Rast cien ropy pokračuje.

Rast cien ropy pokračuje.

Oživenie v oblasti ropy v tvare písmena V stále prekvapuje aj tých najväčších býkov (optimistov) na Wall Street.

Naposledy významná banka – Goldman Sachs zvýšila už tak optimistickú prognózu a poukázala na svoje očakávanie, kedy by ropa Brent podľa jej odhadov mala do konca roka dosiahnuť hodnotu 90 dolárov za barel. To je viac ako v predchádzajúcom odhade, ktorý bol na úrovni 80 dolárov.

Banka z Wall Street očakáva, že americká ropa dosiahne hodnotu 87 dolárov za barel, čo taktiež predstavuje nárast zo 77 dolárov v rámci predošlej prognózy.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs v poznámke pre klientov napísali: „Aj keď sme dlhé obdobie držali vzostupný výhľad na ceny ropy,“ … „súčasný celosvetový nedostatok ponuky voči dopytu po rope je väčší, ako sme očakávali.“

Firma uviedla, že oživenie celosvetového dopytu po variante Delta je „ešte rýchlejšie ako naša vyššie uvedená konsenzuálna prognóza“ a celosvetová ponuka „nezodpovedá našim prognózam pod úrovňou konsenzu“.

Inými slovami, vysoké ceny ropy by sa mohli dostať na ešte vyššie hodnoty. To naznačuje, že ceny benzínu môžu zostať naďalej v rámci zvýšených úrovní.

Podľa celonárodnej stránky pre ceny paliva v rámci čerpacích staníc – AAA sa národný priemer pohybuje na cene 3,19 dolára za galón. To predstavuje nárast z 3,15 dolára pred mesiacom a 2,19 dolára v podobnom mesiaci predošlého roka.

Surová ropa Brent v pondelok vyskočila o ďalších 1,5% na 79,25 dolára za barel. Brent tak zostáva na najlepšom výkone od októbra 2018.

Americká ropa sa vyšplhala o 1,7% na 75,27 dolára za barel, čo je najvyššia úroveň za takmer tri roky.

Najnovšie zisky prispievajú k pozoruhodnému zotaveniu po ukončení obmedzení z dôvodu ochorenia Covid, kedy sa cena americkej ropy po prvýkrát v histórií dostala pod nulovú hodnotu. V apríli 2020 sa ropa dostala na záporných 40 dolárov za barel, čo je zhruba 115 dolárov pod súčasnou úrovňou.

Súvisiace:
Energetické firmy žiadajú o pomoc v obave z vyšších účtov za energie
Energetická kríza EU znervózňuje trhy. Rekordné ceny by mali pretrvávať

Pandémia prinútila americké ropné spoločnosti a OPEC dramaticky obmedziť ťažbu – a veľká časť týchto dodávok zostáva stále obmedzená.

Analytici banky Goldman Sachs uviedli, že súčasný deficit ponuky a dopytu sa „podľa nášho názoru v najbližších mesiacoch nezmení, pretože jeho rozsah bude prevládať nad ochotou a schopnosťou zoskupenia OPEC+ vykonávať navyšovanie“.

Biely dom vyzval OPEC+, aby urýchlila navyšovanie produkcie, čo doteraz zostalo bez povšimnutia v rámci Saudskej Arábie a Ruska, ktoré alianciu producentov vedú.

Banka Goldman Sachs poznamenala, že návrat americkej bridlicovej ropy sa medzitým ešte „len začína“.

Zásoby ropy v USA bolo prudko narušené hurikánom Ida, ktorý na dlhší čas odstavil produkciu v Mexickom zálive. Goldman Sachs ďalej uviedla, že búrka „by sa mala ukázať ako “najprospešnejší“ hurikán v histórii USA, čo sa týka rastu cien ropy“.

Goldman Sachs uviedla, že to povedie k zásobám ropy v rámci svojich najnižších úrovní od roku 2013.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár