Investujte_pomocou_aplikacie_staci_Vam_5_dolarov
Brandon Krieg strávil 15 rokov ako obchodník na Wall Street. Svoju kariéru zavesil na klinec a rozhodol sa skúsiť šťastie vo svete startupov. Toto rozhodnutie prišlo, keď sa ho kamarát opýtal: „Kam mám investovať svoje peniaze?“

Krieg sa odhodlal rozbehnúť nové podnikanie so svojím kolegom, Edom Robinsonom. Pre portál Business Insider povedal: „Keď mi takéto otázky kladie človek, ktorý je vo finančných záležitostiach ako doma, čo musí zažívať nováčik?

Krieg a Robinson sa začali pýtať ľudí naokolo, akým spôsobom pristupujú ku zveľaďovaniu svojho majetku. Na otázku „Investujete svoje peniaze?“ dostávali najčastejšie zápornú odpoveď. Opýtaní tvrdili, že buď nevedia, ako s investovaním začať, alebo si mysleli, že investovanie je len pre bohatých jedincov.

Krieg a Robinson si uvedomili, že majú príležitosť pomôcť týmto ľuďom.

Rozbehli spoločnosť a vytvorili aplikáciu Stash, pomocou ktorej si môžete zostaviť investičné portfólio a začať investovať. Stačí Vám na to 5 dolárov. Aplikácia Vás navyše oboznámi s princípmi fungovania akciového trhu.

Spoločnosť funguje od októbra roku 2015. Nedávno získala $40 miliónovú investíciu od investičnej spoločnosti Coatue Management. To znamená, že celkové financovanie spoločnosti Stash predstavuje v súčasnosti $78 miliónov. Zdroje blízke spoločnosti tvrdia, že trhová hodnota newyorského startupu je $240 miliónov.

Aplikácia Stash zarába peniaze vďaka členským poplatkom. Mesačne zaplatíte $1 za vedenie účtu, na ktorom je vložených menej ako $5 000. Účet disponujúci sumou viac ako $5 000 Vás bude stáť 0,25% z aktuálneho zostatku za mesiac.

Spoločnosť sa rozrastá závratnou rýchlosťou. Na americkom kontinente má dnes približne 850 000 zákazníkov.

Ako to funguje?

Krieg a Robinson vedeli, že ak chcú rozbehnúť úspešnú investičnú aplikáciu, mala by byť dostupná pre každého. Podarilo sa im to. Keď začínate s aplikáciou Stash, stačí Vám $5 a asi 5 minút na zriadenie Vášho účtu.

Krieg vraví: „Ľudia potrebujú mať možnosť začať. Naši klienti bežne začínajú so sumami ako $20 či $40. Potom využívajú službu Autostash, ktorá im pomáha investovať každý týždeň, prípadne každý druhý týždeň.“

Investujte_pomocou_aplikacie_staci_Vam_5_dolarov_1

Keď začnete pracovať s aplikáciou, Stash zhodnotí Váš príjem a hodnotu Vašich aktív. Následne Vám navrhne, akému riziku by ste sa mali vystavovať pri svojich investíciách. Na základe toho, čo aplikácii poviete o stave Vašich financií, Vám odporučí konkrétne investície.

Rôzne verejne obchodované spoločnosti sú v rámci aplikácie Stash zoskupené do kategórií, ktoré Vám môžu uľahčiť rozhodovanie pri investovaní. Môžete investovať do spoločností, ktoré sú dodávateľmi súčiastok pre armádu (Boeing, Lockheed Martin), podporujú práva komunity LGBTQ (Twitter, Gap, Time), alebo presadzujú využívanie čistej energie (First Solar, Vestas Wind Systems).

Aplikácia ponúka aj vzdelávacie možnosti, ktoré by sa mali naďalej rozvíjať vďaka novej vlne financovania. Záložka „Zistiť“ Vás oboznámi napríklad s rozdielmi medzi indexovými a podielovými fondmi a poskytne Vám slovník pojmov, s ktorými sa stretnete pri investovaní.

Súvisiace: Mladí ľudia sa riadia tradičným pravidlom investovania

Krieg vraví: „Ľudia často mylne veria tomu, že keď sa doteraz nenaučili nič o investovaní, tak sa im to nikdy ani nepodarí. My si však myslíme, že každý by mal mať možnosť odkladať si peniaze, kým je mladý.“

Krieg uviedol, že priemerný užívateľ aplikácie Stash má 29 rokov a zarába asi $45 000 ročne. Väčšinou sa jedná o mladých ľudí, ktorí dosahujú významné životné míľniky – zakladajú si rodinu a kupujú dom.

Vek 29 rokov napovedá o príslušníkoch miléniovej generácie. Práve o nich sa všeobecne tvrdí, že nevedia sporiť a investovať. Krieg oponuje, že Stash je dôkazom toho, ako sa aj miléniová generácia snaží investovať a že nie všetka kritika je opodstatnená.

Krieg konštatuje: „Sporenie nie je generačný problém. Je to skôr americký problém. Obávam sa, že mojím najväčším konkurentom je bežný bankový účet.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, WSJ

Facebook komentár