Japonský rastúci štátny dlh dosiahol už väčšiu veľkosť, ako dvojnásobok ekonomiky tejto krajiny, keď prekonal jeden kvadrilión jenov.

Toto slovo „kvadrilión“ nie je niečo, čo počujete každý deň. Kvadrilión. Je to presne 1 000 000 000 000 000. Naozaj!

Mizerný milión má číslo, ktoré je nasledované šiestimi nulami. Miliardy? Deväť núl. Bilión a skladá z 12 núl. Ale mocný kvadrilión ich má 15.

Až nad tým zostane rozum stáť…. Kvadrilión je milión miliárd.

Meranie meny v kvadriliónoch pripomína hyperinfláciu medzi vojnami v Nemecku, alebo Zimbabwe v poslednom desaťročí. Ale nie krajiny s reálnou menou?

Je to také veľké a neobvyklé slovo, popisujúce taký veľký a neobvyklý počet, že jeho použitie je v rozpore: Bloomberg News v piatok použila na nadpis dlhu Japonska slovko kvadrilión, ale neskôr počas dňa, nadpisy a titulky obsahovali spojenie “tisíc biliónov”.

Koľko je kvadrilión? Celé ľudské telo je vraj zložené len zo 100 biliónov buniek, číže na to aby sme dosiahli číslo kvadrilión, je potrebné zoradiť desať ľudí. Jeff Bezos má osobný majetok o hodnote 25 miliárd amerických dolárov. Aby ste sa dostali na kvadrilión dolárov, by sne však potrebovali 40 000 Bezosov, alebo toľko ľudí, koľko žije v Prescott, v štáte Arizona.

Neil Degrassi Tyson, astrofyzik a riaditeľ Hayden Planetarium v Americkom múzeu prírodnej histórie, ochotne ponúkla niekoľko ďalších spôsobov, ako premýšľať o kvadriliónoch. “Ak by ste chceli napočítať do kvadriliónu – pri jednom čísle za druhým a bez spánku – by vám to trvalo 31 miliónov rokov a dodal, že “kvadrilión jenov – je 70 000 míľ vysoká veža, ak by sme ju chceli naskladať z 1000 jenových bankoviek”

Taktiež napísal, aj keď nie je jasné, ako by to šlo spočítať – “Celkový počet všetkých zvukov a slov povedaných všetkými ľuďmi, ktorí kedy žili, dosahuje zhruba 100 kvadriliónov.”

Tyson ďalej uviedol: “Toto číslo zahŕňa všetky debaty Kongresu.”

V porovnaní s Japonskom štátny dlh USA je vo výške okolo 16 biliónov amerických dolárov. Ale ak by sme ho mali konvertovať na japonské jeny, dosiahli by sme úroveň 1,5 kvadriliónov. Je teda vhodné sa naučiť rozprávať sa aj v týchto slovných spojeniach. Samozrejme, že to taktiež znamená, že celkový americký dlh je dokonca väčší ako ten v Japonsku (aj keď je potrebné poznamenať, že nie, ako percentuálny podiel hrubého domáceho produktu).

Pssss….Nehovorme o tom :-)

Pre vizualizáciu: 1 kvadrilión dolárov na paletách po 100 miliónov dolárov (v 100 dolárových bankovkách)

Zdroj: GoldSeek, FreeRepublic

Facebook komentár