Venezuela_navysuje_minimalnu_mzdu_az_o_50_percent_2017

Minimálna mzda vo Venezuele neustále raketovo rastie, keďže táto krajina zápasí so šialenou úrovňou inflácie.

Prezident Nicolas Maduro v nedeľu večer prišiel so zvýšením minimálnej mzdy o ďalších 50%. Jedná sa tak o piaty nárast v uplynulom roku. To znie ako veľké zvýšenie platov, ale je to veľmi malý rozsah, v porovnaní so závratným zvýšením cien, čo má za následok drastické navýšenie cien pre mnohých Venezuelčanov.

Inflácia by podľa prognóz Medzinárodného menového fondu mala v roku 2017 vzrásť o 1 660% a o 2 880% v budúcom roku.

Maduro tak v nedeľu, podľa štátom riadenej spravodajskej agentúry AVN zopakoval svoje tvrdenie, že jeho krajina je obeťou ekonomickej vojny, ktorú vedú jeho oponenti.

Vláda sa uchýlila k realizácií extrémnych opatrení, aby sa pokúsila bojovať s ekonomickým chaosom, ktorý ľudí prinútil, aby čelili vážnemu nedostatku potravín a liekov.

Z dôvodu prepadu meny a hyperinflácie sa bankovky tejto krajiny stali prakticky bezcenné. Maduro počas minulého mesiaca oznámil plány, kde chce vytlačiť nové bankovky s oveľa vyššími nominálnymi hodnotami, vrátane 20 000 bankovky bolívaru (200 krát väčšia, ako najväčšia bankovka, ktorá bola predtým v obehu).

Súvisiace: Minimálna mzda vo svete podľa jednotlivých štátov

Ale zmenárne čelia chaotickému začiatku, keďže novým bankovkám sa nedarí doručovať načas a pred bankami sa tvoria obrovské rady.

Venezuela_navysuje_minimalnu_mzdu_az_o_50_percent_2017_1

Dvaja ekonómovia – Steve Hanke a Charles Bushnell, ktorí sledujú tieto fenomény poznamenali, že Venezuela sa v decembri pripojila k “darebáckym” krajinám, ktoré trpia rozsiahlou hyperinfláciou.

Maduro v poslednom vyhlásení poznamenal, že rast minimálnej mzdy predstavuje snahu o ochranu príjmov venezuelských občanov. To nasleduje po 40% navýšení, ktorý bol realizovaný pred tromi mesiacmi.

Po poslednom navýšení minimálnej mzdy sa jedná o 40 638 bolívarov (mesačne). Podľa populárneho, neoficiálneho výmenného kurzu na DolarToday.com sa jedná iba o 12,14 dolárov.

Ak sa k tomu pridajú aj v potravinové lístky, venezuelská mzda sa navýši na 104 358 bolívarov. Aj tak je to iba 31,17 dolárov.

Potravinové lístky a zamestnanecké bonusy vo Venezuele tvoria väčšinu celkovej odmeny pracovníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár