Vase_telo_vysiela_data_ktore_mozu_byt_pouzite_na_citanie_emocii_sledovanie_zdravia_atd

  • Zabudnite na zdieľanie dát na Facebooku. Nové technológie môžu už čoskoro dovoliť spoločnostiam a inštitúciam pasívne sledovať vaše emócie a zdravie
  • Poppy Crumová, ktorá je hlavnou vedkyňou v Dolby Labs diskutovala o týchto technológiách počas preslovu na TED konferencii vo Vancouveri, Kanade
  • Poznamenala: “Predstavte si, že by školský poradca, mohol zistiť, že navonok radostný študent prežíva v skutočnosti ťažké časy… alebo, aby autority spoznali rozdiel medzi krízou mentálneho zdravia a iným typom agresie.”

Aj keď vypnete Facebook s všetkými jeho data-zdieľacími tendenciami, vyhnete sa používaniu smartfónov a internetu, aj tak vysielate dáta každú sekundu. Ako sa vyjadrila Poppy Crumová, hlavná vedkyňa v Dolby Labs, nové technológie by už čoskoro mohli umožniť spoločnostiam a inštitúciam sledovať emócie a zdravie vyhodnocovaním týchto dát.

Crumová ukázala publiku desivé video. Potom ukázala data-vizualizáciu, ukazujúcu množstvo oxidu uhličitého, ktoré bolo vyprodukované ľudmi v divadle, ktorí sledovali video. Povedala: “Môžte vidieť ako naše kolektívne napätie, spôsobuje zvýšenie CO2.”

Toto je pasívna data-zhromaždovacia technológia, ktorá by podľa Crumovej mohla byť použitá na odhaľovanie naších vnútorných životov učiteľom, doktorom a taktiež spoločnostiam.

Súvisiace: V obchodoch sú cez rozpoznanie tváre sledovaní zákazníci pri predaji

Ďalej uviedla: “Predstavte si, že by školský poradca mohol zistiť, že navonok radostný študent prežíva v skutočnosti ťažké časy… alebo, aby autority spoznali rozdiel medzi krízou mentálneho zdravia a iným typom agresie.”

Neurofyziologička Poppy Crumová v Dolby Labs robí výskum, kde študuje ako ľudia sledujú filmy počas toho ako používajú EEG zariadenia, oxymetre, zariadenia na meranie tepu a množstvo potenia, a termálne kamery. Tento nápad by podľa stránky The Verge mohol slúžiť ako odpoveď na otázky ohľadom toho ako sú filmy a TV seriály produkované a taktiež aké typy scén sposôbujú u ľudí potenie, zaspávanie, alebo nervozitu.

Crumová verí že táto technológia, by mohla preniknúť do nášho každodenného života. Aj keď si niektorí myslia, že je to zásah do súkromnia, Crumová si myslí že môže byť použitá pre naše dobro – ak to dovolíme.

Keď TED oslovil Poppy Crumovú, vyjadrila sa, že chce hovoriť o niečom o čom sa nehovorí dostatočne: konkretizovať vnútorné stavy a umožniť meranie subjektívnych stavov – emócií.

Vase_telo_vysiela_data_ktore_mozu_byt_pouzite_na_citanie_emocii_sledovanie_zdravia_atd_1

Ďalej uviedla: “Dnešný TED talk sa týkal senzorov, ktoré existujú a ktoré dokážu zaznamenávať veci bez vplyvu spoločnosti Dolby Labs. Momentálne je technologickom sektore mnoho možností, ktoré dokážu o nás niečo zistiť a nie je to vždy na škodu.”

V praxi, by to mohlo umožniť zbieranie dát z hovoreného slova pacientov (napr. zmeny v rozprávaní môžu byť príznakom Alzheimera) alebo čo sa týka učiteľov, mohli by získať informácie o tom ako študenti reagujú na lekcie.

Crumová tiež uviedla príklad z jej pracovného života. “Skoro nikdy neuskutočnujem hovory bez použitia videa. V prevažne mužskom prostredí, je pre ženu počas telefonického rozhovoru ľahké byť konštruovaná ako agresívna, namiesto asertívnej. Naznačila, že pre pasívne data-zhromažďovacie technológie by mohlo byť užitočné zaznamenať emócie počas napr. meetingov aby nič nebolo nesprávne interpretované.

Súvisiace: Čo robí smartfón s naším mozgom?

Ďalej uviedla: “Nie je to o tom, že by sme mali zdieľať všetko, ale o tom, ako si overíte, že to čo ste povedali, druhá strana pochopila správne a že pochopili pointu?”

Dôsledky ochrany súkromia pre tento typ technológie sú obrovské. Pokiaľ sa začnú používať v praxi, Crumová je zástancom regulácií.

Nakoniec dodala: “Vaše zariadenie o vás bude vediet viac ako vy sami,” … “Verím, že je dôležité dbať na to akým spôsobom bude technológia používaná.”

Preložil: Jakub Bombar

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Ted

Facebook komentár