Saudsky_suverenny_fond_planuje_vybudovat_Rivieru_Stredneho_vychodu

Saudská Arábia plánuje vybudovať “mimoriadne luxusnú” destináciu pre zahraničných turistov okrem dvoch ďalších megaprojektov, ktoré už sú plánované na pobreží Červeného mora.

Štátny investičný fond suverénneho majetku s označením Public Investment Fund (PIF) uviedol, že poskytne počiatočné finančné prostriedky na rozvoj projektu “Amaala”, ktorý bude zameraný na “wellness, zdravý život a meditáciu”. Od súkromných spoločností sa očakáva, že poskytnú zvyšok finančných prostriedkov a budú prevádzkovať zariadenia projektu. S touto informáciou prišli v neskorých večerných hodinách v stredu, bez uvedenia rozsahu investícií.

Amaala sa pripojí k ambicióznemu zoznamu megaprojektov, ktorému Saudská Arábia PIF zaviazala k tomu, že 33-ročný korunný princ Mohammed bin Salman sa snaží posilniť príjmy mimo ropy a prilákať zahraničných investorov.

Fond už oznámil plány ďalšieho rozvoja cestovného ruchu, ktorý sa nazýva Projekt Červeného mora a snaží sa vyvíjať úsilie okolo rozvoja projektu Neom, ktorý je postavený z nuly a bude predstavovať futuristické mesto o hodnote 500 miliárd dolárov. Kritici uvádzajú, že minulé mega projekty predchádzajúcich monarchov sa snažili dostať do reality, alebo navýšiť hospodárstvo kráľovstva, ale príliš sa im to nedarilo, avšak aktuálna situácia sa zdá byť inou.

PIF poznamenal: “Vytváranie týchto projektov v Červenom mori má predstavovať jeden dopĺňajúci celok,” … “Nová destinácia predstavuje prírodné rozšírenie Stredozemného mora a nazýva sa Riviérou Stredného východu.”

Zatiaľ čo Saudská Arábia je už desaťročia voči turistom vo veľkej miere obmedzená, orgány sú v procese navrhovania víz pre turistov a sústreďujú sa na odvetvie ako súčasť plánu korunného princa ohľadom prepracovania ekonomiky.

Štátne investičné fondy opísali projekt Amaala ako “najnovšiu destináciu na mape medzinárodnej smotánky”, s hotelmi a súkromnými vilami popri umeleckých, športových a kultúrnych možnostiach, plus marín a jachtárskych klubov. Nebolo jasné, či alkohol (ktorý je v kráľovstve zakázaný) bude ponúkaný a do akej miery bude povolené miešanie pohlaví alebo aké očakávania sú od turistov v oblasti obliekani.

Súvisiace:
Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži
Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Táto oblasť bude mať svoje vlastné letisko, 2500 luxusných hotelových izieb, 200 maloobchodných zariadení a 700 víl. Bude otvorená pre medzinárodných aj domácich turistov a predpokladá sa, že vytvorí 22 000 pracovných miest – čo je kľúčové číslo pre Saudovcov, ktorí čelia najvyššej miere nezamestnanosti za viac ako desať rokov.

Generálny riaditeľ projektu, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii v oblasti severozápadnej časti pobrežia, bude Nicholas Neapol, ktorý mal predtým na starosti Integrated Resorts International v Hongkongu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: DailyMail

Facebook komentár