OPEC_so_spojencami_suhlasia_s_rozsiahlejsim_znizenim_vyroby

OPEC, Rusko a ďalšie krajiny produkujúce ropu sa dohodli na razantnejšom znížení produkcie v snahe podporiť ceny ropy, vzhľadom na prudký nárast dodávok, najmä v dôsledku prosperujúcej americkej produkcie.

Po piatkovom stretnutí organizácie OPEC vo Viedni uviedli, že skupina producentov zníži dodávky o ďalších 500 000 barelov denne, čím sa celkové obmedzenie dostane na 1,7 milióna barelov ropy za deň.

OPEC a jeho spojenci pod vedením Saudskej Arábie realizujú obmedzenie svojej produkcie od roku 2017. Ich súčasná dohoda bola zameraná na odstránenie 1,2 milióna barelov denne zo svetových trhov a jej platnosť sa má skončiť až v marci 2020.

Vo vyhlásení kartelu OPEC sa predĺženie škrtov do júna alebo dokonca do decembra 2020 nespomínalo, ako niektorí analytici očakávali. Stále však trhy s ropou boli podporované správami o ďalších zníženiach a zatlačili ceny ropy v USA vyššie o 0,8% na 59 dolárov za barel.

Organizácia OPEC uviedla: „Táto dodatočná úprava by bola účinnou od 1. januára 2020 a podlieha úplnej zhode každej krajiny.“

Agentúra Reuters uviedla, že krajiny organizácie OPEC vykonajú čerstvé zníženie produkcie o 340 000 barelov za deň, zatiaľ čo ostatní výrobcovia zrealizujú zvyšných 160 000 barelov ropy za deň.

Obmedzením zo strany OPEC a Ruska sa vo veľkej miere podarilo podporiť ceny, aj keď zostávajú výrazne pod hodnotou 70 dolárov za barel, z októbra roku 2018. Problémom je, že krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC, vedené Spojenými štátmi, produkciu naďalej zvyšujú.

Podľa poradenskej spoločnosti Rystad Energy sa očakáva, že v roku 2020 sa ropná produkcia z krajín mimo OPEC v roku 2020 zvýši o rekordných 2,3 milióna barelov denne. To by ľahko prevýšilo predchádzajúci rekord 1,96 milióna stanovený v roku 1978.

Súvisiace: Ceny ropy by mohli klesnúť o 30%, ak OPEC nebude konať

Saudská Arábia, ktorá je zďaleka najväčším producentom OPEC-u, pri obmedzovaním dodávok čelí veľkým ťažkostiam. Po väčšinu tohto roka produkuje menej ako je kvóta OPEC-u.

Súčasná cena ropy je pre Rijád obzvlášť dôležitá, pretože Saudská Arábia sa chystala emitovať akcie svojho štátneho monopolu na ropu.

Spoločnosť Saudi Aramco vo svojej počiatočnej verejnej ponuke predala 3 miliardy akcií za 32 riyálov (8,53 dolára). Cez IPO sa jej tak podarilo získať 25,6 miliárd dolárov a prekonala verejný debut spoločnosti Alibaba v roku 2014, čím sa stala najväčšou verejnou emisiou akcií (IPO) v histórii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BBC

Facebook komentár