„…práve v časoch šera musíme byť na pozore pred zmenou, hoci pomalou, ale aj tak sa nakoniec staneme nevedomými obeťami temnoty.“

 
– William Orville Douglas

Začiatkom mi dovoľte sa ospravedlniť za moje nepravidelné príspevky na Safehaven (a Ponder This…), ale ako je zrejmé, v poslednej dobe som sa zameral viac na opis tržných zvratov než na hodnotenie prebiehajúcich okolností. Oceňujem to množstvo e-mailov so žiadosťou o nové príspevky i keď v súčasnosti mám rozrobených viac projektov (mimo iné aj druhý scenár s kolegom Timom Wellsom a snahu o získanie licencie na investičné poradenstvo). Tým pádom usudzujem, že to čo sa vraví je pravda: „Deň má iba určitý počet hodín.“ Ale ako predtým, cieľ nášho snaženia zostal nezmenený: Svetová ekonomika sa stále zmieta vo víre deflácie nehnuteľností, aktív a kreditu a nie je nič ani nikto, kto by proti tomu mohol niečo spraviť aby odvrátil následky. Takže slovo na D budete počuť čoraz častejšie počas nasledujúcich 5 rokov.

Pre tých čo čítajú môj článok po prvý raz, na serveri Safehaven sme sa preslávili informovaním investorov ešte predtým, než prídu problémy. Máj, 2005 : „Neúprosná vlna deflácie sa blíži do Vášho susedstva. Pokles hotovosti zmení pravidlá na obchodovanie s aktívami aspoň na ďalšiu dekádu.“; Jún, 2006 : „Deflácia na trhu nehnuteľností už začala a vytrvá dlhšie, než si hocikto dokáže predstaviť.“ Vsádzame na ohromný pokles v hodnote nehnuteľností behom nadchádzajúcich 10 rokov.“; September, 2006 : „Je potreba odstúpiť z pákového efektu – hneď.“; Marec, 2007 : „Trhy padnú. Je čas začať predaj nehnuteľností.“; Január, 2008 : „Hodnoty majú pred sebou dlhú cestu (na dol), čo sa týka ceny i časovej hodnoty.“; Február, 2008 : „Všetok americký majetok je pripravený na významný pokles v priebehu 24 mesiacov. Žiadne vlastníctvo nebude ušetrené.“; Apríl, 2009 : „Súčasnej rally na trhoch narastú nohy a pobeží dlhšie, než si väčšina mohla myslieť.“ 

V každom prípade, dnes som sa rozhodol napísať, pretože najhoršie nás práve čaká my sa chceme postarať o financie našej čitárenskej obce. Vzhľadom na Vaše pozitívne odkazy, ktoré nám písali o tom, koľko sa Vám podarilo ušetriť predajom dôležitých aktív pred prepadom trhov (alebo vyčkávaním, než ich cena poklesne) mi verte, že sme si tieto komentáre vzali k srdcu a preto Vás budeme aj naďalej informovať o spoľahlivých deflačných rizikách na trhu aktív. Mrzí ma, že to musím takto napísať, ale predpokladám, že každý pacient chorý na rakovinu potrebuje chlápka so stetoskopom, ktorý Vám povie tie oči otvárajúce správy.

Vpred: Minulý apríl sme sa sústredili na obavy z pretrvávajúceho býčieho trhu za pomoci rozšírenej tržnej rally, totiž:

Súčasnej tržnej rally narastú nohy a pobeží dlhšie, než si väčšina mohla myslieť, mätúc short – obchodníkov. Matka všetkých medvedích trhov je na scéne práve teraz, takže šanca že medvedí trh zapôsobí, je pomerne veľká. Výpredaje, ktoré trvali od októbra 2007 do marca 2009 boli tak vytrvalé a prudké, že dnes môžeme byť v strede významného protichodného trendu napriek značne neperspektívnym výhľadom do budúcnosti.

…pravdepodobne sa objaví jeden alebo viac falošných signálov, ako bude trh rásť spolu s obavami, o ktorých hovorili už skúsení investori. Predtým, než táto rally skončí, hlúpučká hlásateľka z CNBC vyhlási, že najhoršie je za nami a otrasení short obchodníci budú potrebovať tabletky na spanie. Nebol by som prekvapený, keby pri ďalšom ohromnom neočakávanom prepade nedostatok short pokynov nedokázal vzdorovať medvedím trendom.

Napriek nadchádzajúcej a nevyhnuteľnej deflačnej kríze trh reagoval nárastom až na 70 % behom 13 mesiacov a i najmenší náznak strachu sa vytratil. Vo väčšine prípadov (napríklad VIX) sa nálada na trhoch stala prehnane optimistickou. Mám tým na mysli vplyv hlásateľov zo CNBC (ako vedúci idiot Dennis Kneale), ktorý hovorili o veciach ako Dow na úrovni 100 000. Bohužiaľ, toto uvoľnenie napätia bola iba rally, nič viac.

Samozrejme, kecálkovia spravili svoju obvyklú robotu, a snažili sa všemožne presviedčať, že rally bol novým začiatkom býčieho trendu so šesť mesačným výhľadom. Zároveň v tom istom čase, politici ako pomätený Ben Bernanke sa Vás pokúsili zmiesť prehlasovaním, že finančná kríza je prekonaná, pretože, ako každý videl, všetko sa zdalo byť ružové kam až oko dovidelo. Ale skutočne, ľudia, vážne ešte stále veríte týmto ľudom?

Späť k téme, priblížili sme Vám aprílovú rally a jej predpoveď s týmto dlhodobejším výhľadom:

Bez okolkov, keď sa raz tento opačný trend zapríčinený rally zastaví, ďalší pád prekoná pokles z októbra 2007 až marca 2009 ako detskú hračku. Pohroma vojde do dejín ako najväčší kolaps na trhoch všetkých čias. Bez výnimky budú padať ceny nehnuteľností a aktív až na kritickú hranicu. Len zopár jedincov bude pripravených na takú skazu.

Dôvod na podniknutie ochranných bariér

Zaujímalo by ma, či tí majstri zo CNBC budú ohlasovať ich šesť mesačný predpovedaný rast, keď trhy budú po zvyšok roka padať. Ale pýtam sa, či je korektné napísať do ekonomického fóra „LOL“?

Dobrou správou je, že stále máte Vaše zdravie. No, a zlé je úplne všetko ostatné. Sme na prahu 5 rokov trvajúceho finančného pekla, ktoré bude znamenať: 1) zhoršenie deflačnej kreditnej bubliny, ako bude pokračovať dominovým efektom stále bližšie k systémovému kolapsu; 2) ohromný schodovitý pokles sprevádzaný pádmi na finančných trhoch; 3) pokračujúcu defláciu na trhu nehnuteľností doplnenú o náhly pokles o 30 – 40 % v hodnote v určitých oblastiach; 4) súhrnné a nevyspytateľné pohyby v cenách komodít; 5) nadchádzajúce kríza likvidity (malé úspory, stratená hodnota, pokles platov) sa bude vyznačovať v skratke ako „proste nemáme peniaze“; 6) rozpadajúce sa ekonomické ukazovatele spolu nezamestnanosťou vyhnanou do dvojciferných čísel; 7) nevyhnutnosť krízy dlhopisov, ktorá sa odrazí na raste úrokových mier a náhlej strate hodnoty aktív, čím udelí ranu z milosti Greenspan / Bernanke-ovej politike počas uplynulých 20 rokov, vyznačujúcou sa „opileckou, bubliny tvoriacou, tvrdohlavosťou a pokusom oživiť svet navždy“ a s tým spojeným debaklom.

Predtým, než sa dostaneme priamo k veci, nájdite si prosím čas a prezrite si tabuľku ktorá znázorňuje naše deflačné upozornenia. Je to 18 mesačný Reuters / Jeffries CRB (komoditný) index: KLIKNI TU

To čo máte pred sebou je obrázok po mnohonásobnej deflácii aktív na určité množstvo peňazí napumpovaných centrálnou bankou do obehu za účelom vzkriesenia života na trhoch po tom, čo pokles odštartovala malá kreditná bublina. Výhľad podľa tabuľky vyzerá pomerne zle. Ukazateľ slúži aj na vyobrazenie ostatných aktív. CRB znázorňuje, že choré tlačenie peňazí do obehu a nádej v to, že objem je príliš veľký na to, aby nefungoval, vytvorili nulový ekonomický ťah. Tým pádom nekoordinovaná monetárna snaha vstúpila do dejín iba ako najväčší prešľap. Finančný trh vyskočil o 70 %, to je pravda, ale CRB odráža trh nehnuteľností spolu s ostatnými dôležitými aktívami od dosiahnutia dna v marci 2009. Nebojte sa ale, finančné trhy nebudú zaostávať, a doženú tie nehnuteľnosti (smerom nadol, ovšem).

Prečo ale táto snaha centrálnej banky zlyhala tak významne? Prečo nie je žiadna zmienka o hyperinflácii? Jednoducho. Implózia kreditnej bubliny spôsobovala škody oveľa rýchlejšie, než ich stíhala vyrovnávať centrálna banka vydávaním nových peňazí do obehu. Predstavte si auto zapadnuté v bahne – motor dymí, kolesá sa točia, blato lieta a prívalové dažde privádzajú stále viac a viac vody. Tak v podobnej situácii je teraz monetarista, ktorý stále pumpuje peniaze do systému a nevie prísť na príčinu, že aj keď drží pedál na podlahe, tak sa nevie pohnúť z miesta.

Blízka budúcnosť: autu zapadnutému v bahne sa minie palivo. Nakoniec, tí ľudia, čo tlačia peniaze a snažia sa požičať si ďalšie prostriedky na vyviaznutie z dlhu pochopia, že hra sa skončila a nebudú mať inú možnosť, iba nechať implóziu prirodzene pôsobiť. Následne skolabuje finančný systém, čo bude ale pravdepodobne dobrou správou, pretože z popola môže znovu povstať fénix. Sedemdesiat rokov ekonomického cyklu môže naštartovať nanovo. Je to proste prirodzený chod vecí.

Ak k tomu pridáme fakt, že neexistuje spôsob zarobenia peňazí bez investícií, je len otázkou času, kedy účet za požičané peniaze začne byť splatný. Účastníci trhu pochopia, že výber daní nebude stačiť na zaplatenie štátneho dlhu a budú požadovať podstatné väčší výnos za to, že aj naďalej vystavujú svoje peniaze riziku. Úroková miera porastie, a centrálna banka sa bude len bezmocne prizerať. Pozrime sa na Európu v súčasnosti, aby sme si dokázali predstaviť, čo sa udeje v USA behom najbližších pár rokov. Štátny dlh na starom kontinente sa stane podobným krížom pre Spojené štáty už čoskoro.

Takže, čo môžeme očakávať, že sa stane v USA behom nasledujúcich 5 rokov? 

Najprv sa pripravte na modelový posun. Cyklus udržuje svoj smer okolo 70 rokov, preto nemožno nikoho viniť z tvrdenia, že ceny nehnuteľností a finančné trhy vždy porastú v dlhom období. Od 1932 (začiatok tohto cyklu) trh skutočne aj napriek menším poklesom rástol. Na konci 70 ročného cyklu, keď investičná bublina vyznačí vrchol, nasleduje deflačné obdobie, ktoré posunie hodnoty naspäť na úroveň, ktorú si nikto nevie predstaviť. Naša generácia bude tá, ktorá zistí, že ceny po mnohonásobných bublinách na trhu pôjdu iným smerom než sa očakávalo. Môžu poklesnúť až o 90 %. Ďalej už nebude rozdielu, či sa budú tlačiť ďalšie peniaze alebo nie.

Záujem o trhy sa vytratí. Zostávajúce rally nie sú ničím iným, než možnosťami na predaj. Akýkoľvek dlhodobejší výnos nestojí za to riziko. Nadchádzajúci pokles bude dych vyrážajúci. Pozitívom je, že pokiaľ sa Vám podarí udržať si dnešnú tržnú hodnotu, vyjdete ako víťaz, pretože na kúpnej sile týchto peňazí bude záležať v období 2015 – 2016, keď sa ocitneme blízko dna (Dow Jones pod hodnotou 1500). Ďalším nevídaným dopadom masívneho poklesu na americkej burze bude zničená tržná psychológia, a to rýchlo ovplyvní v podstate všetko ekonomického charakteru – od spotrebiteľskej dôvery po spotrebu, korporátne zisky, zamestnanosť alebo trh s nehnuteľnosťami. Obavy z nedostatku prostriedkov budú podnecovať hlad po pôžičkách, ale nebude od koho. Deflačné sily, plne pri moci, budú ukrajovať z hodnoty aktív a tí, ktorí nie sú pripravení na takýto zvrat sa budú čudovať, ako sme sa preboha dostali z pokojných vôd do dokonalej búrky za tak krátky čas.

Trhy nehnuteľností pocítia medzitým tvrdší dopad. Ako vyhlasuje predajca domov vo svojej reklame: „Každý trh je iný,“ čo je iba slizkým spôsobom povedané: „Jasné, ceny padajú všade navôkol, len nie vo vašom susedstve!“

Ach tí šialení predajcovia domov…

Na trhu s nehnuteľnosťami – napriek tomu, že sme videli určité priaznivé posuny v cenách na rozľahlom americkom trhu – hodnoty padnú, akonáhle globálna kríza kreditu / implózia vstúpi do svojej hrôzostrašnej fázy. Finančné trhy budú prikované k zemi a v ďalších 15 miliónoch prípadov dôjde k neschopnosti splácať hypotéky počas nasledujúcich rokov. Pokiaľ ceny domov klesli na polovicu po 75 ročnom vzostupe, je možnosť, že by klesli znovu o polovicu? So stále narastajúcim počtom odkupovaných hypoték a zhoršujúcou sa recesiou, čo bezpochyby negatívne ovplyvní dopyt a posilní deflačné tlaky tu šanca existuje.

Samotná rally na trhu nehnuteľností bola zapríčinená predovšetkým historicky nízkymi úrokovými mierami, masívnou podporou za strany vlády (zoštátnením hypotečných strát, prémiami na refinancovanie a daňovými stimulmi pre kupujúcich) a mediálnym masírovaním verejnosti, že dno už je za nami. Ale čo keby sa hypotečné úrokové miery pohybovali okolo 8 – 9 %, neexistovala by podpora od štátu, FED a štátna pokladnica by nechala na trhu, aby sa vysporiadal s odkupovaním hypoték bez časového odstupu? Odpoveďou je, že ceny by pravdepodobne padli o 50 % priamo z najvyšších pozícii. Štát môže podopierať trh len dočasne, na záver to bude aj tak gravitácia, ktorá zvíťazí. Objavenie dna voľného trhu bude pomalý a bolestivý proces a minulosť nám ukazuje, že každý štátny pokus udržať bublinu na trhu sa skončí iba zhoršovaním situácie. 

Ale pokiaľ ešte stále nie sme na dne trhu nehnuteľností… Ako nízko to pôjde? 

Vzhľadom na to, že predpoveď trhu nehnuteľností sa vzťahuje na 5 ročné obdobie, veľa ľudí sa pýta, či je dno na tomto trhu už prekonané. Odpoveď je NIE. Nanešťastie, stále sme vzdialený zopár rokov od toho okamžiku. Predpokladané dno sa objaví, keď prasknutá bublina vyženie úrokové miery na 18 – 20 % a privedie transakcie za nehnuteľnosti do relatívneho stavu rovnováhy. Očakáva sa, že hodnoty klesnú na úroveň 1974 – 1982, takže každý s dostatočným množstvom prostriedkov nájde v kúpe nehnuteľností rozumnú investíciu. Samozrejme, ak na to budú potrebné peniaze.

Ostatné znaky poukazujú na to, že dno je už blízko: vidiecke a prímestské oblasti pripomínajú mestá duchov, dopady bankrotu, opustené obydlia z vyššej cenovej kategórie a vládne praktiky snažiace sa zrovnať celé susedstvá v snahe zmierniť prebytočnú ponuku a nákazu.

Medzitým, akú hodnotu by malo vaše obydlie, keby záujemca mal platiť všetko v hotovosti? 

Ako Hindenburg, tak i finančný systém sa raz zastaví, zablokuje a kompletne uzavrie. Veritelia nebudú chcieť poskytnúť prostriedky, vlády nebudú mať inú možnosť iba prestať tlačiť ďalšie peniaze do systému a dlžníci nebudú mať odkiaľ získať kredit, aj vďaka prohibitívnym úrokovým mieram. Pokiaľ sa kríza bude vyvíjať týmto smerom, mnoho z tých, čo má aktíva sa ich bude snažiť v čase núdze zbaviť za akúkoľvek cenu. To bude práve ten neskutočne výhodný moment na nákup.

Trh s nehnuteľnosťami bude zažívať pokles aj behom ďalšej dekády. S postihnutím už 40 % komerčných nehnuteľností na národnej úrovni, pokračujúci pokles v dopyte povedie k narastajúcim bankrotom nájomcov a konsolidácii. Výsledkom bude pretrvávajúci nízky dopyt, nízke nájomné a vysoké hypotečné úrokové miery. Miesta budú neobývané počas najbližších rokov. S odhľadom od masívnych výpredajov, investičná verejnosť stratí o túto skupina aktív záujem a miera kapitalizácie postupne porastie. Keď úrokové miery nakoniec vyskočia na 18 – 20 %, miera kapitalizácie nehnuteľností bude aspoň po určitý čas tiahnutá rovnakým smerom. Neobývané časti a bankroty zapríčinia možnosť pasívnych príjmov inde. Môžete očakávať mnoho zabednených okien a 16 % mieru kapitalizácie – dokonca i na významných nehnuteľnostiach – pri dosiahnutí úplného dna.

(Poznámka: pri jednom sektore trhu nehnuteľností sa ale očakáva rast: ide o ubytovanie pre seniorov. Ako generácia z baby boomu dosiahne dôchodkový vek, väčšina z nich stratí veľkú časť svojej hodnoty, a preto bude štát nútený postarať sa o nich príspevkami na ubytovanie pre túto najviac náchylnú skupinu obyvateľstva. )

Investície do bývania neprinesú nič iné, iba bolesť srdca. Ceny apartmánov už v súčasnosti padajú vysokým tempom, nájomníci prichádzajú o prácu a vyhlasujú bankrot, oneskorené platby nájomného sú bežnou záležitosťou. Pridajte si k tomu zosilňujúci trend združovania viacerých mladých ľudí do jedného bytu a sťahovanie dospelých detí k svojim rodičom. Stačí dodať, že toto je investičná stratégia nevedúca nikam. Ak k tomu pridáme aj pochmúrny výhľad makroekonomických údajov, je rozumné odporučiť, aby ste odtiaľ vytiahli peniaze čím skôr, než sa vytratia.

Masívne štátne a samosprávne rozpočtové škrty a prepúšťanie sú v kurze, tučné odborové kontrakty a nezaistené penzijné obligácie iba pridávajú k problému. 

S daňovými výnosmi, už teraz v deflačnom poklese, vytvárajú ohromný tlak na štátne a lokálne rozpočty. Prichádzajúca vlna hypotečných odkupov postupne zdegraduje daňovú základňu. Ľahké škrty už boli urobené, jednoduché plátanie medzier využité a požičiavanie od Petra aby sa zaplatilo Pavlovi už stráca na popularite. Bolestivé rozpočtové škrty zapríčinia nie len nárast nezamestnanosti, ale mnohé štátne alebo lokálne časti budú musieť vyhlásiť bankrot. Nie je to len nevyhnutné, ale i potrebné.

Bankroty vyvolajú ďalšie bankroty. Ak sa raz uskutoční konkurzné správcovstvo, ostatné budú pokračovať keď uvidia výhody s tým spojené. Odborové zmluvy a absurdné penzijné obligácie budú rozdelené alebo okresané späť do základov, čo pridá ešte viac do deflačného ohňa.

Držte sa pri práci, dámy a páni. Keď vezmeme v úvahu to množstvo likvidity napumpované do systému a socialistický vládny stimul, minutý roztopašne, nezamestnanosť na úrovni 9,9 % (v skutočnosti 17 %) je ohromným politickým zlyhaním. Mimo to, úrad pre štatistiku zamestnanosti spravil z modelu pre narodených/zomretých frašku. Očakávajte väčšiu než 20 % nezamestnanosť (skutočnú na úrovni 35 %) o 5 rokov. Pokiaľ máte prácu, tak tá sa vyrovná zlatu, buďte prvý v zamestnaní a posledný odchádzajte. Spravte zo seba nenahraditeľnú súčasť firmy v každom smere. Nájdite si prácu v odvetví ktoré bude trpieť odkúpeniami/bankrotmi.

Zlato/striebro nie sú terno – zatiaľ. Dostávam mnoho komentárov od čitateľov vzhľadom na moje negatívne pohľady na zlato a striebro počas nadchádzajúcich 5 rokov. Verím, že nadchádzajúci pád na trhoch ovplyvní kovy znovu (korekcia striebra v roku 2008) a vo väčšej miere. Nadchádzajúca kríza likvidity poukazuje na 60 % výpredaj striebra.

Zlato si počínalo počas rozvíjajúcej sa krízy úctihodne dobre a bude pokračovať v prekonávaní ostatných aktív v relatívnom pomere. Ja ale nevidím žiaden dôvod na nákup, pokiaľ nie je jasné, kam až hlavná korekcia potiahne cenu. Radšej by som zarobil väčšie peniaze predajom (short) na trhu s put opciou, než by som sa mal drieť s investíciou, keď nálada na trhu je jednoznačná.

Keď bude správny čas, zacielim svoje investície na striebro. Kúpil by som i žltý kov, ale myslím, že americká vláda sa rozhodne prísne zdaniť bežné zlato, možno i skonfiškovať ho. (Zatiaľ čo priemyselné kovy možno dokážu letieť pod dosahom radarov). História nám často udelí lekciu, a tá vraví, že zúfalé časy vlády vedú k zúfalým činom. Necitujte ma za to, ale striebro môže byť bezpečnejšie než zlato.

Žite pripravený na najhoršie a splaťte svoje dlhy. S okolnosťami, ktoré ukazujú jednoznačným smerom, nie je ten správny čas na rozhadzovanie financií. Odložte si peniaze čo máte a vynasnažte sa splatiť zostávajúci dlh. Odložte si hotovosť bokom do bezpečia pretože o 5 rokov (možno skôr) to bude práve hotovosť, ktorá bude mať zmysel pri kúpnej sile.

Ešte predtým, než sa rozlúčime, uvádzam zaujímavý príbeh: Ešte predtým, než sa rozlúčime, uvádzam zaujímavý príbeh: Pred pár rokmi, jeden z mojich čitateľov – J.D. Rosendahl – ma kontaktoval cez e-mail, čo viedlo k pár telefonátom a potom zaujímavému obedu. Dajme tomu, že je to pekelne chytrý komerčný bankér, veštec čo predpovedá dlhodobé trendy a sakra milý človek. Čoskoro začal J.D. písať vlastné články na Safehaven. Práca ho pohltila tak, že dnes je plnohodnotným bloggerom. Odporúčam Vám pozrieť na jeho novú stránku www.roseysoutlook.blogspot.com spolu s vynikajúcim blogom: www.globaleconomicanalysis.blogspot.com a čímkoľvek, čo píše Mike Whitney: www.marketoracle.co.uk/UserInfo-Mike_Whitney.html. Ako skupina, sa zaoberajú títo ľudia problémom načrtnutým v tomto článku na dennodennej báze a z rôznych uhlov. Pokiaľ chcete prežiť nadchádzajúcu búrku, vhodná a objektívna analýza je základom. Ja sa z času na čas pokúsim tiež prispieť mojou maličkosťou. Ako vždy, vďaka za podporu. 

Zdroj: PonderThis

Preložil: Ivan Prikopa

Facebook komentár