Urokove-sadzby-hypotek-v-USA-sa-blizia-k-6%-najvyssie-od-roku-2008

Úrokové sadzby na hypotéky v USA, už počas minulého týždňa dosiahli najvyššiu úroveň od novembra 2008, čím extrémne zasiahli dopyt kupujúcich domov.

Sadzba pre 30-ročnú fixnú hypotéku vyskočila na 5,89 % z 5,66 % v priebehu predchádzajúceho týždeň (podľa Freddie Mac). Sadzby vzrástli takmer o tri štvrtiny bodu len za tri týždne a aktuálne sú o viac ako 2,5 percentuálneho bodu vyššie, ako na začiatku tohto roka.

Zvýšené náklady na pôžičky a nedostatok zásob odsunuli na vedľajšiu koľaj infláciou postihnutých kupujúcich, zatiaľ čo tí, ktorí zostanú na trhu, sa už neponáhľajú s ponukou, čo núti predajcov prehodnotiť svoje cenové očakávania.

Sam Khater, hlavný ekonóm spoločnosti Freddie Mac vo vyhlásení uviedol: “Úrokové sadzby hypoték opäť vzrástli, keďže trhy sa aj naďalej snažia prispôsobiť k vyhliadkam na agresívnejšiu menovú politiku, v boji proti zvýšenej inflácii.”

Kupujúcich domov čakajú ďalšie poklesy cien domov

Dopyt po hypotékach zostal na konci augusta na 22-ročnom minime, ako vyplynulo z prieskumu Asociácie hypotekárnych bankárov za týždeň končiaci 2. septembra, keďže nákupná a refinančná aktivita naďalej klesala. Nákupná aktivita klesla v 9 z posledných 10 týždňov, o 23 % v porovnaní s rovnakým týždňom minulého roka.

Doug Duncan, hlavný ekonóm Fannie Mae, vo vyhlásení poznamenal: “Kupujúci domov môžu byť motivovaní, aby zostali na okraji v rámci očakávaní poklesu cien domov, čo prispeje k ďalšiemu ochladeniu predaja domov do konca roka.”

Náznaky zmierňovania cien nehnuteľností

Podľa stránky Realtor.com, stredná cena domu v auguste klesla na 435 000 dolárov, zo 449 000 dolárov počas predošlého mesiac a júnového rekordu, na cene 450 000 dolárov. A podiel ľudí, ktorí veria, že ceny domov v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov klesnú, sa podľa nového prieskumu sentimentu v oblasti bývania Fannie Mae v auguste zvýšil na 33 % z 30 % v predchádzajúcom mesiaci.

Napriek tomu zostávajú ceny domov o 39,6 % vyššie ako v auguste 2019. Pri sadzbách pohybujúcich sa okolo úrovne 5,50 % je priemerná mesačná platba za typický dom viac ako 2 000 dolárov, čo je približne o 61 % viac ako v priebehu minulého roka.

Robert Heck, viceprezident spoločnosti Morty, uviedol: „Práve teraz začíname vidieť viac účinkov dramatického zvýšenia sadzieb od začiatku roka,“ … “Pre kupujúcich domov… možno budú musieť sadzby klesnúť, kým opäť uvidíme nárast krátkodobej aktivity.”

Predajcovia znižujú ceny realít

Keďže sa predaje domov ochladzujú, predajcovia sú čoraz pesimistickejší, pokiaľ ide o ich vyhliadky.

Nálada v oblasti bývania v auguste podľa Fannie Mae klesla na nové rekordné minimum, k čomu prispel pokles dôvery predajcov. Len 59 % predajcov verí, že je vhodný čas na predaj (najnižší bod za dva roky), zatiaľ čo 35 % opýtaných uviedlo, že nie je vhodný čas na predaj.

V celej krajine boli predajcovia domov nútení znížiť uvádzacie ceny, aby prilákali kupujúcich. Podiel domov so zníženou cenou v auguste vzrástol na 19,4 %, čo je nárast z 11 % pred rokom. Podľa spoločnosti Realtor.com je to takmer priemerná úroveň z rokov 2017 až 2019.

Heck ďalej uviedol: „Keď ceny domov klesajú, kupujúci majú o niečo väčšiu vyjednávaciu, alebo vyjednávaciu silu a viac možností na kúpu domu. Ale množstvo zníženia mimoriadnych výnimiek závisí od trhu.“ … „Niektoré trhy v oblasti Sunbelt zaznamenali absolútne šialené zhodnotenie domov a ľudia, ktorí chceli nakupovať, konečne tento tlak zmiernili.“

Nedávne znižovanie cien zároveň niektorých predajcov vystrašilo. Keď konkurencia upadala, nasledovali tento trend aj novo uvedené domy do predaja, ktoré medziročne klesli o 13,4 %.

Heck nakoniec poznamenal: “V normálnych rokoch vždy vidíme spomalenie ku konca leta okolo Sviatku práce a potom má aktivita tendenciu na jeseň opäť rásť medzi septembrom a decembrom,” … „Určite sme v bode, kde by sme mohli vidieť, že aktivita sa trochu zvýši, aj keby sadzby zostali na rovnakých úrovniach. Ale ak úrokové sadzby hypoték klesnú, uvidíme, že krátkodobá aktivita skutočne poskočí agresívnejšie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár