Recesia_v_Taliansku_navysuje_obavy_z_celosvetoveho_spomalenia

Recesia v Taliansku a slabý rast v Európe by mohli prinútiť Európsku centrálnu banku, aby v tomto roku vylúčila zvýšenie úrokových sadzieb.

Taliansko sa podľa údajov zverejnených na konci tohto týždňa v štvrtom štvrťroku roku 2018 dostalo do recesie. Krajiny, ktoré používajú menu euro, kolektívne v priebehu posledných troch mesiacov roka vygenerovali ročný rast na hodnote iba 1,2%, z 1,6% v predchádzajúcom štvrťroku.

Andrew Kenningham, ktorý je hlavným európsky analytikom pre spoločnosť Capital Economics, uviedol, že údaje “potvrdzujú, že región prichádza o veľké množstvo hybnosti.”

Dodal: “Očakávame, že ECB zníži prognózy rastu HDP … a príde k ujasneniu, že v najbližšom roku nevykoná navýšenie sadzieb.” ECB sa následne stretne s cieľom stanoviť svoju ďalšiu politiku až v marci.

Zvyšuje sa objem dôkazov o globálnom spomalení ekonomiky spôsobenom obchodnou vojnou medzi Spojenými štátmi a Čínou a neistotou ohľadom Brexitu.

Federálny rezervný systém USA v stredu naznačil, že plánuje zmiernenie svojej zvolenej stratégie pre rast úrokových sadzieb v tomto roku, v dôsledku rastúcej ekonomickej neistoty.

Jeho predseda – Jerome Powell novinárom povedal, že centrálna banka “môže najlepšie podporiť ekonomiku tým, že bude trpezlivá a vyhodnotí výhľad predtým, než vykoná akúkoľvek budúcu úpravu politiky.”

Mnohé z najväčších svetových centrálnych bánk ešte len v súčasnosti začínajú zastavovať svoje stimulačné programy, ktoré spustili po celosvetovej finančnej kríze. Úrokové sadzby stanovené ECB zostávajú na veľmi nízkej úrovni a centrálna banka len nedávno začala odvíjať mimoriadne stimuly, ktoré do ekonomiky od roku 2015 napumpovali až 2,6 bilióna eur (3 bilióny dolárov).

Súvisiace: Recesia je v roku 2019 hlavnou obavou generálnych riaditeľov

Kritici tvrdia, že centrálnej banky majú veľmi obmedzenú schopnosť reagovať na pomalší rast.

Kenningham uviedol, že 0,2% pokles v Taliansku v priebehu štvrtého štvrťroka bol horší, než sa očakávalo. Francúzsko a Španielsko svojimi výsledkami prekonali očakávania, ale nestačili na to, aby vedeli prekonať širší trend.

Nakoniec uviedol: “Koniec roka bol sklamaním,” … “A keďže firemné prieskumy z decembra a januára poukazujú na pokles, začiatok roku 2019 nevyzerá byť na tom lepšie.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MSN

Facebook komentár