Americký akciový index Nasdaq minulý týždeň po prvýkrát za 13 rokov prekonal úroveň 4000 bodov, a pokračoval v dosahovaní nových rekordných hodnôt. Ale mali by sa investori báť? Zatiaľ nie, hovorí Barry Ritholtz, investičný riaditeľ spoločnosti Ritholtz Wealth Management a tvorca blogu The Big Picture. Nasdaq dnes je iný, než Nasdaq počas technologickej bubliny.

“Zloženie indexu Nasdaq sa vo svojej podstate zmenilo” … “Predtým bol omnoho viac založený na technologickom sektore. Teraz je toto rozloženie zhuba o pätinu menšie, ako bolo v roku 2000.”

Matt Krantz v USA Today píše, že technologické akcie predstavujú 42% technologického indexu Nasdaq Composite, ktorý v marci roka 2000 pozostával z 51 % pomeru.

( Súvisiace: Ako bude dlhová bublina čínskej ekonomiky vplývať na vaše investície (a verte, že bude) )

Ritholtz taktiež uviedol: “Jeho (Nasdaq) aktuálne obchodovanie je v súčasnosti na úrovni rozumnej ceny. Pred bublinou, kedy sme dosahovali 4 000 bodov, veľké percento spoločností Nasdaq-u nemalo zisk. Takže sme dokonca nemohli vedieť o P/E ratio (pomer ceny vs. zisku). V podstate neexistovalo.”

To nie je prípad súčasnosti. Ritholtz taktiež uviedol: “Napríklad akcie spoločnosti Google sa obchodujú zhruba na 23 až 24-násobku svojich ziskov.” A na Amazon sa vyjadril: Aj keď rast spoločnosti “je nádherný, jednoducho ešte toľko nemôže zarábať.”

( Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711 )

Takže, kde budú akcie týchto firiem smerovať ďalej?

Ritholtz ďalej uvádza: “Za posledné štyri roky sme dosiahli obrovský rast, takže sa dá povedať, že táto rally trvá už trochu dlho,” … “ale je to možné vzhľadom na nový obchodný sortiment, do ktorého sme vstúpili aj pomocou ďalších amerických indexov – Dow Jones a S&P 500, čiže je to možno začiatok nového býčieho trhu. Ale ja nie som ochotný povedať, že už sme v ňom. “

Jedným z dôvodov prečo Ritholtz váha je: “Za takmer nulových úrokových sadzieb neexistujú žiadne alternatívne investície, ako akcie.” … “Každý je viac či menej nútení vstupovať do akcií.”

Súčasne uvádza, že investori by si mali pamätať na krachy z rokov 2000 a 2007 až 2008.

Nakoniec poznamenal: “Máme investičnú masu, ktorá je pomerne otrasená a veľmi pochybuje o akomkoľvek druhu dlhodobých ziskov.”

GRAF- Vývoj akciového indexu Nasdaq Composite 100: 1988-súčasnosť


Zdroj: Investing

Facebook komentár