Vypadok-Facebooku-v-cislach-Tento-vypadok-moze-stat-miliony-ale-aj-miliardy

Spoločnosť Facebook prišla v priebehu včerajšieho dňa o veľké peniaze a to hneď viacerými spôsobmi, keďže tento gigant sociálnych sietí zasiahol bezprecedentný výpadok, ktorý trval zhruba šesť hodín.

Akcie spoločnosti Facebooku už padali v pondelok ráno po rozhovore, ktorý v pondelok ráno odvysielala relácia „60 minút“ s bývalou zamestnankyňou skupiny Facebook – Frances Haugenovou. Haugenová tvrdila, že Facebook kladie dôraz na bezpečnosť, pokiaľ ide o nenávistné prejavy a rozsiahle dezinformácie, a že v tom, ako tieto problémy rieši zavádza investorov.

Následne, zhruba o 11:40 východného času, sa Facebook dostal do problémov a používatelia stratili prístup na všetky svoje webové stránky facebook.com, Instagram a WhatsApp, ako aj k svojim vnútorným komunikačným nástrojom. O viac ako šesť hodín neskôr, okolo 18:00 východného času, sa tieto lokality začali postupne zapájať.

Aj keď sa zdalo, že sa výpadok skončil, dôsledky sa len tak nevytratili. Tu sú počiatočné čísla o výpadku a objemov koľko môže stáť.

Služba Downdetector, ktorá sleduje výpadky webových stránok, uviedla, že výpadok bol bezprecedentný. V blogu hlavný technologický riaditeľ materskej spoločnosti Ookla uviedol, že sledoval viac ako 14 miliónov správ o problémoch pochádzajúcich z výpadku do 18:30 východného času.

  • Na základe tržieb Facebooku v roku 2020 vo výške 85,97 miliardy dolárov stál pondelkový výpadok spoločnosť, počas každej minúty v priemere 163 565 dolárov vo forme príjmov, zhruba 60 miliónov dolárov na základe viac ako 6-hodinového výpadku.
  • Tieto stratené príjmy sú nič v porovnaní s tým, akú veľkú trhovú kapitalizáciu spoločnosť stratila v priebehu včerajšieho obchodného dňa. Akcie spoločnosti Facebooku v pondelok klesli o 4,9%, čo znamená stratu trhovej kapitalizácie v objeme 47,3 miliardy dolárov.
  • Zakladateľ a generálny riaditeľ Mark Zuckerberg, ktorý vlastní 14% podiel v spoločnosti, len v pondelok prišiel v jeho majetku zhruba o 6 miliárd dolárov, čo ho zosadilo z pozície piateho najbohatšieho človeka rebríčku časopisu Forbesu na šieste miesto, tesne pod zakladateľa skupiny Oracle – Larryho Ellisona.
  • Súčasť v klube 1 bilióna dolárov môže po pondelňajšom poklese členstvo Facebooku kompletne ohrozená. Spoločnosť, ktorá sa pôvodne pripojila k klubu 1 bilióna dolárov, spoločne s firmou Apple, Microsoft, Amazon.com a Alphabet (Google) po tom, čo v júni vyhrala rozhodnutie súdu voči Federálnej obchodnej komisii, sa po uzavretí pondelňajšieho obchodovania nachádzala viac ako 80 miliárd dolárov pod spomínanou hranicou. Facebook sa 22. septembra dostal pod ocenenie 1 bilióna dolárov a po pondelňajšom poklese bola jeho hodnota vo výške 919,79 miliardy dolárov.

Aj keď súčasný výpadok trval iba šesť hodín – bol relatívne krátky v porovnaní s jedným v roku 2019, ktorý trval viac ako jeden deň, čo spôsobilo pravdepodobne razantný problém veľkému počtu spoločností, ktoré sa spoliehajú na Facebook a jeho nástroje.

Po výpadku Facebooku si milióny ľudí sťahovalo Signal a Telegram

Signal a Telegram – dve aplikácie na odosielanie súkromných správ, zaznamenali rozsiahly objem stiahnutí a prihlásení používateľov počas predĺženého výpadku siete aplikácií a služieb skupiny Facebook.

Na sociálnej sieti Twitter firma uviedla, že k aplikácií Signalu, ktorý schválil Edward Snowden, sa v pondelok pripojili milióny nových používateľov. Telegram, ktorého funkčnosť je veľmi podobná funkcii WhatsApp, sa podľa prieskumnej spoločnosti Sensor Tower zvýšil o 55 miest na vrchol americkej tabuľky sťahovania spomedzi iPhonov.

Strata Facebooku sa tak stala ziskom pre ďalšie sociálne médiá. Sieť Twitter zostala online, pričom generálny riaditeľ Jack Dorsey tweetoval svoje odporúčanie aplikácií Signal, ako vhodnej alternatívy služby WhatsApp a umocňoval Snowdenovo naliehanie svojim followerom, aby sa vzdialili od aplikácie vo vlastníctve skupiny Facebook. Tisíce miestností v audio-chatovej aplikácii Clubhouse diskutovali o výpadku služieb, ako uviedla hovorkyňa služby.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár