Centralna_banka_nema_na_zvysenie_platov_zamestnancov_2017

Centrálna Banka Británie napumpovala do finančných trhov rozsiahle objemy hotovosti. Avšak jednoducho nemá dosť na reálne navýšenie platov, niektorých svojich zamestnancov.

Zamestnanci údržby a bezpečnosti v centrálnej banke zahlasovali (od 31. júla) za rozsiahly 4-dňový štrajk. Z dôvodu sporu ohľadom ich platov.

Odborová organizácie Unite uviedla, že centrálna banka zamestnancom už druhým rokom ponúkla navýšenie platov, v hodnote nižšej ako inflácia. V prípade, že štrajk sa stane skutočnosťou, bude prvým za vo viac ako 50 rokov.

Zväz uviedol: “Výsledkom neochoty banky pre vyjednanie spravodlivej mzdy bude to, že nehnuteľnosti banky, sídliace na ikonickej Threadneedle Street v Londýne, budú bez údržby a bezpečnostných pracovníkov.”

Zamestnanci pracujúci v historických priestoroch banky, ktoré v súčasnosti slúžia ako kancelárie pre väčšinu vedúcich úradníkov banky, budú taktiež súčasťou štrajku. Poskytujú občerstvenia a zdravia hostí.

Centrálna Banka Británie uviedla, že pripravuje pohotovostné plány.

Vo vyhlásení zaslanom e-mailom, banka uviedla: “V prípade, že štrajk sa stane skutočnosťou, banka má náhradné plány, tak aby všetci zamestnanci banky mohli aj naďalej efektívne pracovať. Zároveň s Unite budeme aj naďalej viesť rokovania a dúfame, že dospejeme k pozitívnemu výsledku.”

Posledný deň štrajku pripadá na štvrtok, 3. augusta, kedy zasadá Výbor pre menovú politiku (Centrálnej Banky) z dôvodu pravidelného rozhodovaniu o úrokových sadzbách. Banka má taktiež naplánované zverejniť svoju inflačnú správu, ktorá je veľmi pozorne sledovanou, keďže poskytuje náhľad na zdravie britskej ekonomiky.

Súvisiace:
Mark Carney: najlepšie platený centrálny bankár v histórií
Sú centrálni bankári ďalšími obetnými baránkami?

Zjednoteným zamestnancom bolo v priemere ponúkané navýšenie o 1%. Inflácia vo Veľkej Británii v poslednom čase navyšuje svoje tempo a aktuálne dosahuje úroveň 2,9%.

Odbory vyzvali guvernéra Centrálnej Banka Británie – Marka Carneyho, aby sa zapojili do sporu a “dal to do poriadku.”

Carney bol menovaný v roku 2013 a podľa očakávaní by mal zostať vo funkcii až do roku 2019.

Carney v minulom roku zarobil 879 485 libier (1,2 milióna dolárov), vrátane príspevku na bývanie v hodnote 250 000 libier (324 000 dolárov).

To z neho robí jedného z najlepšie platených centrálnych bankárov sveta. Janet Yellenová, ktorá stojí v čele Federálneho rezervného systému, podľa správy agentúry Reuters v roku 2014 zarobila 201 700 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár