Veľa odborníkov sa drží zahmleného pohľadu na súčasný stav americkej ekonomiky – ale čo musí uvedomelý investor urobiť aby bol ziskový? Pozrite si názory ekonómov a investičných profesionálov z nedávno uzavretého jesenného sumitu Casey Research. 

Lacy Hunt, vedúci výkonný viceprezident investičnej spoločnosti Hoisington a bývalý hlavný ekonóm pre Dallaský Fed uvádza, že hlavným dôvodom prečo svetová ekonomika stále ochabuje je priveľké požičiavanie si (všetkých) krajín oproti ich nízkem úrovniam sporenia. 

„275% celkového dlhu k pomeru k HDP je kritickým prahom pričom každá ekonomika svetového významu je nad týmto levelom a stále stúpa.“ 

Súvisiace: Ako investovať 100, 1 000 alebo 10 000 dolárov

Súčasnú menovú politiku považuje za „nemohúcu“. Americký FED, Centrálna Banka Anglicka a Centrálna Banka Japonska sa snažia problém vysokého zadlženia vyriešiť ďalším požičiavaním, ktoré má síce krátkodobý prospech ale v dlhodobom poňatí bude katastrofálne.

„Príliš veľa požičiavania znamená viac bublín v aktívach,“ hovorí Hunt. Vzhľadom k tomu že Spojené štáty sú menej zadlžené ako Japonsko a Európa, ich výkon bude spomedzi nich naďalej najvyšší.“

Predpovedá, že dolár porastie k pomeru k iným významným menám a že inflácia, ako aj úroková miera zostanú nízke.

Christian Menegatti, generálny riaditeľ ekonomického výskumu na Roubini Global Economics je presvedčený, že sme na konci supercyklu a že normalizáciu menovej politiky dlhšiu dobu neuvidíme.

Rovnako ako Lacy Hunt, Menegatti predpovedá, že svetové úrokové miery zostanú nízke. Na druhej strane však neverí, že budeme svedkami dlhodobej stagnácie; inými slovami, úplná „Japonifikácia“ USA je nepravdepodobná. („Japonifikácia“ – termín používaný ekonómami, ktorý sa vzťahuje k pádu do rovnakej deflačnej pasce klesajúceho dopytu, ktorý spôsobil Stratenú dekádu v Japonsku. Dnes odkazuje taktiež na USA a Britániu, ktoré prechádzajú podobnými ekonomickými problémami.)

Súvisiace: 6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať

Worth Wray, hlavný stratég pre Mauldin Economics tvrdí: „Súčasné hospodárske oživenie v USA je slabšie ako to v tridsiatych rokoch“. Ďalej uvádza, že zatiaľ čo nominálne úrokové sadzby sú na najnižšej úrovni, reálne sadzby by mohli ísť ešte nižšie.

Predpovedá, že po skončení tretieho kvartálu amerického FEDu sa rast oslabí a miery budú ďalej klesať. „Bez ďalšej dávky stimulov je pravdepodobné, že USA skĺzne do recesie.“

Z globálneho pohľadu si myslí, že spomalenie Číny by mohlo spôsobiť prasknutie austrálskej bubliny s nehnuteľnosťami a že ceny komodít klesnú v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov, čím by utrpeli krajiny bohaté na zdroje ako sú Austrália, Nórsko a Kanada.

Na posilnenie portfólia pred možnou krízou odporúča nákup amerických štátnych dlhopisov a ich diverzifikáciu naprieč triedami aktív, ktorým sa darí v rôznom hospodárskom prostredí.

Diverzifikácia je tiež tipom číslo jeden od panelu expertov na „Budovanie portfólia dôkazu krízy“ na summite v Casey, ktorý pozostáva z Wortha Wraya a editorov Alexa Daleyho, Terryho Coxona, Dana Steinharta a Dennisa Millera.

Hovoria, že kríza na seba môže vziať jednu z dvoch foriem:

  1. „Štandardná“ kríza, kde síce akcie padajú ale finančný systém zostáva nedotknutý. V tomto prípade chce investor vlastniť (americké) vládne dlhopisy, pretože si zachovávajú vlastnosť „bezpečného útočiska“.
  2. „Reset“, ktorý znamená kompletnú implóziu svetového finančného systému a ani vládne dlhopisy investora pred týmto typom krízy nezachránia. Namiesto toho by mal investor chcieť vlastniť skutočné, nefinančné aktíva akými sú fyzické zlato a striebro, ako aj poľnohospodárska pôda a ďalšie nehnuteľnosti.

Pre „Budúce technológie, z ktorých môžete profitovať teraz“, Alex Daley, hlavný stratég technologických investícií v Casey Research navrhuje hľadanie spoločností, ktoré ponúkajú prevratné výhody alebo úspory a ktoré sa sústredia na to, „kde podniky a ľudia trávia svoj čas a míňajú peniaze“ ako Open Table alebo Zillow.

Súvisiace: Nový index Vám umožní investovať ako miliardár

Daley odporúča tri spoločnosti s veľkým možným nárastom z jeho jeho portfólia s názvom Casey Extraordinary Technology.

Hovorí, že nie je nutné sa obávať o širší trh ak je možné nájsť veľké spoločnosti s trvalým rastom. „Hľadajte 40%-ný rast tržieb oproti rovnakému štvrťroku z minulého roku; to je magické číslo.“

Preložila: Lucia Lacova

Zdroj: CaseyResearch

Facebook komentár