Greenspan_Bublina_v_dlhopisoch_praskne_kvoli_neobvykle_nizkym_urokovym_sadzbam_2017

Bývalý predseda Federálneho rezervného systému Alan Greenspan prišiel na konci tohto týždňa s prísnym varovaním, kde uviedol, že trh s dlhopismi je na vrchole zrútenia, čo taktiež ohrozí ceny akcií.

V rozhovore tento dlhoročný vedúci predstaviteľ americkej centrálnej banky uviedol, že dlhodobé obdobie nízkych úrokových sadzieb sa má skončiť a s ním aj býčie trhy pre aktíva s fixným príjmom (dlhopisy), ktoré trvali viac ako tri desaťročia.

Greenspan poznamenal: “Súčasná úroveň úrokových sadzieb je abnormálne nízka a existuje len jeden smer v ktorom môžu ísť a keď to začne, bude to pomerne rýchle.”

Toto prostredie s nízkymi úrokovými sadzbami je výsledkom súčasnej menovej politiky v inštitúcii, ktorej pomáhal v rokoch 1987-2006. Počas finančnej krízy Fed vykonal zníženie svojej úrokovej sadzby na takmer nulovú úroveň a udržal ju tam aj o sedem rokov neskôr.

Od decembra 2015 Fed schválil štyri zvýšenia úrokových sadzieb, výnosy z vládnych dlhopisov však zostali v blízkosti rekordných miním.

Greenspan nekritizoval politiku súčasného Fedu. Ale varoval, že prostredie nízkych úrokových sadzieb nemôže trvať navždy a ak skončí bude mať vážne dôsledky.

Ďalej uviedol: “Pre svoju prognózu nemám časový rámec,” … “Mám graf, ktorý sa datuje do 18. storočia a môžem vám povedať, že toto obdobie vždy skončí, ale nemôžete vopred vedieť, kedy sa to skutočne začne.”

Súvisiace: Gross: Na svetovom trhu s dlhopismi by mohla nastať katastrofa

V jednom bode sa vyjadril aj o časovom horizonte, keďže je podľa neho pravdepodobné, že to bude rýchle a trh bude prekvapený.

Poznamenal: “Vyzerá to že to bude mať veľkú silu a vplyv.” Každý, kto si myslí, že dokáže predpovedať, ale ak sa bublina zlomí, je “pre katastrofálnu” skúsenosť.”

Okrem svojej všeobecnej práce vo Fede, ktorá sa vyznačovala aj dlhším obdobím nízkych sadzieb (aj keď nie je v blízkosti ich súčasnej pozície) je Greenspan všeobecne známy pre prejav “iracionálnej exuberancie”, ktorú vydal v Americkom inštitúte pre podnikanie, počas roka 1996. V prejave vydal varovanie okolo cien aktív a povedal, že je ťažké povedať, kedy sa bublina chystá prasknúť.

Tieto poznámky predznamenali vyskakovanie dot-com bubliny a táto fráza si našla trvalé miesto v slovníku Wall Street.

Nakoniec dodal: “Nikdy si nemôžete byť úplne istí, keď vznikne iracionálna exuberancia,” … “Robil som to ako súčasť oveľa širšieho prejavu a hovoril som o analýze trhov a podobne, v ten moment som sa nesnažil sústrediť sa na krátkodobé obdobie, ale tlač to milovala.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HuffPost, Bloomberg

Facebook komentár