Je_spolocnost_Tesla_a_Elon_Musk_v_ohrozeni_2017

Po prvýkrát od svojho založenia sa spoločnosť Tesla môže stať obeťou vlastného prehnaného sebavedomia.

Už niekoľko týždňov je hitom podnikateľského sveta hviezdna kapitalizácia trhu tohto výrobcu áut, ktorá dosahuje $48 miliárd. Týmto výkonom predbehla spoločnosti Fiat Chrysler Automobiles a Ford. Tesla na istý čas predbehla i General Motors a z pohľadu ohodnotenia akcií sa tak stala najväčším producentom automobilov v Spojených štátoch.

Vyše 300 dolárová cena akcií spoločnosti Tesla nemá žiadne racionálne opodstatnenie. Jedná sa o číry futurizmus. Každý, kto v súčasnosti investuje do tejto spoločnosti, sa spolieha na profit z budúceho úspechu, ku ktorému snáď smeruje Elon Musk a jeho vízia. Z krátkodobého hľadiska sa však Tesla nevyhnutne vráti ku svojej tradičnej volatilite. Možno už čoskoro. Nie je teda otázkou, či cena akcií technologického vizionára klesne. Mali by sme sa skôr pýtať, o koľko?

Cieľom spoločnosti nikdy nebolo dosiahnuť čo najvyššiu kapitalizáciu trhu. Ani patriť medzi takzvanú „Veľkú štvorku“ výrobcov automobilov v Spojených štátoch. Musk a jeho tím sa usilovne vysporiadavajú s neatraktívnymi detailmi svojho podnikania. Spoločnosť pokračuje v zvyšovaní produkcie a predaja sedanu Modelu S a SUV Modelu X. Čo je však ešte dôležitejšie, pripravuje sa na uvedenie Modelu 3, ktoré je naplánované na koniec tohto roka.

Súvisiace: Mala by mať automobilka Tesla aj banku?

Tesla sa však okrem teoretických finančných záležitostí potrebuje vysporiadať s „reálnymi“ stránkami svojho podnikania. A to predovšetkým so skutočnosťou, že má zdanlivé nedostatky v základných princípoch výroby automobilov. To by bolo možné odpustiť v prípade technologicky vyspelých Modelov S a X. Ohľadom Modelu 3 však trh nebude zďaleka taký zhovievavý. Ak Tesla v roku 2018 plánuje predať 500 000 vozidiel, mala by vylepšiť svoje montážne linky a vyšplhať sa na úroveň zvyšku automobilového priemyslu.

Strata jasného zamerania

Koncom roku 2016 a začiatkom roku 2017 to vyzeralo tak, že Tesla je neoblomne zameraná na vyššie uvedený cieľ. Model 3 bol verejnosti predstavený už v marci 2016 a Musk so svojim tímom zdôraznili, že nejde o štandardný produkt inovátorskej spoločnosti. Na výrobu sa použila oceľ namiesto hliníka a vozidlo je vybavené menším počtom vychytávok, ako poskytujú ostatné produkty spoločnosti.

To však dáva dokonalý zmysel. Nikto by nemal očakávať 100 000 dolárový Model S, keď si kupuje 35 000 dolárový Model 3.

Vo štvrtok 13. apríla sa však spoločnosť Tesla odklonila od svojho plánu. A to v skutočne nevhodnom čase.

Elon Musk pri oznamovaní svojich nových produktov preferuje sociálnu sieť Twitter. Práve týmto spôsobom sa s verejnosťou podelil so svojim úmyslom pustiť sa do výroby elektrického návesového ťahača.

Elektrický kamión je súčasťou druhej časti veľkého plánu spoločnosti Tesla, o ktorom sa Musk vyjadril už minulý rok. Spoločnosť sa doteraz venovala výrobe malosériových luxusných elektromobilov. Pustiť sa do výroby kamiónov a pick-upov je odvážnym počinom. Zdá sa, že Musk sa od základov snaží zmeniť pohľad ľudstva na spôsob, akým sa vyrábajú vozidlá.

Zámer o revolúciu vo výrobnom procese je Muskovou parketou. Snaží renovovať „stroje, ktoré pomáhajú s výrobou ďalších strojov“. Avšak to, že sa púšťa do nákladných vozidiel, sa zdá byť úplným odklonením od pôvodného cieľa.

Naozaj nákladiak?

Je ťažké predstaviť si, že niekto v spoločnosti Tesla by sa naozaj zaoberal výrobou veľkého ťažného vozidla. V súčasnosti sa ročná produkcia spoločnosti pohybuje okolo 100 000 automobilov. Túto hodnotu v rámci najbližších 12 mesiacov plánuje zvýšiť na päťnásobok. GM, Ford a FCA sa do ťažných vozidiel neangažujú; sústredia sa na spotrebiteľský trh.

Súvisiace: Elon Musk: Tesla predstaví kamión už v septembri

Áno, elektrifikovaná a potenciálne autonómna nákladná doprava patrí medzi nápady, ktoré fascinujú vývojárov zo Silicon Valley. Stiahnutie tisícok spaľovacích motorov z diaľnic by malo úžasné pozitívne dopady na životné prostredie. Vodičom kamiónov sa to pravdepodobne nebude páčiť. Start-up v oblasti samoriadiacich kamiónov spoločnosti Otto je však prvým krokom k zavedeniu tejto technológie do praxe.

Je_spolocnost_Tesla_a_Elon_Musk_v_ohrozeni_2017_optimus_predaje

Musk sa podľa všetkého chce i naďalej držať v oblasti trvalej udržateľnosti. Teslu nepovažuje ani tak za výrobcu automobilov, ako za priekopníka vo využívaní obnoviteľnej energie, uskladňovaní energie a vývoji prepravy každého druhu. Obdivuhodné je, že spôsob fungovania spoločnosti vychádza z futuristických predstáv. Jediným problémom je ale to, že tieto predstavy čiastočne brzdia vývoj spoločnosti v súčasnosti. Tesla je totiž výrobnou spoločnosťou, ktorá je ešte stále iba vo svojich začiatkoch.

Ak bude Musk chcieť dodržať svoj plán a do roku 2020 produkovať milión vozidiel ročne, Tesla bude potrebovať ďalšiu továreň. Keď bola v osemdesiatych rokoch výrobná linka spoločnosti vo Fremonte pod spoločnou správou magnátov GM a Toyota, dokázala ročne vyprodukovať 500 000 vozidiel.

Pri výrobe nákladných vozidiel bude Tesla potrebovať zaviesť úplne iný výrobný proces, ako v súčasnosti používa pri produkcii osobných automobilov. A až potom príde na rad samotný predaj kamiónov. Tesla týmto smeruje na svetový trh, ktorý je v Spojených štátoch ovládaný zabehnutými odborníkmi a vo svete kontrolovaný veľkými firmami.

Elon Musk a Optimus Prime

Je_spolocnost_Tesla_a_Elon_Musk_v_ohrozeni_2017_optimus

Návesový ťahač z dielne Elona Muska by bol nepochybne pôsobivý. Niesol by sa pravdepodobne v duchu povestného transformera menom Optimus Prime. Nebolo by na tom nič zlé, keby išlo iba o náčrt Muskových predstáv do budúcnosti. Svoj kamión však zamýšľa verejnosti predstaviť v rovnakom čase, v akom plánuje uviesť Model 3. To vyvoláva otázku, prečo je natoľko oddaný svojmu veľkému plánu. Veď preniknúť na masový trh s osobnými automobilmi je snáď najväčšou výzvou, ktorá doteraz stála pred ním a jeho spoločnosťou.

Vidieť prílišnú snahu o úspech v rôznych odvetviach je trochu znepokojivé. Vždy existovali takpovediac dve Tesly: prvá, ktorá sa orientovala na súčasnosť. A druhá, ktorá upierala pohľad do budúcnosti. Často ovládala celkový vývoj spoločnosti tá časť, ktorá sa zaoberala futuristickými víziami. Problémy však stále nastali vtedy, keď sa priepasť medzi týmito dvoma Teslami stala neprekonateľnou a prišiel pád z oblakov na tvrdú zem.

Nárast cien akcií v prvej polovici roku 2017 upriamil pozornosť na Teslu, ktorá sa sústredí na budúcnosť. $50 miliardová kapitalizácia trhu spoločnosti, ktorej chýba skutočné podnikanie, sa dá vysvetliť jedine vierou vo veľmi pozitívnu budúcnosť. Dokonca i sám Musk sa na trhovú cenu spoločnosti díva s patričným skepticizmom a neustupuje od svojho plánu meniť svet.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Elon Musk – netradičný podnikateľ

Tradičný podnikateľ by si nič z tohto nedovolil. No tradičný podnikateľ by tiež nevlastnil spoločnosť, ktorá sa snaží kolonizovať Mars. Pokiaľ ide o Elona Muska, nemôžete si vyberať. Ak ste do spoločnosti Tesla investovali pri prvej verejnej ponuke akcií v roku 2010, boli ste bohato odmenení.

Nech ste však zarobili akokoľvek veľa, teraz máte dôvod na poplach. Je záhadou, prečo sa Tesla nedokáže držať svojich pôvodných zámerov práve v časoch, keď to najviac potrebuje. Vyzerá to, akoby šlo o nejakú stávku. Celý svet očakával ohlásenie Modelu 3 a spoločnosť práve vtedy oznámila, že svoj rozpočet zaťaží kúpou energetickej spoločnosti SolarCity. Vrátane všetkých jej dlhov.

Minulotýždňové vyhlásenie o výrobe kamiónov bolo podobnou situáciou. Je možné, že Model 3 sa do výroby dostane ešte pred očakávaným termínom, no spustenie výroby a samotná výroba sú dve rozdielne veci. Nepredáte 500 000 vozidiel ročne, ak ich neviete postaviť. Nezabúdajme tiež, že Tesla má na Model 3 už teraz takmer 400 000 predobjednávok.

Je otázne, či sa už nejaký výrobca automobilov v histórii stretol s tak veľkým neuspokojeným dopytom a zároveň tak nedostatočnou výrobnou kapacitou. Keby si zákazníci chceli kúpiť 500 000 áut značky Ford a zaplatili by 1 000 dolárovú zálohu za kus, Ford by sa celkom určite išiel pretrhnúť, len aby tie autá vyrobil.

Tesla má tendenciu dovádzať verejnosť do šialenstva. Ale uvažovať o kamiónoch v čase, keď sa snaží konkurovať Volkswagenu či Toyote, je číra pochabosť.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár