Cina-ponuka-bezvizovy-vstup-pre-obcanov-Francuzska-Nemecka-Talianska

Čína dočasne oslobodí občanov Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Španielska a Malajzie od vízovej povinnosti pri návšteve druhej najväčšej svetovej ekonomiky v snahe podporiť cestovný ruch po skončení pandémie.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí uviedol, že od 1. decembra do 30. novembra budúceho roka občania týchto krajín, ktorí vstupujú do Číny za účelom podnikania, turistiky, návštevy príbuzných a priateľov alebo tranzitu na maximálne 15 dní, nebudú potrebovať víza.

Čína v posledných mesiacoch podniká kroky (vrátane obnovenia medzinárodných leteckých liniek) na oživenie svojho sektora cestovného ruchu, po troch rokoch prísnych opatrení pandémie COVID-19, ktoré do veľkej miery uzavreli jej hranice pred vonkajším svetom.

Vláda sa taktiež snaží obnoviť svoj imidž vo svete po konflikte s mnohými západnými krajinami v rôznych otázkach vrátane COVID, ľudských práv, Taiwanu a obchodu.

Nedávny prieskum Pew Research Center v 24 krajinách ukázal, že názory na Čínu sú vo všeobecnosti negatívne, pričom 67 % dospelých vyjadrilo nepriaznivý názor.

Viac ako polovica respondentov uviedla, že Čína zasahuje do záležitostí iných krajín a neberie do úvahy záujmy ostatných.

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter uviedla: “Toto rozhodnutie uľahčí cestovanie do Číny mnohým nemeckým občanom v bezprecedentnej miere.”

Dodala: “Dúfame, že čínska vláda zavedie dnes oznámené opatrenia pre všetky členské štáty EÚ.”

Podľa jej slov, bezvízový styk s Nemeckom pre čínskych občanov by bol možný len vtedy, ak by ho schválili všetci členovia európskej Schengenskej dohody.

Vedúci zahraničného obchodu Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) privítal oznámenie o dočasnom zrušení vízovej povinnosti ako “dôležitý signál, ktorý môže podporiť cestovný ruch aj hospodársku výmenu“.

Volker Treier v rozhovore pre agentúru Reuters, uviedol: “Nariadenie predovšetkým uľahčuje údržbu nemeckých strojov, zabezpečenie kvality ‘Made in Germany’, podnikateľskú výmenu a pestovanie medziľudských kontaktov.”

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonna, ktorá je v Pekingu, na sieti X napísala: “Vynikajúce nové oznámenie pri príležitosti mojej návštevy od môjho partnera Wang Yi!”

V priebehu tohto mesiaca Čína rozšírila svoju bezvízovú tranzitnú politiku na 54 krajín o občanov Nórska.

V auguste Čína zrušila všetky požiadavky na testovanie ochorenia COVID pre prichádzajúcich cestujúcich. V júli obnovila 15-dňový bezvízový vstup pre občanov Singapuru a Bruneja.

Medzinárodné lety do krajiny a z krajiny sa síce obnovujú pomalšie ako služby na vnútroštátnej sieti, ale ich počet sa zvyšuje.

Čínsky letecký úrad v októbri uviedol, že od novembra do marca sa očakáva 16 680 letov týždenne, pričom počet osobných letov by mal dosiahnuť 71 % celkového počtu spred štyroch rokov.

Európska obchodná komora v Číne tiež uviedla, že tento krok pomôže zvýšiť podnikateľskú dôveru. Dodala: “Je pozitívne, že úrady podnikajú kroky na uľahčenie prepravy cestujúcich.”

 

Zdroj: CNBC, Reuters

Facebook komentár