Europa_a_USA_maju_najdolezitejsie_obchodne_vztahy_na_svete

Prezident Donald Trump sa chystá navštíviť Európu, čím americky vodca bude tvárou tvár čeliť hlasnej kritike z dôvodu jeho nastavenej obchodnej politiky.

Trump na tovary dovážené z Európskej únie zaviedol prísne tarify a nedávno zopakoval hrozby, že sa bude snažiť pokračovať v obmedzovaní automobilových spoločností. Európa taktiež prišla s odvetnými opatreniami.

Tento konflikt riskuje ohrozenie toho, čo je najdôležitejším obchodným spojeným vo svete a je pravdepodobné, že bude na programe, v čase keď sa Trump v stredu stretne nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Taktiež sa očakáva, že v piatok sa stretne s premiérkou Veľkej Británie, Theresou Mayovou.

Súvisiace: Obchodná vojna zdraží 1300 výrobkov

Obchod medzi USA a Európskou úniou

Obchod medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou má ročnú hodnotu na úrovni viac ako 1,1 bilióna dolárov – čo predstavuje najväčší bilaterálny vzťah kdekoľvek na svete.

Podľa americkej vládnej agentúry, v minulom roku bol do Európskej únie predaný americký tovar a služby v hodnote 528 miliárd dolárov.

V opačnom smere pretekajú podobné rozsiahle obchodné toky. Podľa amerických údajov, Európa v minulom roku Spojeným štátom predala tovar a služby v hodnote 629 miliárd dolárov.

Podľa Európskej komisie najcennejší obchod medzi týmito dvomi trhmi je vidno v strojárstve a prepravných zariadeniach, po ktorých nasledujú chemikálie.

Spojené štáty americké majú s Európou deficit obchodnej bilancie vo výške 101 miliárd dolárov.

Údaje z EÚ zobrazujú podobný obraz vzťahu. Blok odhaduje, že jeho obchodný prebytok so Spojenými štátmi bol v roku 2016 na hodnote 110 miliárd eur (130 miliárd dolárov).

Obchodná nerovnováha bola častým rétorickým cieľom Trumpa. V utorok uviedol, že Európska únia “neumožňuje americkým poľnohospodárom, zamestnancom a spoločnostiam podnikať.”

Nízke hodnoty taríf

Trump sa sťažoval na obchodné bariéry EÚ, ale priemerná sadzba účtovaná na oboch stranách Atlantiku je nízka.

Údaje Svetovej obchodnej organizácie ukazujú, že tovar dodávaný z Európskej únie do Spojených štátov je zaťažený priemernou tarifou v hodnote 1,4%. Pre tovar, ktorý ide opačným smerom je to hodnota 1,9%.

Obe strany majú na konkrétnych položkách vysoké tarify, ale nie sú normou.

Napríklad Európska únia si účtuje 10% sadzbu za automobily dovezené zo Spojených štátov. Ale 85% automobilov, ktoré sa v Spojených štátoch vyrábajú a následne sa v Európe predávajú, sú vyňaté z týchto taríf, keďže obsahujú európske časti.

Komisárka EÚ pre obchod – Cecilia Malmströmová minulý mesiac poznamenala: “Je pravdou, že máme o niečo vyššie tarify na automobily ako Američania“ … “Ale oni majú oveľa vyššie sadzby napríklad v oblasti nákladných automobilov … na obuv a oblečenie. Celková úroveň taríf je medzi našimi krajinami malá, ale existujú aj vrcholy.”

Vyvážené investície

Podľa odhadov EÚ priame investície bloku v Spojených štátoch v roku 2016 dosiahli 2,7 bilióna eur (3,2 bilióna dolárov). Priame investície USA do Európskej únie sú takmer podobné.

Táto výmena je základom toho, čo Európska únia nazýva “najviac integrovaným hospodárskym vzťahom na svete”.

Európske automobilky vrátane značiek BMW, Volkswagen a Mercedes, ktoré vlastní Daimler, majú v Spojených štátoch svoje veľké továrne. Špičkové americké banky a spoločnosti poskytujúce finančné služby majú významnú časť aktivít umiestnených v Londýne.

Súvisiace: Veľkí investori, vrátane Buffetta sa obchodnej vojny s Čínou neobávajú

Čo bude ďalej?

Rozhodnutie Trumpovej administratívy o zavedení ciel na dovážanú oceľ a hliník už odvetné opatrenia zo strany Európskej únie priniesli.

Ďalšou oblasťou v obchodnom konflikte by mohli byť automobily. Donald Trump pohrozil, že uloží 20% sadzby na európsky vývoz automobilov, smerujúcich do Spojených štátov.

Automobily v hodnote 38 miliárd eur (44 miliárd dolárov) sa každým rokom prepravujú z Európskej únie do Spojených štátov. Európa by mohla prísť s odplatou vo forme novými sadzieb na americké výrobky, vrátane chemikálií, kozmického a poľnohospodárskeho tovaru.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár