Majetok_verejneho_sektora_zaznamenal_rekordny_narast_hodnoty_o_2_5_biliona

Globálny hospodársky rast v roku 2017 pomohol navýšiť hodnotu aktív centrálnych bánk, štátnych fondov a verejných dôchodkových fondoch na 38,7 bilióna dolárov. S týmto výsledkom prišiel nový výskumu think-tanku OMFIF v Londýne.

Jednalo sa o 7-percentný nárast v hodnote 2,5 bilióna dolárov, pričom verejné aktíva počas roka 2016 dosiahly celkovú úroveň v hodnote 36,2 bilióna dolárov. Organizácia uviedla, že sa jedná o najväčší nárast, ktorý bol na svetových trhoch zaznamenaným v priebehu piatich rokov.

Akcie v rámci rôznych globálnych indexov v roku 2017 dosiahli najvyššie hodnoty. Najmä akcie v USA boli podporované silnými zárobkami, stabilnými ekonomickými údajmi a daňovými zmenami. Americký akciový index S&P 500 v priebehu roka získal 19,4 percenta, Dow Jones 25,1 percenta a index Nasdaq sa navýšil až o 28,2 percenta.

Autori štúdie uviedli: “Majetok bol podporený pokračujúcim globálnym oživením hospodárstva, najmä vo vyspelých ekonomikách.”

Medzi tromi rôznymi inštitúciami boli zaznamenané najvyššie prírastky aktív. Dôchodkové fondy v porovnaní s minulým rokom čelili navýšeniu aktív o 8,1 percenta na 1,1 bilióna dolárov. Majetok centrálnych bánk vzrástol o 7,8% a štátne fondy dosiahli rast o 5,1%.

Súvisiace: Sú centrálni bankári ďalšími obetnými baránkami?

Štúdia uviedla, že rally na akciovom trhu v priebehu roka 2017 a rast cien zlata podporili oceňovanie aktív. Rovnaká štúdia taktiež ukázala, že verejné prostriedky po celom svete okrem Blízkeho východu všade vzrástli. Slabé ceny komodít, politická nestabilita a menové tlaky viedli k poklesu v držbe centrálnych bánk na Blízkom východe o 32 miliárd dolárov.

Avšak v Európe bol výsledok iný. V regióne došlo k najväčšiemu zvýšeniu verejných aktív o 11,8%, čo bolo posilnené rezervami centrálnych bánk.

Výskum uviedol : “Podiely centrálnych bánk v zlate sa v priebehu roka 2017 zvýšili o 371 ton, čím sa celkový objem zvýšil na 31 800 ton, čo je najvyššia úroveň od 90. rokov. Nákupy viedla Centrálna banka Ruska, ktorej podiely prevyšujú objem Čínskej ľudovej banky.”

Správa pokrývala 750 inštitúcií v 174 krajinách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár