S nedostatkom výrazného katalyzátora ceny zlata v posledných týždňoch oslabili po neúspešnom pokuse o obrátenie stavu zo začiatku mesiaca. Primárnou formou cenového navýšenia pri zlate je strach a neistota; tak dlho, ako sa investori obávajú, ako by mohla vyzerať  budúcnosť, tak dlho je zlato považované za finančne bezpečné útočisko a jeho cena má tendenciu sa zvyšovať vďaka zvýšenému dopytu. Ak nie sú investori vystrašení, zlato býva zvyčajne ignorované a rizikové aktíva (pozri. akcie), sa stávajú preferovanou voľbou.

Naokolo bolo veľa obáv na začiatku tohto mesiaca: Ebola, globálna ekonomika, americký akciový trh, a veľa ďalšieho. Teraz, keď sa tieto obavy zmenšili, akciový trh znovu získal pozornosť investorov, špeciálne po nadbytku obchodov, ktoré boli ponúknuté po prudkom poklese cien akcií. Zlato bolo zase raz degradované na vedľajšiu koľaj a vyčkáva na zjavenie ďalšieho záchvatu strachu a paniky u investorov.

Súvisiace: Grafy aktuálnej reálnej ceny zlata. Kde sa nachádza?

Nedávno FED oznámil formálne ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania, dlhodobá politika nakupovania pokladničných poukážok a cenných papierov zaručených hypotékami. Zlato otravne bedákalo koniec kvantitatívneho uvoľňovania (QE), ale trh zlata dlho predtým diskotoval svoj koniec. V skutočnosti, QE urobilo zlatu málo láskavostí vo veľkej schéme iných vecí. Mnoho komoditných investorov má chybný dojem, že QE bolo inflačné, čo zrejme nebol tento prípad. Primárny účel QE, ako vysvetľuje ekonóm Scott Grannis, bolo uspokojiť zdanlivo neukojiteľný dopyt po bankových rezervách a aktívach s nízkym rizikom. Ako Grannis dodáva, „Bez QE by existoval kritický nedostatok bezpečných, bezrizikových aktív a to by zhoršilo finančnú stabilitu.“

Bez ohľadu na poznámku, že QE vážne nepomohlo cenám zlata, ak by dokonca QE bolo naozaj inflačné, je pochybnosť, či by to aj tak podporilo rast zlata. Zlato v skutočnosti nemá prospech z inflácie, iba ak je inflácia extrémna. Ako môj mentor Samuel Kress pozoroval, zlato má tendenciu ťažiť najviac počas hyperinflácie ekonomickej dlhej vlny, alebo počas 60-ročného cyklu.

Najväčší posilňovač zlata v posledných 14 rokoch pramenil primárne z dvoch vecí: 1.) strachu a neistoty po jedenástom septembri, kedy sa geopolitické zmätky a volatilita na finančných trhoch stali pravidelnými, a 2.) z bezpríkladného dopytu po komoditách zo strany  prosperujúcich ázijských ekonomík.

Súvisiace: Cena Zlata v roku 2014 poklesne na 1 000 dolárov: Credit Suisse

Čína obzvlášť bola veľkým dôvodom behu ceny zlata do stratosféry. Počas expanzívnych rokov pre čínsky teatrálny rast v 90-tych rokov a od nového milénia, krajina akumulovala obrovské množstvá devízových rezerv. To viedlo k jedinečnej apreciácií meny yuan, ktorá ako Scott Grannis špekuluje, bola hlavný dôvod vyšších cien zlata. „Veľkolepý rast čínskej ekonomiky začal v polovici 90. rokov vytvorením légií novoprosperujúcich číňanov, ktorých dopyt po zlate vytlačil ceny zlata do stratosféry,“ píše Grannis. „Čínska ekonomická expanzia pritiahla trillióny zahraničného kapitálu, ktorý čínska centrálna banka bola nútená nakúpiť, aby sa vyhla dramatickej apreciácií yuana a aby poskytla solídne zaistenie podpory stúpajúcej peňažnej ponuky potrebnej na prispôsobenie sa veľkolepému rastu Číny. Čínsky explozívny rast a novonájdení boháči bolo to čo poháňalo rast ceny zlata. Ale v nedávnych rokoch je rozkvet mimo tejto ruže.“ Čínsky ekonomický rast sa bezpochyby spomalil v nedávnych rokoch. Čínske devízové rezervy sa zvýšili len o 6% v roku končiacom septembrom 2014, kým yuan sa v priebehu posledného roka nezmenil. Zatiaľ sú ceny zlata na dole o jednu tretinu  ich hodnoty roku 2011, keď boli na vrchole. Pokiaľ Čínska ekonomika dlhšie prudko nestúpa, stále rastie okolo 7% za rok, čo je rovnako pôsobivé. Ako Grannis dodáva, „Čínska ekonomika nezažíva kolaps, ona dozrieva.

Don Luskin z Trend Macrolytics taktiež urobil užitočné pozorovanie týkajúce sa čínskych devízových rezerv: Sú úzko spojené s rastom ceny zlata. On tvrdí, že vynikajúca zásoba zlata rastie okolo 3% ročne, ale že dopyt po zlate zažil dramatický nárast v prvej dekáde nového storočia, keď Čína, India a ďalšie rozvíjajúce sa trhy zažívali radostný neriadený ekonomický rast. Keď sa dopyt po zlate navýšil oveľa rýchlejšie ako ponuka, očakávalo sa, že cena zlata zažije dramatický nárast. Ako jeden analytik dopĺňa, to  činilo „jednorázový nárast v dopyte pre obmedzenú ponuku zlata.“

Grannis ďalej poukazuje na to, že rast  čínskych devízových rezerv bol exponenciálny po mnohé roky, ale teraz sa spomalil na kvapku. Príliv kapitálu sa spomalil, kým únik sa zvýšil. Oslňujúci dopyt po zlate skončil pred tromi rokmi, keď  sa príliv čínskeho kapitáli usadil na zvládnuteľných úrovniach. To sa tiež zhodovalo s rozhodnutím regulátorov na maržové požiadavky pre futures pozície na zlate.

Grannis počíta, že dlhodobý priemer zlata v reálnych hodnotách počas posledných 100 rokov v dnešných dolároch je okolo 650 dolárov za uncu. Bez nenásytného dopytu nových bohatých ázijských kupcov, z toho dôvodu, sa cena zlata vracia späť dole k tesnejšiemu sledovaniu cien iných komodít. A pokiaľ zlato dosahuje cenovú úroveň, ktorá uspokojuje svetových investorov do hodnoty, bude to pravdepodobne chvíľu trvať, kým sa začne ďalší veľký dlhodobý býči trh.

Súvisiace: QE pre nechápavých

Vzostupy cien zlata sú čas od času pravdepodobne krátke až strednodobé  záležitosti a budú prevažne určované psychológiou investorov a technickými faktormi (čo znamená „prepredávané“ alebo „prekúpené“ v trhových podmienkach.). Udržateľný dopyt tohto typu, ktorý poháňa udržateľný dlhodobý býči trh v zlate môže pravdepodobne nastať iba vtedy, keď sa vráti strach z klímy (v dohľadnej dobe nepravdepodobné) alebo keby nekontrolovateľne zúrila inflácia (znova nepravdepodobné). Takže kým sa mení dlhodobá investičná klíma, budeme sa musieť uspokojiť s pravidelnými nákupnými príležitosťami, ktoré zlato pre nás predstavuje, čiže branie zisku, vždy keď dosiahne prepredávaný stav a čaká na ďalší vzostup.

Preložil: Nicolas Mauer

Zdroj: CliffDroke

Facebook komentár