Ceny_ropy_by_mohli_klesnut_o_30%_ak_OPEC_nebude_konat

OPEC a jej spojenci sú opäť nútení uvažovať o dramatických krokoch, ktoré zabránia prudkému poklesu cien ropy.

Očakáva sa, že kartel vedený Saudskou Arábiou a Ruskom (spoločne označovaný za „OPEC +“) v piatok vo Viedni oznámia dohodu o navýšenie produkčných obmedzení, určených na zníženie cien.

Jednoduchý prechod existujúcich škrtov zo strany združenia OPEC + však nemusí zastaviť blížiace sa rozsiahle objemy americkej ropy, ktorá by mala na trh doraziť v priebehu budúceho roka.

Ak OPEC + nedosiahne podporu pre toto hlbšie zníženie produkcie, podľa poradenskej spoločnosti Rystad Energy bude svetový trh s ropou počas prvej polovice roku 2020 nadmerne zásobený o približne 800 000 barelov ropy denne.

Z toho vyplývajúci prísun dodávok by vyvolal „výraznú korekciu ceny ropy“, čo podľa predpovedí spoločnosti Rystad na krátke časové obdobie zníži cenu ropy Brent na 40 dolárov. To predstavuje pokles zhruba o 30% zo súčasných úrovní, z takmer 63 dolárov za barel.

Bjørnar Tonhaugen, vedúci prieskumu pre oblasť trhu s ropou v spoločnosti Rystad Energy, napísal: „Výhľad bude bezútešný, ak sa organizácia OPEC + nedohodne na ďalších obmedzeniach.“

Obchodníci s ropou očakávajú, že OPEC + dosiahne dohodu o rozšírení produkčných obmedzení, najmenej na niekoľko mesiacov. Platnosť dohody o obmedzenie produkcie sa má skončiť v marci.

Analytici v poradenskej spoločnosti FGE v stredu napísali: „Akékoľvek obmedzenie, ktoré by bolo nižšie ako júnová zmena, trh by mohol trvať na razantnom poklese cien.“

Ceny ropy v stredu v nádeji na akciu OPECu vzrástli o viac ako 3%. Podľa agentúry Reuters iracký minister pre ropu vyjadril podporu predĺženiu dohody o obmedzení produkcií počas celého roka 2020.

Niet divu, že americká revolúcia v oblasti bridlicovej ropy je najväčším prispievateľom k poklesu cien ropy. Spoločnosť Rystad očakáva, že výroba v USA počas roka 2020 stúpne o ďalších 1,1 milióna barelov denne.

Nejde však iba o ropné bridlice v USA. Očakáva sa tiež, že Nórsko a Brazília budúci rok podľa firmy Rystad navýšia kombinovanú produkciu o 1 milión barelov ropy za deň. Kanada a Guyana sú tiež nastavené na rast.

Ďalšie starosti ropného kartelu s označením OPEC: Niektorí jej členovia vrátane Nigérie a Iraku nedodržiavali produkčné kvóty kartelu. Tieto ďalšie objemy, problém s nadmernou ponukou zvyšujú.

Matt Smith, riaditeľ komoditného výskumu v spoločnosti ClipperData uviedol, že Irak „v zásade ignoroval dohodu o znížení produkcie od OPEC-u.“

Vykoná Saudská Arábia razantnejšie obmedzenia v produkcií?

Saudská Arábia, ktorá je v skutočnosti lídrom OPEC, prevzala bremeno znižovania výroby. Existujú však pochybnosti o tom, či je Saudská Arábia ochotná podniknúť ešte agresívnejšie kroky, keď niektorí z jej členov OPEC čerpajú viac, ako sa v rámci kartelu dohodnú.

Súvisiace: EIA: “USA posilní vedúce postavenie medzi top producentmi ropy”

FGE ďalej poznamenala: „Je veľmi nepravdepodobné, že Kráľovstvo bude formálne súhlasiť, že bude pokračovať v produkcii na tejto úrovni, pokiaľ sa ostatní členovia OPEC + formálne nezhodnú na razantnejších obmedzeniach.“

Saudská Arábia si však nemôže dovoliť nechať klesať ceny ropy. Kráľovstvo sa spolieha na príjmy z ropy, ktorými platí za svoje obrovské domáce a vojenské výdavky.

Saudská Arábia podľa MMF potrebuje ceny ropy na hodnote okolo 84 dolárov za barel. Nižšie ceny by prinútili Saudskú Arábiu, aby používala svoju zmenšujúcu sa hromadu peňazí, požičiavala si peniaze alebo znížila dividendy vyplácané štátnou ropnou skupinou Saudi Aramco.

Toto neisté pozadie prinútilo ropné spoločnosti posilniť svoje súvahy splácaním dlhov a zvyšovaním hotovosti. Nikto nechce opakovať vlnu bankrotov spôsobenú prepadom cien ropy v rokoch 2015 – 2016.

Ryan Lance, generálny riaditeľ spoločnosti ConocoPhillips, v stredu pre agentúru Bloomberg News uviedol: “Rozhodli sme sa prijať nestálu situáciu na trhu,” … “Nemôžeme predvídať, kam trh bude smerovať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár