Cena_zlata_dosiahla_najvacssi_zisk_za_5_tyzdnov

Cena zlata v poslednom obchodnom dni mierne získala, čím sa jej podarilo dosiahnuť najväčší týždenný nárast od polovice apríla, keďže bol dosiahnutý celkový pokles amerického dolára a akciových trhov, čo vyvolalo dopyt po bezpečnom útočisku.

Cena vzácneho kovu za týždeň dosiahla zisk na úrovni 2,1%, ktorý sa vyznačoval rastúcou volatilitou a politickými nepokojmi v Bielom dome. Jedná sa o najväčší zisk, od týždňa končiacom 13. apríla.

Cena zlata s dodaním v júni získala o 80 centov, alebo menej ako 0,1%, na 1 253,60 dolárov za uncu.

Súvisiace: CME spustí obchodnú platformu zlata, inšpirovanú Bitcoinom

Dolár a akcie v piatok klesali, keďže hlavný index sledujúci vývoj amerického dolára ukončil obchodovanie v červených číslach (strate).

ICE US Dollar Index klesli o 0,8% a jeho týždenný pokles sa navýšil na 2,1%. Americké akcie sa obchodovali vyššie, čo znížilo ostrý týždenný pokles.

Napriek tomu týždenný výkon akcií signalizoval na nárast volatility.

Analytický tím od Secular Investor uviedol: “Akciový trh sa začína zahrievať, ako prezident Donald Trump čelí rozsiahlym problémov pri realizácií svojich plánov.”

Ďalej uviedli: “Tým sa vyhliadky analytikov zhoršili, čo upravilo ich odhady pre svoje budúce zisky, na ktoré boli tak pyšní,” … “Nižšie prognózy zárobkov sa premietli do nižších cien akcií – prosté a jednoduché. Menej peňazí do akcií, poskytlo priestor pre alternatívne aktíva.”

Medzitým Carsten Fritsch a komoditný tím z Commerzbank v poznámkach ku klientom uviedli, že “uprostred najnovších politických udalostí v Spojených štátoch neboli zasiahnuté len akciové trhy ale aj výnosy dlhopisov.”

Analytici z Commerzbank uviedli: “VIX index, ktorý poukazuje na volatilitu amerického akciového indexu S&P 500, sa počas posledných dvoch dní zvýšil, čo je odrazom neistoty. Pred týždňom, index VIX sa nachádzal na najnižšej úrovni od konca roka 1993.”

Súvisiace:
Grafy odhaľujúce portfólio Fedu – $ 4,5 bilióna
11 ohromujúcich vizualizácií zlata ukazuje jeho hodnotu a vzácnosť

Analytici ďalej uviedli: “Okrem toho, že trh už do cien zahrnul pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb od amerického Federálneho rezervného systému, na svojom najbližšom zasadnutí v polovici júna, v posledných dňoch sa pravdepodobnosť znížila na 70%.” To je pokles z takmer 100% šance, pre zvyšovanie sadzieb. Vyššie úrokové sadzby majú tendenciu vytvoriť zo zlata menej atraktívnu investíciu.

Dokonca v piatkovom v prejave na Olin Business School v Missouri, St. Louis Fed prezident James Bullard spochybnil potrebu zvýšenia sadzieb na júnovom zasadnutí. Bullard nie je hlasujúcim členom Fedu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár