Larry-Fink-varuje-Mohlo-by-zaniknut-omnoho-viac-bank

Vedúci predstaviteľ najväčšieho správcu peňazí na svete varoval, že by mohlo dôjsť ku krachu viacerých bánk, keďže švajčiarske regulačné orgány v priebehu tohto týždňa boli nútené ubezpečiť investorov, že Credit Suisse nie je ohrozená.

Larry Fink, výkonný riaditeľ investičného gigantu Blackrock, uviedol, že nedávne zlyhanie bánk Silicon Valley Bank, Silvergate a Signature Bank v USA by mohlo byť začiatkom “pomalej, postupujúcej” krízy, ktorá môže viesť k zlyhaniu ďalších bánk.

Toto varovanie, ktoré vyslovil vo svojom výročnom liste investorom, ktorý prišiel v čase, keď akcie Credit Suisse v stredu prepadli až o 30 percentuálnych bodov, čo vyvolalo vlnu paniky a špekulácií, že by mohla byť prinútená k záchrane.

Súvisiace: Problémy bánk už aj v Európe!

Včera neskoro večer Centrálna banka Švajčiarska a regulačný orgán FINMA vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom investorov ubezpečili, že financie banky Credit Suisse sú naďalej na zdravých úrovniach.

Úradníci uviedli, že “problémy niektorých bánk v USA pre švajčiarske finančné trhy nepredstavujú priame riziko nákazy”, ale zaviazali sa, že v prípade potreby poskytnú Credit Suisse núdzovú podporu likvidity.

Ministerstvo financií USA uviedlo, že situáciu monitoruje a v súvislosti s krízou je v kontakte s ďalšími vedúcimi predstaviteľmi po celom svete.

Credit Suisse trvá na tom, že jej financie sú zdravé, avšak pokiaľ ide o bankový sektor, investori sú po nedávnych bankrotoch v USA čoraz nervóznejší.

Akcie banky Barclays v Londýne prepadli o 9 percentuálnych bodov a HSBC o 4 percentuálne body, kde index FTSE 100 uzavrel s poklesom o 3,8 percentuálneho bodu. Tento pokles z hodnoty indexu vymazal 75 miliárd libier, čo bol deviaty najväčší denný pokles hodnoty v jeho histórii.

Fink, ktorý v spoločnosti BlackRock dohliada na aktíva v hodnote 10 biliónov dolárov, uviedol, že nedávne bankroty bánk v USA boli “cenou za uvolnené peniaze”, a varoval, že by mohlo padnúť viac “dominových kociek”.

Napísal: “V priebehu minulého týždňa sme boli svedkami najväčšieho zlyhania banky za posledných viac ako 15 rokov, keď federálne regulačné orgány zavreli banku Silicon Valley. Ide o klasický nesúlad aktív a pasív. V uplynulom týždni skrachovali aj dve menšie banky. Zatiaľ je príliš skoro na to, aby sme vedeli, aké rozsiahle sú škody.

“Reakcia regulačných orgánov bola zatiaľ rýchla a rozhodné kroky pomohli odvrátiť riziká nákazy. Trhy však zostávajú v napätí.”

Fink, ktorý je považovaný za jedného z najvplyvnejších investorov na svete, uviedol, že banky sa dostali do ťažkostí v dôsledku vyšších úrokových sadzieb, ktoré vyvíjajú tlak na obchodné modely niektorých veriteľov. Úrokové sadzby v USA za posledný rok prudko vzrástli a z takmer nulovej hodnoty sa priblížili k 5 percentuálnym bodom.

Fink ďalej uviedol: “Predchádzajúce cykly sprísňovania okolo úrokových sadzieb často viedli k veľkolepým finančným kolapsom – či už to bola kríza sporiteľní a pôžičiek, ktorá sa odohrala v 80. a začiatkom 90. rokov, alebo bankrot banky Orange County v Kalifornii v roku 1994.

“V prípade krízy sporiteľní a pôžičiek išlo o “pomaly sa rozvíjajúcu krízu” – krízu, ktorá jednoducho pokračovala. Nakoniec trvala približne 10 rokov a skrachovalo viac ako tisíc sporiteľní.”

Krach menších amerických sporiteľní a úverových inštitúcií v 80. a 90. rokoch minulého storočia v konečnom dôsledku stál ekonomiku až 160 miliárd dolárov.

Fink uviedol: “Zatiaľ nevieme, či sa dôsledky uvolnených peňazí a regulačných zmien kaskádovito rozšíria do celého amerického regionálneho bankového sektora (podobne ako v prípade spomínanej krízy) a či príde k ďalším konfiškáciám a zatváraniu.”

Fink ďalej poznamenal, že sa zdá byť “nevyhnutné”, že niektoré banky budú teraz musieť obmedziť poskytovanie úverov a posilniť svoje súvahy, čo pravdepodobne mnohé z nich prinúti obrátiť sa na kapitálové trhy, čím sa posnažia získať podporu.

Zároveň uviedol, že regulačné orgány pravdepodobne sprísnia kapitálové štandardy.

Jeho pripomienky prišli v čase, keď problémy banky Credit Suisse spôsobili otrasy na európskych akciových trhoch.

Akcie švajčiarskej banky sa prepadli po tom, ako najväčší investor veriteľa, Saudi National Bank, vylúčil, že by jej poskytol nové finančné prostriedky. Credit Suisse sa zmieta od krízy ku kríze a zhoršujúca sa hospodárska situácia vyvolala obavy, že bude nútená pristúpiť k záchrane.

Obavy z možnej celosvetovej bankovej krízy sa rozšírili na celý trh. Ceny ropy klesli na najnižšiu úroveň od decembra 2021, pričom cena ropy Brent sa prepadla o 4,7 percentuálneho bodu na necelých 74 dolárov za barel.

Robert Yawger, ktorý má na starosti trhy energií v spoločnosti Mizuho, pre agentúru Reuters uviedol, že obchodníci “vyberali svoje tzv. zástrčky z rôznych nástrojov”.

Povedal: “Nikto dnes nechce ísť domov s veľkou pozíciou na čomkoľvek. V skutočnosti sa nemáte kam schovať.

Súvisiace:
SVB: Finančník Bill Ackman očakáva krach ďalších bánk
Investor, ktorý predpovedal krach banky Lehman, predpovedá ďalšie veľké zlyhanie banky USA

Ďalšia kríza na obzore

Fink vo svojej správe taktiež varoval, že svet sa prepadá do “tichej” dôchodkovej krízy, keďže sa ľudia stále dožívajú vyššieho veku.

Uviedol: “Neobjavuje sa to na titulných stránkach novín ani to nepriťahuje pozornosť, pretože to nie je bezprostredné. Nie je to problém tohto roka, dokonca ani budúceho roka. Ale jedná sa o krízu. A čím dlhšie budeme odkladať diskusiu o nej, tým sa potenciál tejto krízy bude zväčšovať.”

Starnutie populácie a nižšia pôrodnosť podľa neho spôsobia, že zabezpečenie na dôchodok bude “náročnejšie ako kedykoľvek predtým”. Varoval, že starší ľudia budú nútení vynakladať viac prostriedkov na zdravotnú starostlivosť a bývanie, pretože znižujúce sa daňové základy spôsobia, že štedré štátne dôchodky budú menej dostupné.

Zároveň mnohí ľudia, dokonca aj v bohatých krajinách “nemajú dostatočnú schopnosť sporiť”. Tí, ktorí môžu, neukladajú dostatok prostriedkov do investícií, ktoré by im priniesli dostatok peňazí na pohodlný dôchodok.

Povedal: “V niektorých krajinách ľudia v skutočnosti nadmerne šetria, ale nedostatočne investujú. Ak svoje peniaze držia v banke namiesto investovania na trhu, nedosiahnu výnosy potrebné na dôstojný dôchodok.”

Pán Fink z tohto prístupu obvinil “strach” z ekonomickej neistoty, finančné inštitúcie a krízy, ako je pandémia a vojna na Ukrajine.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár