Banky-upozornuju-na-problemy-kancelarskych-nehnutelnosti

Niektoré z najväčších amerických bánk v piatok poukázali na komerčné kancelárske nehnuteľnosti ako oblasť, ktorá vzbudzuje čoraz väčšie obavy, keďže hodnota nehnuteľností klesá a v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb a spomaľujúcej sa ekonomiky čoraz viac dlžníkov nedokáže splácať svoje úvery.

Vedúci riaditelia bánk Wells Fargo & Co, Citigroup Inc a JPMorgan Chase & Co, ktorí čelili otázkam od analytikov ohľadom ich expozícii voči komerčným nehnuteľnostiam (CRE) a potenciálnych stratách, uviedli, že podmienky v tomto sektore sa zhoršujú.

“V oblasti komerčných kancelárskych nehnuteľností je aj naďalej vidno rozvíjanie slabých podmienok,” poznamenal výkonný riaditeľ banky Wells Fargo – Charlie Scharf počas rozhovoru s analytikmi. Banka v prvom štvrťroku vyčlenila ďalších 643 miliónov dolárov na úverové straty, čo bolo spôsobené najmä očakávaniami vyšších strát z úverov v oblasti komerčných nehnuteľností.

Napätie v sektore komerčných nehnuteľností by mohol mať rozsiahle dôsledky pre banky a hospodárstvo, keďže straty, ktoré z neho pochádzajú, môžu obmedziť dostupnosť úverov a prehĺbiť pokles.

Riaditeľ banky JPMorgan – Jamie Dimon uviedol, že očakáva prísnejšie podmienky poskytovania úverov, väčšinou v súvislosti s “určitými vecami týkajúcimi sa nehnuteľností”, a práve to “zvyšuje pravdepodobnosť recesie”.

Podľa analytikov z firmy Citigroup banky predstavujú 54 % podiel z celkového trhu úverov na nehnuteľnosti v hodnote 5,7 bilióna dolárov, pričom malí veritelia majú 70 % úverov na nehnuteľnosti v hodnote 5,7 bilióna dolárov. Podľa poskytovateľa údajov o nehnuteľnostiach Trepp bude do roku 2027 splatných viac ako 1,4 bilióna dolárov práve v úveroch zo sektoru komerčných nehnuteľností v USA, pričom približne 270 miliárd dolárov bude splatných v tomto roku.

Súvisiace: ECB varuje pred rizikami, ktoré predstavujú realitné fondy v hodnote 1 bilióna eur

Najväčší podiel na splatnom dlhu majú úvery kryté kancelárskymi priestormi, za ktorými nasledujú viac-generačné a maloobchodné nehnuteľnosti. Bankári a analytici uviedli, že mnohí dlžníci v súčasnosti čelia otázke, či môžu refinancovať alebo reštrukturalizovať úvery, aby sa vyhli nesplácaniu. Podľa nich najväčším problémom pri refinancovaní sú staršie nehnuteľnosti s vysokou mierou neobsadenosti.

“Kancelárske nehnuteľnosti v súčasnosti čelia najväčším rizikám v oblasti refinancovania”, keďže spoločnosti prehodnocujú svoje potreby, ako poznamenal John Guarnera, analytik spoločnosti RBC BlueBay Asset Management.

Hlavné mestá

Bankári a analytici uviedli, že najväčšie napätie v kancelárskom sektore pravdepodobne pocítia veľké mestá, ako sú San Francisco, Los Angeles, New York a Seattle.

Stephen Buschbom, riaditeľ výskumu v spoločnosti Trepp, uviedol: “Regióny s najvyššou mierou rizika v oblasti kancelárskeho sektoru sa nachádzajú na severovýchode a na západnom pobreží, ktoré je plné technologických firiem,” zatiaľ čo južné mestá majú nižší podiel rizikových úverov.

Kalifornský trh s nehnuteľnosťami na bývanie bol ako epicentrum poklesu technologického priemyslu tvrdo zasiahnutý. Podľa údajov spoločnosti Cushman & Wakefield v San Franciscu a Los Angeles bola v prvom štvrťroku priemerná miera neobsadenosti kancelárskych priestorov na hodnote 21,6 %. Úvery na kancelárie v San Franciscu v súčasnosti podľa spoločnosti Trepp čelia najvyššiemu riziku nesplácania spomedzi všetkých metropolitných oblastí USA.

Napríklad dcérska spoločnosť správcu aktív – Brookfield Corp vo februári nedokázala splatiť úvery v objeme 783 miliónov. Medzi jej hlavnými veriteľmi boli Citigroup a Wells Fargo.

Banky Citigroup a Wells Fargo sa pre tento článok odmietli vyjadriť. Spoločnosť Brookfield na žiadosť o komentár nereagovala.

Finančný riaditeľ spoločnosti Wells Fargo – Mike Santomassimo počas telefonického rozhovore s analytikmi uviedol, že trh s kancelárskymi priestormi vykazuje “známky oslabenia v dôsledku nižšieho dopytu, vyšších nákladov na financovanie a náročných podmienok na kapitálovom trhu”.

Ďalej uviedol: “Aj keď sme zatiaľ nezaznamenali, že by sa to premietlo do významného objemu strát, očakávame, že napätie sa časom zvýši.”

Finančný riaditeľ spoločnosti PNC Financial Services Group – Robert Reilly uviedol, že jeho tím preveruje každé aktívum v portfóliu kancelárskych priestorov.

Veriteľ vykonával tzv. stresové testovanie výkonnosti nehnuteľností s cieľom “nastaviť realistické očakávania” a “výrazne znížil” úrovne príjmov a hodnoty nehnuteľností “v celej súvahe práve v oblasti sektoru kancelárskych priestorov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár