Novy-fond-sleduje-oblubene-akcie-na-socialnych-sietach-BUZZ

Hľadáte horúcu akciu na nákup? Investori – najmä mladší Mileniáli a obchodníci Generácie Z – čoraz viac dostávajú tipy od zdrojov akými sú sociálne siete Twitter, Reddit a TikTok. Stačí sa pozrieť na fenomén okolo akcií spoločnosti GameStop.

V nadväznosti na tento trend investičná spoločnosť z Wall Street vo štvrtok spustí obchodovanie nového ETF fondu, ktorý sa zameriava na akcie generujúce rozruchv rámci sociálnych sití.

Správca fondov VanEck, ktorý už prevádzkuje fondy obchodované na burze (ETF) zamerané na populárne oblasti, ako sú kasína a športové stávky, ale aj videohry, v dnešnom dni spustí investičný fond VanEck Vectors Social Sentiment ETF.

ETF je založený na indexe vytvorenom kanadskou investičnou spoločnosťou s názvom Buzz Indexes, ktorý využíva technológiu umelej inteligencie na zisťovanie 75 amerických veľkých akcií s pozitívnym sentimentom investorov. Symbol tickeru? Jednoznačne BUZZ.

Zakladateľ spoločnosti Buzz Indexes – Jamie Wise, ktorý je tiež generálnym riaditeľom hedžového fondu Periscope Capital, v rozhovore uviedol, že spoločnosť bude pridávať a odstraňovať akcie v indexe na konci každého štvrťroka, ale pri akejkoľvek svojej investícii si vždy zachováva trhovú hodnotu na minimálnej úrovni 5 miliárd dolárov. To vysvetľuje, prečo sa GameStop napriek významným rozruchom nenachádza v indexe – aspoň zatiaľ.

Na konci decembra hodnota spoločnosti GameStop dosiahla úroveň 1,3 miliardy dolárov. Po ohromujúcom náraste na začiatku roka tento maloobchodný predajca dosahoval hodnotu 8,2 miliárd dolárov. Ak tento mesiac nedôjde k veľkému kolapsu, GameStop bude oprávnený byť pridaný do fondu – za predpokladu, že o nej bude na sociálnych sieťach stále panovať rozsiahly optimizmus v rámci diskusií, aby bola teda hodná stať sa súčasťou fondu BUZZ.

Sociálne investovanie je širšie ako len WallStreetBets

Aj keď sa niektorí investori snažia rýchlo zbohatnúť krátkodobými obchodmi s akciami propagovanými v populárnej skupine s označením WallStreetBets na diskusnom fóre Reddit, fond BUZZ bude pri väčšine svojich investičných rozhodnutí vychádzať z väčšej väčšiny diskusií o akciách od používateľov na sociálnej sieti Twitter a na investičnej stránke StockTwits a zo stránke Reddit.

Edward Lopez, vedúci ETF produktov v spoločnosti VanEck, poznamenal: „Načasovanie založenia fondu bolo s nárastom tzv. individuálnych investorov náhodné,“ … „Zdôraznil však že sa jedná o trend, ktorého popularita sa rozširuje už niekoľko rokov.“

Podľa vyjadrení Wise, spoločnosť Buzz Indexes pomocou umelej inteligencie každý mesiac “prechádza“ viac ako 15 miliónov príspevkov na sociálnych sieťach týkajúcich sa akcií a následne potom zoradí akcie do indexu podľa toho, ktoré z nich majú najpriaznivejšie komentáre.

Wise ďalej dodal: „Dlho sme tvrdili, že z poznatkov kolektívnej inteligencie jednotlivých investorov môže byť vytvorená hodnota,“ … „Ale vzostup ságy WallStreetBets je symptómom rastúceho trendu, nie jeho príčinou. Obchodné nápady na sociálnych sieťach Reddit a TikTok sú o niečo špecializovanejšie.“

Najvyššou pozíciou vo fonde VanEck BUZZ majú v súčasnosti známe spoločnosti ako Twitter, Ford, Facebook, American Airlines a DraftKings.

Je tiež potrebné poznamenať, že fond plánuje investovať len do akcií, o ktorých si myslí, že zvýšia svoju hodnotu. Wise uviedol, že index získava aj údaje o spoločnostiach, ktoré sú na sociálnych sieťach vnímané negatívne, ale firma nemá v úmysle na základe týchto údajov založiť samostatný fond na predaj akcií nakrátko.

Wise uviedol: „Chceme sa viac zamerať na pozitívny sentiment.“

Portnoy je spolumajiteľom Buzz Indexes

V tomto zmysle je v indexe aj tzv. kasínová spoločnosť Penn National Gaming, ktorá vlastní veľký menšinový podiel v spoločnosti Bartsool Sports a zaznamenala prudký nárast cien akcií na základe optimizmu ohľadom rozšíreného legálneho športového stávkovania.

Po investovaní Buzz Indexes do spoločnosti Penn sa zakladateľ spoločnosti Bartstool – Dave Portnoy, ktorý je jedným z aktívnejších obchodníkov na sociálnych sieťach, rozhodol zapojiť do firmy Indexes.

Wise uviedol: „Je spoločníkom a vlastníkom akcií, takže je zapojený do aj do systému indexovania,“ … „Na jeseň sme si všimli, že Penn National Gaming vstúpil do indexu prvýkrát, takže sme ho oslovili a okamžite sa nadchol.“

Portnoy v utorok zatweetoval o nadchádzajúcom spustení fondu a nazval ho „novým ETF, ktorého som členom, kde vsádzam svoju tvár, svoju reputáciu“.

Lopez však poukázal na to, že VanEck poskytuje licenciu iba na index od spoločnosti Buzz Indexes pre svoje ETF a že nie je nijako prepojený s firmou Barstool alebo Portnoy.

Lopez ďalej uviedol: “Tento fond nie je len o štýle investovania alebo ochote riskovať jedného človeka. A nejde len o mená s vysokým rastom, ako je Tesla.” Buzz index za posledných 12 mesiacov dosiahol výnos na hodnote takmer 80% a za posledné tri a päť rokov prekonali index S&P 500.

Stále sa však ešte len ukáže, či fond dokáže udržať toto tempo donekonečna. A nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Buzz Indexes spustila akciový fond založený na vyhodnocovaní sociálnych sietí.

Prvý z nich, ktorý sa má označenie BUZZ US Sentiment Leaders ETF, sa začal obchodovať v roku 2016, avšak v roku 2019 bol ukončený, keď investičný partner fondu, spoločnosť ALPS Advisors, uviedla, že od jeho vzniku „nie je možné prilákať významný trhový záujem“.

Je možné, že pôvodný BUZZ ETF predbehol svoju dobu. Vo svete sociálnych médií sa za posledné dva roky veľa zmenilo a odsúhlasenie spoločností Portnoy a Barstool by mohlo poskytnúť fondu trochu viac rozruchu, keď začne byť v dnešnom dni obchodovaný.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár