Finanční zločinci sa vo Veľkej Británií dopustia podvodu v čase, keď dočítate túto prvú vetu.

Podľa vyjadrenia analýzy financovanej bankami: “Vo Veľkej Británii v prvých šiestich mesiacoch roka bolo vykonaných viac ako jeden milión prípadov podvodov kariet, on-line a telefónneho bankovníctva.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 53%, čo znamená, že jeden taký podvod je v súčasnosti vykonaný každých 15 sekúnd.

Banky sú stále komplikovanejšie v ich boji proti zločincom – vlani sa im z pokusov o podvodné transakciie podarilo zachrániť 7 z 10 dolárov.

Ale je tu aj druhá strana ich úspechu.

Katy Worobec, ktorá mala na starosti prieskum poznamenala: “Keďže sa bankové systémy stali vyspelejšie, podvodníci obrátili svoju pozornosť inam a bohužiaľ to často znamenalo, že sa zameriavali na podvody ľudí z ich osobnými údajmi a peniazmi.”

26% ľudí pripustilo, že ľuďom poskytli osobné údaje keďže tvrdili, že sú z ich banky, aj keď vedeli, že by to robiť nemali.

Súvisiace:
HSBC necháva zákazníkov overovať ich bankové účty cez selfie
FBI vyšetruje možný podvod na investoroch z oblasti vín

Prečo? Podľa prieskumu FFA, až 43% ľudí jednoducho vnímalo, že osoba, ktorá žiada o detaily sa zdala skutočná, zatiaľ čo 38% uviedlo, že tak vykonali pretože boli zaneprázdnení a chceli sa zbaviť volajúceho.

Avšak ich skupina začína novú iniciatívu okolo vzdelávania ľudí o finančných podvodoch, ako sú e-mail a telefónne podvody a pokusy o phishing (doslova rybolov hesiel – činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá, napr. k bankovému účtu).

V minulom roku tak straty z tohto druhu podvodu vo Veľkej Británii dosiahli úroveň 755 miliónov libier (980 miliónov dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár