Analytici odhadujú ďalší rast cien.

Analytici odhadujú ďalší rast cien.

Každodenných Američanov, ale aj ostatných obyvateľov planéty jednoznačne každým dňom zasahujú vysoké ceny na pumpách a analytici z Bank of America (BoFA) si myslia, že problémy možno práve ešte len prichádzajú.

Ceny benzínu na celoštátnej úrovni v USA nedávno vyskočili na 7-ročné maximum 3,40 dolára za galón a v štátoch Nevada, Washington a Oregone sú v blízkosti až 4 dolárov.

Bank of America teraz predpovedá, že ropa Brent, ktorá poháňa ceny benzínu, sa do júna 2022 priblíži na 120 dolárov za barel. To je o 45 % viac, ako súčasné úrovne.

Francisco Blanch, vedúci analytik pre oblasť komodít v Bank of America, poznamenal: “Bude veľmi ľahké, aby ceny vystrelili nahor, keď podmienky ohľadom dopytu budú obmedzené, čo je práve súčasná situácia.“

Blanch bol otvoreným ropným býkom (optimistom) a v júni predpovedal, že cena ropy nakoniec vzrastie na 100 dolárov za barel.

Súvisiace: Sú vysoké ceny energií trvalé? Čo s krízou zemného plynu?

Blanch zároveň poznamenal: “Vtedy si ľudia mysleli, že sme blázni. Teraz sme tam,” … “Vo všeobecnosti sme stále vo veľmi býčom presvedčení.”

Iní sú oveľa opatrnejší.

Pierre Breber, finančný riaditeľ spoločnosti Chevron nedávno pre CNN povedal, že je nepravdepodobné, že ceny ropy zostanú na vysokej úrovni, v rámci dlhého časového horizontu.

Breber poznamenal: “Je to viac cyklické, ako štrukturálne.”

Američania majú problémy s ekonomikou

Ceny ropy dokonca v stredu ustúpili z nedávnych maxím. Americká ropa klesla o 3 % na približne 81 dolárov za barel a Brent stratila 2 % na 83 dolárov, v dôsledku nervozity pred štvrtkovým zasadnutím zoskupenia OPEC.

Ďalší nárast ropy by zvýšil, už aj tak zvýšené životné náklady pre Američanov (a nielen u nich). A zároveň by to zatlačilo podniky, ktoré zápasia so šokom z nárastu cien, nedostatkom a katastrofami v rámci dodávateľského reťazca.

Američania veľmi pozorne sledujú ceny na pumpách a obavy z inflácie pomohli schladiť ich názory na celkovú ekonomiku.

Takmer dve tretiny Američanov v prieskume zverejnenom v priebehu tohto týždňa označili ekonomiku za oslabenú. Vo Virgínii, kde republikáni získali kľúčovú pozíciu, sa ekonomika umiestnila v prieskumoch verejnej mienky ako najdôležitejší problém, ktorý prekonal otázky vzdelania, daní a pandémie Covid.

Dopyt po energii prudko stúpa

Prečo je teda Bank of America v otázke ropy taká optimistická?

Po prvé, je to preto, že dopyt sa po pandémii naďalej rýchlo zotavuje, najmä po benzíne, keďže spotrebitelia cestujú stále viac.

Dopyt sa ďalej zvyšuje aj v dôsledku prudko stúpajúcich cien zemného plynu. Americký zemný plyn sa tento rok viac ako zdvojnásobil a nedávno v Európe dosiahol ekvivalentnú cenu ropy vo výške 240 dolárov za barel. Vysoké ceny zemného plynu nútia niektoré spoločnosti a továrne prejsť na relatívne lacnejšiu alternatívu: ropu.

Blanch ďalej poznamenal: “To dláždi cestu k ešte prísnejšej situácii na trhu.”

Ak sa cena ropa príliš “zohreje“, spotrebitelia by sa mohli zdráhať nákupu v rámci vysokých cien a rozhodnúť sa pre menej výletov, alebo prejsť na úspornejšie automobily alebo elektrické vozidlá.

Bank of America si však nemyslí, že k zmene dôjde niekde v blízkosti súčasných cenových úrovní.

Blanch poukázal na stúpajúcu infláciu: “Toto oživenie dopytu sa nezlomí pri 80, 90 alebo dokonca 100 dolároch za barel. Pamätajte, že všetko ostatné čelí nárastu cien,” … “Viem, že 100 dolárov znie draho, ale v kontexte ostatných vecí to až také drahé nie je.”

Americké ropné spoločnosti sa s podporou neponáhľajú

Nielenže je vidno silný dopyt, ale aj zaostávanie ponuky.

Spojené štáty americké produkujú menej ropy, ako pred Covidom – aj keď ceny sú dnes na oveľa vyššej úrovni.

Americké ropné spoločnosti sú pod obrovským tlakom z Wall Street, aby preukázali disciplínu po mnohých rokoch nadmerného míňania, pre nákladné vrtné projekty. Počuli túto správu nahlas a jasne a namiesto toho investujú peniaze do spätných odkupov akcií a dividend.

Napriek 67 % nárastu cien ropy v tomto roku, podľa analýzy spoločnosti Raymond James, až 50 najväčších ropných spoločností v porovnaní s pôvodnými plánmi vykonalo zvýšenie svojich ročných rozpočtov len o 1 %.

Pavel Molchanov, analytik spoločnosti Raymond James, uviedol: “Sme mimo kapitálovej disciplíny. Nachádzame sa v kapitálovej úspornosti.”

Táto stratégia sa zatiaľ vyplatila. ExxonMobil, Chevron a ďalšie americké ropné spoločnosti v posledných dňoch oznámili úspešné štvrťročné výsledky.

Ropné spoločnosti sa tiež zdráhajú zvýšiť produkciu, pretože výhľad dopytu zostáva veľmi neistý, vzhľadom na klimatické obavy po celom svete. Očakáva sa, že nakoniec dopyt po rope dosiahne vrchol, ale nikto presne nevie, kedy a na akej úrovni.

OPEC sa drží svojich zbraní

Napriek prosbám Bieleho domu, združenie OPEC a jeho spojenci zatiaľ odmietajú výrazne zvýšiť ponuku.

Blanch ďalej poznamenal: “OPEC nevykoná zvýšenie produkcie. Ich plán sa im páči. Myslia si, že ich plán funguje.“

Poukázal na skutočnosť, že rovnovážna cena ropy v rozpočtoch mnohých krajín OPEC sa pohybuje medzi 70 a 75 dolármi za barel – čo znamená, že až teraz je ich stratégiu dorovnávaná.

Blanch uviedol: “OPEC nemá záujem tlačiť ceny späť na 60 dolárov za barel. Majú nulový záujem.”

Taktiež existuje určitý pesimizmus, či má OPEC+ skutočne schopnosť, prudko zvýšiť produkciu po niekoľko rokoch trvajúcich nižších objemov v rámci investícií.

Helima Croft, vedúca globálnej komoditnej stratégie v spoločnosti RBC Capital Markets, v správe ku klientom napísala, že existujú „skutočné otázky o tom, ktoré krajiny môžu v tejto chvíli vykonať reálne navýšenie produkcie.“ Crofto poukázala na to, že OPEC+ už niekoľko mesiacov po sebe „nedodával“ svoje plánované navýšenie produkcie.

Využije Biely dom strategické rezervy USA?

To všetko viedlo k špekuláciám, že prezident Joe Biden zaútočí na OPEC+ tým, že uvoľní zásoby ropy v strategických ropných rezervách.

Croft ďalej poznamenala: “Myslíme si, že Bidenova administratíva je pripravená uvoľniť ropu” z SPR, čím by “obmedzila rast cien a prinútila producentské krajiny, aby priniesli na trh viac barelov,” … “Uvoľnenie SPR v USA by sa reálne mohlo uskutočniť v koordinácii s inými významnými spotrebiteľskými krajinami, čím by sa dosiahol maximálny účinok.”

V priebehu minulého mesiaca ministerka energetiky – Jennifer Granholmová navrhla, že využitie SPR sa aktívne zvažovalo – čo bolo predtým, ako ministerstvo energetiky neskôr svoje pripomienky zmenilo objasnením, že neexistuje žiadny „okamžitý plán“, ako to urobiť.

Súvisiace: Tu je dôvod, prečo Briti panikária pri nákupe pohonných hmôt

Analytici banky Goldman Sachs uviedli, že uvoľnenie ropných rezerv v USA by bolo len „skromnou pomocou“ a znížilo tak koncoročnú prognózu banky pre ropu Brent len o 3 doláre za barel.

Bank of America je tiež skeptická.

Blanch poznamenal: “Bude to mať malý vplyv na ceny, pokiaľ nevykonajú masívne, ale naozaj masívne uvoľnenie,” … “Nárast cien to príliš neobmedzí.”

Blanch tiež spochybnil dôvod na využitie ropných rezerv USA, najmä čo sa týka aktuálnej situácie. Za normálnych okolností sú tieto zásoby vyhradené na okolnosti, ako sú vojny a hurikány.

Blanch nakoniec poznamenal: “Ropný rezervy USA sú tu pre núdzové situácie a negatívne šoky, čo sa týka ponuky,” … “Nemali by sa uvoľňovať ropné rezervy, pretože stúpa dopyt, keďže vlády vytlačili veľa peňazí a poskytli ich ľuďom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár