsobov, ktorými Vás spoločnosti sledujú bez Vášho vedomia

Nedá sa poprieť, že niektorí poskytovatelia aplikácií si za týmto účelom zvolili skutočne úspešné techniky. Pomocou názoru odborníkov, výskumov a vlastných skúseností sa nám podarilo identifikovať stratégie, ktorými sa najpopulárnejšie aplikácie na svete snažia prilákať Vašu pozornosť. Úlohou niektorých týchto stratégií je výhradne snaha o manipulovanie Vášho správania. Ďalšie však nie sú zákerné a ich popularita plynie zo skutočnosti, že hodnotným spôsobom spĺňajú svoju funkciu.

Všetky z nich však majú rovnaký cieľ. Vtiahnuť Vás do svojho sveta a udržať si Vašu pozornosť. Pozrite sa na niektoré z ich taktík.

Instagram posiela desiatky „push notifikácií“ týždenne a snaží sa Vás osloviť „Príbehmi“

Push notifikácia aplikácie Instagram.

Push notifikácia aplikácie Instagram.

V súčasnosti existuje mnoho rôznych aplikácií, no zdá sa, že práve Instagram vedie k najvážnejšej „závislosti“. Ponúka hneď niekoľko lákadiel. Uverejňovanie fotografií a videí sa rýchlo stáva zvykom, fotografické filtre odstránia všetky nedostatky Vášho materiálu a okolo príspevkov budujete súkromnú sociálnu sieť.

No Instagram zapája niekoľko vlastných stratégií, pomocou ktorých si udržiava priaznivcov. Takzvané „push notifikácie“ slúžia na upozornenie užívateľov o dôležitých udalostiach aj v čase, keď priamo nepoužívajú aplikáciu. Ak ich máte povolené, získavate upozornenia vždy, keď niekto uverejní svoj prvý „Príbeh“ na Instagrame, keď sa Váš priateľ z Facebooku pripojí na túto platformu, prípadne keď niekto z Vašich známych vysiela video naživo.

Prirodzene, povahu a frekvenciu týchto notifikácií si môžete prispôsobiť podľa vlastných požiadaviek. Bude si to však vyžadovať istú námahu v sekcii nastavení. A pri štandardnom nastavení Vás aplikácia notifikuje takmer o všetkom.

Push notifikácie sú síce očividnou a priamočiarou stratégiou, ale skutočne fungujú. Analytická spoločnosť Urban Airship uvádza, že zasielanie push notifikácií môže zdvojnásobiť mieru zadržiavania užívateľov na zariadeniach s operačným systémom iOS a dosiahnuť až šesťnásobne lepšie výsledky na zariadeniach Android.

Randy Nelson, ktorý je analytikom z agentúry Sensor Tower, povedal: „Push notifikácie sú prvou líniou tejto stratégie. Sú zacielené priamo na Vašu osobu a bez okolkov Vás vyzývajú k tomu, aby ste znovu začali interagovať s aplikáciou. Notifikácie sa nesnažia byť nenápadné a sú kľúčovým nástrojom v procese opätovného angažovania užívateľov.“

Príbehy na Instagrame sú prezentované v rôznych častiach aplikácie.

Príbehy na Instagrame sú prezentované v rôznych častiach aplikácie.

 

Ďalšiu stratégiu upútavania pozornosti predstavujú takzvané „Príbehy“. Táto funkcia aplikácie bola predstavená v roku 2016 a mnohí ju spočiatku považovali za kópiu rovnakej funkcie aplikácie Snapchat. Príbehy Instagramu však zatienili Snapchat už v rámci prvého roku od ich spustenia.

Príbehy na Instagrame Vám dovoľujú využívať filtre, animácie a nálepky špecifické pre lokalitu, v ktorej sa nachádzate. Jedná sa o dokonalý spôsob plytvania časom. Aplikácia Vás však na každom kroku nabáda k tomu, aby ste si prezerali Príbehy iných ľudí. Príbehy sú prvým prvkom, ktorý sa Vám zobrazí pri otvorení aplikácie. Navyše sú zahrnuté aj medzi novinky a vyskytujú sa na viacerých miestach v rámci aplikácie. Keď si pozriete Príbeh jedného človeka, automaticky sa Vám spustí Príbeh ďalšieho.

Twitter sa spolieha na psychologický trik hracích automatov

Animovaný symbol je znakom toho, že aplikácia načítava ďalší obsah.

Animovaný symbol je znakom toho, že aplikácia načítava ďalší obsah.

Najpopulárnejšia stratégia pre udržiavanie pozornosti nebola vytvorená technologickými spoločnosťami. Namiesto toho sa jedná o psychologický nástroj, ktorý sa často využíva v kasínach a je známy ako „princíp nepravidelných odmien“ („variable ratio schedule“).

Predstavuje koncept, v rámci ktorého je za istú činnosť poskytnutá odmena v nepravidelných intervaloch. Užívateľ si je teda vedomý, že získa odmenu, no nevie, kedy sa tak stane. Presne to sa deje aj pri hracích automatoch. Pri každom pokuse môžete získať zopár drobných, obrovský jackpot alebo vôbec nič.

Tristan Harris, ktorý je bývalým zamestnancom spoločnosti Google, povedal, že mnoho aplikácií funguje na rovnakom princípe. Keď v aplikácii Twitter potiahnete prstom nadol, objaví sa točiace koliesko, ktoré symbolizuje načítavanie ďalšieho obsahu. Neviete, čo Vám prinesie. Dúfate však, že to bude niečo nové a zaujímavé. Niekedy sa Vám to splní, inokedy nie.

Obrazovka pri prvom otvorení aplikácie Twitter.

Obrazovka pri prvom otvorení aplikácie Twitter.

 

Twitter využíva túto stratégiu ešte jedným spôsobom. Keď otvoríte aplikáciu, na niekoľko sekúnd sa Vám zjaví modrá obrazovka s ikonickým logom. Až po chvíli ste presmerovaní k novinkám a obsahu. Niektorí ľudia si myslia, že toto omeškanie je spôsobené pomalým internetovým pripojením, zlým signálom či starým telefónom. To však nie je pravda. Počas týchto sekúnd totiž uvažujete, čo Vás čaká. Mohli by to byť príspevky, ktoré ste už čítali, ale rovnako pravdepodobný je aj nový a zaujímavý obsah. Táto neistota a napätie sú faktormi, kvôli ktorým sa do aplikácie vrátite aj nabudúce.

Twitter však nie je jedinou aplikáciou, ktorá využíva tento trik. Stretnete sa s ním aj na Instagrame či Facebooku.

LinkedIn využíva koncept „sociálnej reciprocity“

LinkedIn Vás nabáda získavať nové vzťahy.

LinkedIn Vás nabáda získavať nové vzťahy.

 

LinkedIn sa nachádza medzi 100 najpopulárnejšími bezplatnými aplikáciami a predstavuje šiestu najpopulárnejšiu sociálnu aplikáciu. Existuje niekoľko nenápadných spôsobov, prostredníctvom ktorých Vás nabáda k tomu, aby ste v prostredí aplikácie trávili viac času. Jeden z nich sa znovu opiera o overený psychologický postup.

Harris potvrdil, že aplikácia LinkedIn sa často spolieha na koncept sociálnej reciprocity – teda vzájomne prospešných vzťahov. Keď Vám niekto v rámci tejto aplikácie pošle žiadosť o priateľstvo, pod ňou sa Vám zobrazí zoznam ľudí, ktorých môžete osloviť Vy.

Harris vysvetlil: „LinkedIn stavia na Vašej podvedomej túžbe pridať si nového človeka do zoznamu kontaktov. Takýmto spôsobom vznikajú sociálne záväzky, pri ktorých milióny ľudí cítia povinnosť odplatiť sa. Aplikácia medzitým profituje z času, ktorý užívatelia strávia budovaním svojej siete kontaktov.“

Facebook ťaží zo svojej povahy najpoužívanejšej aplikácie na svete

Facebook Vám pomáha s prihlasovaním sa do ďalších aplikácií.

Facebook Vám pomáha s prihlasovaním sa do ďalších aplikácií.

 

Spoločnosť Facebook vlastní Instagram a nie je preto prekvapením, že obe aplikácie využívajú podobné stratégie. A tieto stratégie zjavne fungujú. Facebook sa drží medzi piatimi najpopulárnejšími bezplatnými aplikáciami v obchode App Strore a je najpoužívanejšou aplikáciou v Spojených štátoch.

Facebook však využíva jednu výnimočnú stratégiu. Pomáha Vám totiž prihlásiť sa do ďalších aplikácií. Namiesto toho, aby ste si vytvárali prihlasovacie meno a heslo v každej novej stiahnutej aplikácii, môžete použiť údaje z Facebooku. Účet na Facebooku sa tak stáva praktickým nástrojom.

„Spomienky“ na Facebooku Vám dovolia prezerať si svoju činnosť v aplikácii v rámci predošlých rokov.

„Spomienky“ na Facebooku Vám dovolia prezerať si svoju činnosť v aplikácii v rámci predošlých rokov.

 

Facebook sa v posledných rokoch snaží byť Vaším osobným denníkom. Pomocou funkcie „Spomienky“ vedie záznamy o Vašej činnosti v rámci aplikácie a máte tak možnosť prezrieť si, čomu ste sa venovali a ako ste sa správali v priebehu predošlých rokov používania Facebooku. Spomienky niektorých užívateľov tak siahajú až desať rokov do minulosti. Katalogizujú každý príspevok, fotografiu a nové priateľstvo, pričom Vás na to denne upozorňujú. Ste tak nútení pravidelne otvárať aplikáciu a spomínať na to, čo ste robili pred štyrmi či ôsmimi rokmi.

Súvisiace: Najviac zobrazované značky sveta na sociálnych sieťach

Facebook sa v posledných rokoch snaží byť Vaším osobným denníkom. Pomocou funkcie „Spomienky“ vedie záznamy o Vašej činnosti v rámci aplikácie a máte tak možnosť prezrieť si, čomu ste sa venovali a ako ste sa správali v priebehu predošlých rokov používania Facebooku. Spomienky niektorých užívateľov tak siahajú až desať rokov do minulosti. Katalogizujú každý príspevok, fotografiu a nové priateľstvo, pričom Vás na to denne upozorňujú. Ste tak nútení pravidelne otvárať aplikáciu a spomínať na to, čo ste robili pred štyrmi či ôsmimi rokmi.

Aplikácia Vám navyše pripomína narodeniny Vašich priateľov a výročia Vášho priateľstva na Facebooku. Pri tejto príležitosti kompiluje videá, ktoré zobrazujú Váš spoločný vzťah na platforme.

Facebook je aktuálne v mnohých smeroch niečím viac ako obyčajnou aplikáciou sociálnej siete. Predstavuje totiž spôsob, ktorým spravujete svoj sociálny život.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BI

Facebook komentár