Katar-podpisal-dohodu-o-dodavke-plynu-do-Ciny-az-na-27-rokov

Vedúci predstaviteľ spoločnosti QatarEnergy, Saad al-Kaabi na začiatku tohto týždňa pre agentúru Reuters poznamenal, že firma podpísala 27-ročný kontrakt o predaji a kúpe s čínskou skupinou Sinopec, ktorá je najdlhším v histórii obchodov so skvapalneným zemným plynom (LNG).

Kaabi v rozhovore v Dauhe krátko pred podpisom zmluvy poznamenal: “Dnešný deň je dôležitým míľnikom pre prvú predajný a kúpny kontrakt v rámci projektu North Field East – jedná sa o 4 milióny ton, určených na 27 rokov pre čínsku skupinu Sinopec.”

Ďalej uviedol: “Znamená to, že dlhodobé obchody sú tu a sú dôležité pre predajcov a aj kupujúcich.”

Pole North Field je súčasťou najväčšieho plynového poľa vo svete, o ktoré sa Katar delí s Iránom, ktorý svoj podiel označuje názvom South Pars.

QatarEnergy začiatkom tohto roka podpísala zmluvy pre North Field East, prvú a väčšiu fázu dvojfázového plánu expanzie v rámci projektu North Field, ktorý zahŕňa šesť dodávok LNG, ktoré zvýšia kapacitu Kataru pre skvapalňovanie na 126 miliónov ton ročne, do roku 2027 zo 77 miliónov.

Neskôr tiež podpísala zmluvy s partnermi pre North Field South, konkrétne druhú fázu expanzie.

Kaabi ďalej poznamenal: “Sme veľmi šťastní z uzavretia dohody s firmou Sinopec, pretože sme v minulosti plnili dlhodobý vzťah a to posúva náš vzťah do nových úrovní, keďže máme kontrakt, ktorý bude trvať do 50. rokov 20. storočia.”

Kaabi uviedol, že prebiehajú rokovania s ďalšími kupujúcimi v Číne a Európe a na celom svete, ktorí chcú mať svoje dodávky zabezpečené.

Ďalej uviedol: „Myslím si, že nedávna volatilita prinútila kupujúcich pochopiť dôležitosť dlhodobej ponuky.“

Kaabi taktiež dodal, že rokovania o majetkovom podiele v projekte expanzie krajiny Perzského zálivu prebiehajú s niekoľkými subjektmi.

QatarEnergy si v expanzii udržala celkový 75% podiel a niektorým kupujúcim by mohla poskytnúť až 5% rozsah tohto podielu.

Zdroje v júni pre agentúru Reuters uviedli, že čínske národné ropné spoločnosti v pokročilých rokovaniach s Katarom realizujú investície do North Field East.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár