Covid-protesty-v-cinskom-meste-po-smrtelnom-poziari

Zdá sa, že videá zdieľané na sociálnych médiách v Číne ukazujú nové protesty proti obmedzeniam voči ochoreniu Covid po tom, čo požiar v bytovom dome zabil 10 ľudí.

Ľudia v Urumči sa stretli s úradníkmi, búrali bariéry a skandovali „ukončite blokovanie Covidu“.

Infekcie v Číne dosahujú nové maximá, aj napriek prísnej politike nulového Covid.

Úrady v Urumči teraz prisľúbili postupné zrušenie obmedzení – popierajú však, že by to ľuďom bránilo uniknúť pred štvrtkovým požiarom.

V meste (hlavného mesta západného regiónu Sin-ťiang) platia obmedzenia od začiatku augusta.

Jeden z obyvateľov po incidente pre agentúru BBC povedal, že ľuďom žijúcim v požiarom zasiahnutom komplexe bolo do značnej miery zabránené opustiť svoje domovy.

Čínske štátne médiá to spochybnili. Úrady v Urumči sa však v piatok neskoro ospravedlnili – sľúbili potrestať každého, kto zanedbal svoje povinnosti.

Na záberoch zdieľaných v piatok večer bolo vidieť, ako sa obyvatelia, mnohí z nich v maskách, zhromaždili po zotmení v uliciach mesta.

Bolo ich vidieť, ako skandujú a hádajú sa s úradníkmi. Miesto bolo overené tlačovou agentúrou Reuters.

Jeden demonštrant na videu kričal cez megafón a v ďalšom videu dav prerazil bariéru, ktorú strážili mestskí pracovníci v ochranných pomôckach.

Priame prenosy monitorované agentúrou BBC v piatok večer taktiež ukázali demonštrantov zhromaždených na schodoch mestskej vládnej budovy.

Na záberoch bolo vidieť, ako demonštranti pochodovali ulicami, bili päsťami a skandovali za ukončenie obmedzení.

Na záberoch bolo vidieť, ako demonštranti pochodovali ulicami, bili päsťami a skandovali za ukončenie obmedzení.

Internet je v Číne silne cenzurovaný a zmienky o protestoch Urumči boli do sobotného rána z veľkej časti odstránené.

Miestne médiá uviedli, že štvrtkový smrteľný požiar v bytovom dome v Urumči, ktorý tiež zranil ďalších deväť ľudí, zrejme spôsobila porucha na elektrickom vedení.

Online príspevky naznačujú, že úsiliu o hasenie požiarov brzdili obmedzenia týkajúce sa Covidu.

To odmietli predstavitelia mesta, ktorí sa snažili obviňovať zaparkované vozidlá z toho, že hasičom bránili v prístupe k horiacej budove.

Na tlačovej konferencii v sobotu ráno oznámili postupné uvoľňovanie podmienok obmedzení v častiach Urumči, ktoré sa považujú za nízko-rizikové.

Nehovorili o demonštráciách, ale uviedli, že prípady ochorenia Covid v komunite boli z veľkej časti vyriešené a že v živote obyvateľov mesta bude obnovený „poriadok“.

Rozsiahle rušivé protesty sú v Číne zriedkavé, aj keď sa stupňuje nesúhlas verejnosti v rámci stratégie nulového výskytu ochorenia Covid v Pekingu.

Ide o poslednú politiku svojho druhu medzi veľkými svetovými ekonomikami a je čiastočne spôsobená relatívne nízkou zaočkovanosťou krajiny a snahou o ochranu starších ľudí.

Okamžité obmedzenia vyvolali hnev v celej krajine a obmedzenia týkajúce sa ochorenia Covidu vo všeobecnosti vyvolali nedávne násilné protesty od Čeng-čou po Kanton.

Napriek prísnym opatreniam počet prípadov v Číne tento týždeň dosiahol historické rekordy od začiatku pandémie.

Región Sin-ťiang je domovom mnohých Ujgurov, proti ktorým bola čínska vláda obvinená zo spáchania početného porušovania ľudských práv – čo však popiera.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár