Dánska premiérka Mette Frederiksenová (vpravo) a minister zdravotníctva Magnus Heunicke (vľavo) počas tlačovky o novej situácii týkajúcej sa koronavírusu Covid-19 v Kodani, 10. marca 2020.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová (vpravo) a minister zdravotníctva Magnus Heunicke (vľavo) počas tlačovky o novej situácii týkajúcej sa koronavírusu Covid-19 v Kodani, 10. marca 2020.

Dánska vláda oznámila, že súkromným spoločnostiam ktoré zápasia s drastickými opatreniami na obmedzenie šírenia koronavírusu, pokryje 75% platov zamestnancov, ak sľúbia, že nebudú znižovať počtu zamestnancov.

V rámci trojmesačného obdobia pomoci, ktoré bude trvať do 9. júna, štát ponúka vyplácať 75% platov zamestnancov v hodnote maximálne 23 000 dánskych korún (3 318 dolárov) za mesiac, zatiaľ čo zvyšných 25% uhradia spoločnosti.

Premiérka Mette Frederiksenová na tlačovej konferencii v nedeľu (15. marca) uviedla: „Ak dôjde k veľkému poklesu aktivity a zastaví sa výroba, chápeme potrebu poslať zamestnancov domov. Je však dôležité, aby sa títo zamestnanci neprepúšťali.“

Zároveň dodala, že zamestnanci budú povinní vziať si z práce päť dní povinnej dovolenky alebo voľna.

Táto ponuka je jedným z niekoľkých balíkov hospodárskej pomoci zo strany vlády na pomoc spoločnostiam a zamestnancom, s cieľom zmierniť účinok tvrdých opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Medzi opatrenia patrí zatvorenie hraníc, zatvorenie škôl a univerzít a vyslanie všetkých pracovníkov verejného sektora s nekritickými pracovnými miestami.

Súvisiace:
Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu
USA by mali dať mesačne občanom $1 000, aby obmedzili dopad koronavírusu na ekonomiku

Dánsko predstavuje jednu z najbohatších krajín sveta, má zdravé verejné financie s nízkym vládnym dlhom, čiastočne v dôsledku mnohých ekonomických reforiem za posledné dve desaťročia.

Pre upresnenie: spoločnosti, ktorým hrozí, že budú musieť znížiť aspoň 30% svojej pracovnej sily alebo 50 a viac osôb, môžu požiadať o kompenzáciu, ak sa zdržia prepustenia zamestnancov. Nová iniciatíva potrvá do 9. júna a vláda očakáva pokrytie okolo 70 000 ľudí. Dánsko očakáva, že nové opatrenia schváli aj Komisia Európskej únie.

Frederiksen tiež uviedol, že na tento vírus zomreli dvaja Dáni a počet potvrdených prípadov stúpol na 864. Úrady aktuálne testujú menej ľudí a vláda očakáva, že skutočný počet infikovaných ľudí je oveľa vyšší.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár