Norsky-investicny-fond-v-hodnote-$1-4-biliona-zatvara-svoju-pobocku-v-Cine

Spoločnosť Norges Bank Investment Management (NBIM), ktorá prevádzkuje najväčší štátny investičný fond sveta, začala proces zatvárania svojej pobočky v Šanghaji, čo je ďalším znakom toho, že veľké globálne spoločnosti sťahujú svoje aktivity z druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Firma, ktorá spravuje nórsky štátny dôchodkový fond v hodnote 1,4 bilióna dolárov, je najväčším samostatným investorom na svetovom akciovom trhu. Na konci roka 2022 vlastnila akcie v hodnote približne 42 miliárd dolárov v približne 850 čínskych spoločnostiach. Tieto investície podľa jej informácií bude v budúcnosti spravovať zo svojho ázijského centra v Singapure.

Rozhodnutie zatvoriť pobočku v Šanghaji bolo spôsobené “prevádzkovými dôvodmi” a nemá vplyv na investície fondu ani na jeho investičnú stratégiu v Číne, ako poznamenal samotný NBIM.

Ďalej uviedla, že v šanghajskej kancelárii v súčasnosti pracuje osem ľudí a zabezpečí, aby proces zatvárania prebiehal “riadne” pre všetkých, ktorých sa to týka, a aby bol v súlade s miestnymi požiadavkami.

Zdá sa, že tento ústup je v súlade s trendom medzinárodných investorov diverzifikovať svoje operácie z Číny, keďže neistota okolo podnikania v krajine rastie.

Penzijný fond “Ontario Teachers’ Pension Plan“, ktorý je jedným z najväčších penzijných fondov na svete, začiatkom tohto roka zatvoril svoj investičný tím pre čínske akcie so sídlom v Hongkongu. Hovorca v máji uviedol, že spoločnosť už nebude mať tímy zamerané na výber akcií v jednotlivých krajinách so sídlom v Ázii.

Americká výskumná a poradenská spoločnosť Forrester Research, ktorá sa zameriava na technológie, taktiež plánovala v rovnakom čase prepustiť väčšinu svojich analytikov v Číne. Firma v máji uviedla, že tento krok je súčasťou jej celosvetovej reštrukturalizácie a že bude poskytovať služby svojim klientom v Číne prostredníctvom svojho globálneho výskumného tímu.

Čínske hospodárstvo čelí problémom. Trh s nehnuteľnosťami je v hlbokom prepade a mohol by vyvolať ešte väčšiu dlhovú krízu. Mladí ľudia zápasia s rekordnou nezamestnanosťou. Domácnosti a podniky strácajú dôveru v budúcnosť krajiny a sú čoraz menej ochotné míňať alebo investovať.

Vládne zásahy proti firmám zo Západu z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť tiež znervózňujú zahraničné podniky. Polícia v poradenských firmách vykonala razie a zákon o špionáži, ktorý mal už predtým široký rozsah pôsobnosti, bol v apríli rozšírený tak, aby sa vzťahoval na širší okruh činností.

NBIM zriadil svoju pobočku v Šanghaji v novembri roka 2007, čo bolo len rok po tom, ako čínsky regulačný orgán udelil nórskemu štátnemu investičnému fondu licenciu na priame obchodovanie na burzách v rámci pevninskej Číny. Bola to prvá ázijská pobočka firmy.

Firma, ktorá je divíziou správy investícií v rámci centrálnej banky Nórska, uviedla, že je v procese presunu prevádzkových funkcií ázijského regiónu do Singapuru. Táto kancelária bola otvorená v roku 2010, tri roky po otvorení v Šanghaji.

Ďalej poznamenala: “V priebehu rokov naša singapurská kancelária čoraz viac slúžila ako centrum pre celý ázijský región a bola vybudovaná tak, aby sa starala o všetky prevádzkové funkcie vrátane tých, čo sa týka Číny.”

V prvom polroku tohto roka fond v správe o výsledkoch uviedol, že zaznamenal výnos 10 % v hodnote 143 miliárd dolárov, vďaka rally technologických akcií poháňaných umelou inteligenciou a slabšej nórskej mene.

Avšak dodala, že návratnosť brzdila strata z nekótovaných investícií do nehnuteľností a obnoviteľných zdrojov energie.

 

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár