BlackRock_je_novym_kralom_Wall_Street

Väčšina veľkých finančných akcií bola tento rok zdecimovaná, ale firma BlackRock, ktorá je najväčším správcom aktív na svete, prosperuje. Môže byť dokonca aj novým kráľom Wall Street.

Akcie spoločnosti BlackRock v priebehu tohto roka sa nachádzajú v zisku až takmer 8%. To nemusí znieť fantasticky, ale je zrejmé, že v tomto prostredí je možné oceniť zisk akéhokoľvek druhu. Fond obchodovaný na burze s označením Select Sector SPDR Financial Fund (XLF), ktorý vlastní väčšinu akcií veľkých bánk, v roku 2020 doteraz takmer prepadá o takmer 22%.

Federálny rezervný systém USA nedávno využil program spoločnosti BlackRock na uskutočnenie plánu centrálnej banky investovať do takzvaných ETF s dlhopismi, čo je krok, ktorý poukázal na optimizmus voči spoločnosti, keďže spoločnosť BlackRock prevádzkuje niekoľko veľkých fondov s pevným výnosom, ktoré vlastnia vysoko výnosné podnikové dlhopisy.

Fed tiež z dôvodu vypuknutia epidémie Covid-19 vykonal zníženie úrokových sadzieb a investori sa obávajú toho, aký to bude mať dopad na ziskové marže z pôžičiek veľkých bánk.

Súvisiace: BlackRock stavia klímu do centra stratégie 7 biliónov dolárov

Spomalenie fúzií a počiatočných verejných ponúk akcií sú tiež zlou správou pre skupiny ako Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America, Morgan Stanley a Citigroup. Týchto päť akciových spoločností sa v roku 2020 pohybuje v strate medzi 17% až 40%.

Avšak spoločnosť BlackRock aj napriek nepokojom na trhu stále čelí obrovskému dopytu po svojich produktoch divízie ETF iShares.

iShares ETF sú populárnejšie ako kedykoľvek predtým

Spoločnosť v apríli oznámila, že v prvom štvrťroku vykázala čistý prílev do ETF spoločnosti iShares až v hodnote 13,8 miliardy dolárov. Spoločnosť iShares aktuálne spravuje aktíva v hodnote 1,85 bilióna dolárov, čo predstavuje takmer 30% celkových aktív spoločnosti v objeme 6,47 bilióna dolárov.

Mac Sykes, analytik spoločnosti Gabelli Funds, ktorý vlastní malý podiel v spoločnosti BlackRock uviedol: „Podnikanie ETF pokračuje v posilňovaní a je podporou pre celú spoločnosť.“

A hoci jedna z najväčších regionálnych bána – PNC nedávno ohlásila plány na predaj svojho viac ako 20% podielu v spoločnosti BlackRock, tento krok, ktorý môže byť znakom toho že PNC, je na ceste k akvizícii, spoločnosť BlackRock je nastavená na kompenzáciu úderu opätovným odkúpením ďalších viac ako 1 miliarda svojich vlastných akcií.

Z tohto spätného odkupu by sa tak mohla vynoriť spoločnosť BlackRock ako spoločnosť, ktorá bude schopná vykázať ešte vyšší zisk na akciu, pretože bude mať menej akcií v obehu.

Nedávna kríza na trhu by tiež mohla pomôcť spoločnosti BlackRock, ako aj ďalším veľkým správcom aktív, keď Fed plánuje kúpiť dlhopisové ETF v rámci svojich mnohých snáh o stimuláciu.

Agentúra Bloomberg v nedávnom článku zdôraznila, že spoločnosť BlackRock bude radiť New York Fedu ohľadom investovania do ETF, avšak nebude si za to účtovať žiadne poplatky.

Sociálne uvedomelé investovanie nie je výstrelok

Spoločnosť BlackRock by napriek tomu mohla (trochu kontroverzne) ukončiť získavanie ďalších poplatkov v rámci ETF, ktoré poskytuje jednotlivým investorom – najmä za sociálne zodpovedné ETF fondy, za ktoré už niekoľko rokov bojoval generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock – Larry Fink.

Inštitút pre integritu dôchodkových fondov – spoločnosť, ktorá sleduje štátne a miestne dôchodkové fondy, v správe uverejnenej počas tohto týždňa uviedol, že pomer iShares Global Clean Energy ETF má výrazne vyššie výdavky ako jeho Core S&P 500 ETF.

Posun k takzvaným fondom ESG so zameraním na environmentálne, sociálne a zodpovedné riadenie môže byť viac ako len správna vec.

V správe Inštitútu pre integritu dôchodkových fondov: „Posun spoločnosti Blackrock v oblasti ESG je v skutočnosti o tom, že spoločnosti prináša viac peňazí. Dôchodkové fondy sa musia zamerať na vytváranie výnosov a stratégia spoločnosti BlackRock týmto prístupom podkopáva výhody okolo nízkych nákladov týchto indexov.“

Ďalej vo vyjadrení poznamenali: „Postupom času bude BlackRock vyzerať menej ako efektívny poskytovateľ indexov s nízkymi poplatkami a skôr ako firma idúca skôr po ekonomických a sociálnych trendoch s vyššími poplatkami, so sklonom k akciám a dlhopisom.“

Spoločnosť BlackRock sa však stále drží trendu, ktorý upútal pozornosť mnohých sociálne uvedomelých investorov.

Súvisiace: Cloudové ETF sú populárne, keďže stále viac ľudí pracuje z domu

Brian Price, vedúci investícií pre Financial Network Commonwealth v nedávnej správe uviedol: „Toky aktív do podielových fondov ESG a ETF boli počas posledných piatich rokov pred prudkým nárastom v roku 2019 stabilné.“

“Neexistoval žiadny zlomový moment, ktorý by spôsobil tento nárast, ale toto odvetvie bralo tento trend na vedomie. Investovanie do ESG sa vyvinulo v nič iné ako výstrelok a zdá sa, že sa v skutočnosti stalo v oblasti riadenia investícií trvalým trendom.“

Takže aj keď investovanie do ESG nie je len o altruistických účeloch, jedná sa o nepopierateľný trend a prínos, z ktorého by skupina BlackRock mala mať prospech.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár