A graph showing large selling of global stock markets, crashing in 2020 on global fears including a pandemic and oil prices. 3D illustration

Celosvetové dlhopisy v rámci investičného stupňa zažívajú najhorší výpredaj za najmenej tri desaťročia, na základe medziročného nárastu výnosov indexu celkovej návratnosti globálnych súhrnných dlhopisov agentúry Bloomberg.

Mierkou tohto tzv. “krviprelievania“ je, že iShares Core Global Aggregate – fond obchodovaný na burze (ETF), ktorý sleduje celosvetový benchmark dlhopisov pozostávajúci z vládnych, firemných a iných typov dlhopisov s pevným výnosom denominovaných v 28 miestnych menách, medziročne prepadol až o 21,5 % (podľa údajov agentúry FactSet), čo je najstrmší percentuálny pokles od minimálne roku 2017.

Ak sa na to pozrieme inak, Nikolaos Panigirtzoglou, analytik spoločnosti JP Morgan Chase & Co. z Londýna charakterizoval nárast výnosov v rámci zoskupenia dlhopisov s označením Bloomberg US Aggregate Bond Index o 2,5 percentuálneho bodu za posledných 9 mesiacov (pozri graf) ako „najstrmší a najväčší nárast histórie indexu,“ v nedávnej histórií. Ceny dlhopisov a výnosy sa pohybujú opačným smerom.

Celosvetove-dlhopisy-prechadzaju-najhorsim-vypredajom-od-90-rokov-JPM-graf

Celosvetový index dlhopisov s označením Bloomberg US Aggregate Bond má dáta k začiatku 90. rokov minulého storočia a pôvodne bol známy ako celosvetový index pod menom Lehman Brothers Global Aggregate Bond Total Return Index.

Tohtoročný rozsah pohybu bol ešte väčší ako prudký nárast výnosov celosvetových dlhopisov, ku ktorému došlo v roku 1994 – v tom istom roku, keď Federálny rezervný systém v novembri toho istého roku zvýšil sadzbu Federálnych fondov o 75 bázických bodov. To bolo naposledy, čo Fed zvýšil sadzby s takým veľkým rozsahom, ako ten ktorý nasledoval v júny tohto roka.

Fed odvtedy po svojich zasadnutiach v júni, júli a septembri roka 2022 pristúpil k navýšeniu úrokových sadzieb až o 75 bázických bodov trikrát za sebou.

Podľa Gennadiyho Goldberga, hlavného analytika zo spoločnosti TD Securities: “Okrem toho to bol najhorší výpredaj v rámci celosvetového trhu dlhopisov, prinajmenšom od začiatku 80. rokov.“

Goldberg poznamenal: “Je ťažké to priamo porovnávať, ale už teraz ide o najvýraznejší pohyb úrokových sadzieb minimálne od roku 1981.” Inflácia a rýchlo rastúce úrokové sadzby môžu pre investorov do dlhopisov znamenať katastrofu, pretože dlhopisy, ktoré ponúkajú nižšie výnosy, často klesajú na cene.

Okrem toho, výkonnosť spomínaného globálneho súhrnného indexu založeného na „nezabezpečenom“ základe, ktorý sa neprispôsobuje sile amerického dolára, robí stratu ešte závažnejšou, ako poznamenal Panigirtzoglou, ktorý vedie tím analytikov špecializujúcich sa na tzv. krížové aktíva.

Podľa jeho vyjadrení, ak sa to vezme čisto v dolárovom vyjadrení, Bloomberg US Aggregate Bond Index vymazal viac ako desaťročie výnosov v rozpätí iba deviatich mesiacov, pričom nasledujúci graf ukazuje prudký pokles z viac ako 500 miliárd dolárov.

Celosvetove-dlhopisy-prechadzaju-najhorsim-vypredajom-od-90-rokov-JPM-graf-1

ICE US Dollar Index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu najväčších obchodných partnerov, v priebehu tohto mesiaca postúpil na najvyššiu úroveň za posledných 20 rokov, pričom ho okrem iných mien podporilo oslabenie eura, libry a japonského jenu.

Keď sa celosvetová vlna v rámci sektoru dlhopisov počas tohto týždňa zintenzívnila, výnos 10-ročných štátnych dlhopisov sa v stredu zvýšil o viac ako 5 bázických bodov na 3,7594 %. Výnos krátkodobo začiatkom tohto týždňa prekonal úroveň 4 %, čo je prvýkrát od roku 2008. Doterajší nárast 10-ročného výnosu o takmer 2,5 percentuálneho bodu v tomto roku predstavuje najväčší medziročný nárast od roku 1981 (podľa údajov spoločnosti Dow Jones Market).

V dôsledku chaosu na trhoch bola výnosová krivka štátnych dlhopisov USA niekoľko mesiacov inverzná, pričom výnos 2-ročných štátnych dlhopisov sa vo štvrtok obchodoval na úrovni 4,184 %, čo predstavuje navýšenie o 8,6 bázických bodov za deň.

To taktiež podnietilo nervóznych investorov, aby nechali rozsiahly objem svojej hotovosti bez aktivity. V dôsledku toho držba dlhopisov u investorov mimo bánk, podľa údajov banky JP Morgan klesla len na 17 % podiel ich celkového portfólia, čo je najnižšia úroveň v porovnaní s ich držbou akcií, hotovosti a iných pozícií od roku 2008.

Celosvetove-dlhopisy-prechadzaju-najhorsim-vypredajom-od-90-rokov-JPM-graf-2

Výpredaj dlhopisov a akcií od začiatku roka viedol Panigirtzoglou a jeho tím k dvom kľúčovým záverom.

Prvým je, že inštitucionálni investori sedia na tak rozsiahlom objemu hotovosti, že by to mohlo pomôcť posilniť trhy proti ďalším poklesom. Toto je názor, ktorého sa Panigirtzoglou a ďalší analytici z banky JP Morgan ako Marko Kolanovič vo svojich poznámkach spomínajú už mesiace.

Panigirtzoglou ďalej uviedol: “Pozadie vysokej alokácie hotovosti poskytuje podľa nášho názoru ochranu pre akcie aj dlhopisy.“

Dospeli tiež k záveru, že pre akcie môže byť ťažké zotaviť sa, pokiaľ sa nezlepší situácia aj v dlhopisoch – názor, ktorý je široko zastávaný analytikmi so zameraním na akciové trhy, keďže rastúce výnosy štátnych dlhopisov boli obviňované zo zhoršenia výpredajov akcií.

Investori po celom svete v poslednej dobe pozorne sledujú vývoj na celosvetových trhoch s dlhopismi, najmä po tom, čo bola Centrálna Banka Británie nútená zasiahnuť, aby potlačila bezprecedentnú volatilitu na svojom miestnom trhu so štátnymi dlhopismi, ktoré krvácali cez únosné hranice a dokonca otriasli aj americkými akciami.

Analytici z Deutsche Bank pred niekoľkými dňami poukázali na to, že celosvetové dlhopisy sú teraz na svojom prvom medvedom trhu (pokles o 20% a viac) po 76 rokoch, na základe údajov siahajúcich až do roku 1786.

 

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Facebook komentár