Ceny-ropy-v-USA-klesli-na-najnizsiu-uroven-od-decembra-2021

Ceny ropy v USA klesli na najnižšiu úroveň od decembra 2021 pre obavy, že protesty v Číne proti obmedzenia voči ochoreniu Covid-19 by mohli narušiť dopyt.

Futures na ropu West Texas Intermediate (benchmark z USA) v pondelok klesol o 2,7 % a obchodoval sa v blízkosti 74 dolárov za barel, čo je úroveň naposledy dosiahnutá v decembri 2021. Futures na ropu Brent (globálnu referenčnú hodnotu) klesla o 2,9 % a obchodovala sa blízkosti 81 dolárov za barel. Je to najnižšia úroveň od januára.

Celosvetové ceny ropy od júna prepadli približne o 35 %, keďže prísne obmedzenia týkajúce sa koronavírusu v Číne udržiavali dopyt na nízkej úrovni a z dôvodu toho, že niektoré z veľkých svetových ekonomík signalizovali, že smerujú k recesii.

To zároveň pomohlo stlačiť ceny benzínu pre amerických vodičov.

Národné priemerné náklady na galón benzínu (podľa AAA) sa aktuálne nachádzajú na cene 3,55 dolára, čo je o 0,3 % menej ako v predchádzajúcom dni o 5,7 % oproti minulému mesiacu. Ceny ropy sú podľa Energy Information Administration najväčším faktorom pre vývoj cien benzínu v USA.
Graf: Celosvetové ceny ropy klesli od júna o viac ako tretinu
Futures na ropu Brent, v pondelok klesli o viac ako 3 % a dosiahli cenu 81 dolárov za barel, čo je najnižšia úroveň od januára.
Ceny-ropy-v-USA-klesli-na-najnizsiu-uroven-od-decembra-2021-graf

Tisíce demonštrantov vyšli cez víkend do ulíc po celej Číne, v rámci vzácnej sérii demonštrácií proti tamojšej stratégii nulového výskytu ochoreniu Covid.

Jedným zo spúšťačov protestu bol smrteľný požiar bytovky v regióne Sin-ťiang. Zdá sa, že videá z incidentu ukazujú, že obmedzujúce opatrenia oneskorili príchod hasičov v tom, aby dostali k obetiam.

Globálne ceny ropy klesli napriek tomu, že skupina hlavných producentov ropy OPEC+ od tohto mesiaca znížila produkciu o 2 milióny barelov denne, čo je najväčší pokles od začiatku pandémie. OPEC+ sa má opäť stretnúť najbližšie v nedeľu.

Klesajúce ceny pohonných hmôt znamenajú úľavu pre milióny domácností a firiem na celom svete, ktoré sa snažia platiť vysoké účty za energiu od ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára.

Súvisiace: Katar podpísal dohodu o dodávke plynu do Číny až na 27 rokov

Príprava na cenový strop ropy z Ruska

Trhy však zostávajú nervózne, keďže sa Západ pokúša dohodnúť na cenovom strope pre ruskú ropu. Hlavné rozvinuté ekonomiky sa nevedia zhodnúť na výške stropu, ktorý má obmedziť príjmy Moskvy bez vážneho narušenia globálnych dodávok ropy.

Správy médií z minulého týždňa naznačili, že ruská ropa by mohla byť obmedzená na 65 až 70 dolárov za barel, čo je blízko jej súčasnej trhovej ceny. Táto úroveň by však Rusku spôsobila len minimálne problémy.

Ak sa však západné mocnosti rozhodnú stanoviť cenu nižšie, mohlo by to vyvolať celosvetovú energetickú krízu, najmä ak Rusko pristúpi k odvetným opatreniam. Moskva by sa mohla rozhodnúť znížiť produkciu viac, ako sa očakávalo, čo by zvýšilo ceny a podporilo rast cien celosvetovej inflácie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár