Objem-obchodu-Taiwanu-s-Cinou-je-ovela-vacsi-ako-obchod-s-USA

Údaje ukazujú, že Taiwan je v oblasti obchodu omnoho viac závislý od Číny ako od USA, aj keď predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová svojou významnou návštevou poukázala na strategické partnerstvo s Taiwanom.

Taiwan sa tento týždeň dostal pod vojenský a ekonomický tlak Pekingu po tom, čo tento demokraticky samosprávny ostrov povolil návštevu Pelosiovej – najvyššieho amerického predstaviteľa, ktorý za posledných 25 rokov vkročil na Taiwan.

Návšteva sa uskutočnila napriek varovaniam Číny, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia a tvrdí, že ostrov by nemal mať právo nadväzovať zahraničné vzťahy. USA uznávajú Peking ako jedinú zákonnú vládu Číny, pričom udržiavajú neoficiálne vzťahy s Taiwanom.

Napriek tomu sa obchodné a ekonomické vzťahy Taiwanu s pevninskou Čínou a Hongkongom natoľko rozrástli, že región je zďaleka najväčším obchodným partnerom ostrova.

Mnoho veľkých taiwanských spoločností v high-tech odvetví, ako je najväčší svetový výrobca čipov – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., resp. TSMC má svoje továrne v pevninskej Číne.

Podľa oficiálnych údajov Taiwanu, sprístupnených cez Wind Information, v minulom roku pevninská Čína a Hongkong tvorili 42 % podiel taiwanského exportu, zatiaľ čo USA dosiahli 15 % podiel.

Celkovo Taiwan v roku 2021 vyviezol tovar do pevninskej Číny a Hongkongu za 188,91 miliardy amerických dolárov. Taiwanské ministerstvo financií uviedlo, že viac ako polovicu tvorili elektronické súčiastky, po ktorých nasledovali optické zariadenia.

Export z Taiwanu do juhovýchodnej Ázie podľa údajov bol ešte väčší ako export do USA – 70,25 miliardy dolárov do spomínaného regiónu oproti 65,7 miliardy dolárov do USA.

Ako zdroj taiwanského dovozu sa na prvom mieste opäť umiestnili pevninská Čína a Hongkong s 22 % podielom. USA mali len 10 % podiel, čím sa zaradili za Japonsko, Európu a juhovýchodnú Áziu.

Rastúci obchod s pevninskou Čínou

V posledných rokoch Taiwan nakupuje čoraz väčšie množstvo produktov z pevninskej Číny a naopak.

Za posledných 5 rokov dovoz Taiwanu z pevninskej Číny vzrástol približne o 87 % oproti 44 % nárastu dovozu z USA.

Taiwanský export do pevninskej Číny medzi rokmi 2016 a 2021 dosiahol navýšenie o 71 %. Ale export do USA sa takmer zdvojnásobil, keďže vzrástol o 97 %.

Podľa údajov americkej vlády medzi hlavné nákupy taiwanského tovaru v USA patria elektrické stroje, vozidlá, plasty a výrobky zo železa a ocele.

Mnohé spoločnosti so sídlom na Taiwane, ako napríklad dodávateľ skupiny Apple – Foxconn, prevádzkuje továrne v rámci pevninskej Číne.

Podľa prieskumnej divízie Amerického Kongresu, taiwanské podniky v roku 2021 získali objednávky v exporte o hodnote 200,1 miliardy dolárov.

Porovnateľné so Šanghajom

Podľa sčítania ľudu z roku 2020, v pevninskej Číne z Taiwanu žilo okolo 157 900 ľudí, čo za predchádzajúce desaťročie predstavuje pokles zhruba o 7%.

Celý ostrov Taiwan bol v roku 2020 domovom približne 23,6 milióna ľudí, čo je o niečo menej ako vtedajšia populácia Šanghaja, ktorá mala približne 25 miliónov ľudí.

Ekonomika Taiwanu je však podľa oficiálnych údajov väčšia ako šanghajská, približne 781,58 miliardy dolárov oproti 680,31 miliardy dolárov (údaje za minulý rok).

V roku 2021 bol podiel Šanghaja na HDP Číny v objeme 3,8 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár