Centralnym_bankam_sa_vycerpala_municia_Veduci_predstavite_OECD

Generálny tajomník OECD – Angel Gurria počas dnešného dňa uviedol, že veľké centrálne banky, ako napríklad Federálny rezervný systém USA a Európska centrálna banka, nedávno oznámili svoju pripravenosť znížiť úrokové sadzby. Ich holubičia (pro-inflačná) zmena rétoriky nastala uprostred prebiehajúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou, vrámci ktorej mnohí ekonómovia varovali, že by už tak spomaľujúci vývoj globálnej ekonomiky mohla vykoľajiť.

Gurria v rozhovore pre agentúru CNBC poznamenal, že svet by „dnes bol v oveľa horšom stave“, keď by centrálne banky v poslednom desaťročí nevykonali opatrenia na podporu hospodárskej aktivity. Centrálne banky si však už podľa neho svoju „muníciu vyčerpali“.

Na samite G-20 v japonskej Osake, uviedol: „Úrokové sadzby sú prakticky prakticky všade na nulovej hodnote alebo v jej bezprostrednej blízkosti. A aktuálne už vieme, že úrokové sadzby zostanú na nízkych hodnotách dlhšie, takže nie je toho toľko, čo centrálne banky môžu urobiť.“

Dodal, že je čas, aby fiškálne politiky zohrávali väčšiu úlohu pri podpore hospodárskej aktivity. To znamená, že krajiny, ktoré si môžu dovoliť minúť viac, bez toho, aby ohrozili svoje financie, by tak mali naozaj aj urobiť.

Nakoniec poznamenal: „Niektoré krajiny sa, samozrejme, starajú o svoj dlh. Niektoré krajiny však majú schopnosť skutočne míňať viac, samozrejme kontrolovaným spôsobom,“ … “Takže koordinovaná fiškálna politika je ďalšou etapou.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár