Pribeh banky Godman Sachs a Malajzie prokračuje.

Pribeh banky Godman Sachs a Malajzie prokračuje.

Americká investičná banka Goldman Sachs s malajskou vládou dosiahla vyrovnanie v hodnote 3,9 miliárd dolárov za škandál, v súvislosti so štátnym investičným fondom 1MDB, cez ktorý mimochodom boli vyprané špinavé peniaze. S týmto vyhlásením prišli a konci tohto týždňa obe strany.

Vo vyhlásení Ministerstvo financií Malajzie uviedlo, že dohoda zahŕňa hotovostnú platbu vo výške 2,5 miliardy dolárov od banky Goldman Sachs a záruku banky za vrátenie najmenej 1,4 miliardy dolárov z aktív spojených s fondom 1MDB, ktoré boli po celom svete zabavené.

Minister financií Tengku Zafrul Aziz vo vyhlásení uviedol: “Sme presvedčení, že sa nám podarilo zabezpečiť viac peňazí od spoločnosti Goldman Sachs v porovnaní s predchádzajúcimi pokusmi, ktoré boli ďaleko pod očakávaniami.”

“Sme tiež radi, že sa nám to darí riešiť mimo súdneho systému, čo by stálo veľa času, peňazí a zdrojov” a dodal, že dohoda by zároveň vyriešila všetky nevyrovnané poplatky a pohľadávky voči spoločnosti Goldman Sachs.

Malajskí prokurátori v decembri 2018 proti trom divíziám spoločnosti Goldman Sachs vydali obvinenie zo zavádzanie investorov v súvislosti s predajom dlhopisov v celkovej hodnote 6,5 miliárd dolárov, ktoré banka pomohla získať pre štátny investičný fond 1MDB (1Malaysia Development Bhd).

Banka Goldman Sachs opakovane protiprávne konanie popierala a tvrdila, že niektorí členovia bývalej malajskej vlády a 1MDB jej klamali o tom, ako by budú použité príjmy z predaja dlhopisov. Jednotky banky Goldman Sachs sa k obvineniu neprihlásili.

Súvisiace: Banka Goldman Sachs zarobila, vďaka situácií na Wall Street

Goldman Sachs potvrdila urovnanie sporu ohľadom 3,9 miliardy dolárov a uviedla, že v zásade dosiahla dohodu s Malajziou o riešení všetkých trestných a regulačných konaní v krajine, ktorej sa tejto spoločnosti týkajú.

Americké a malajské úrady tvrdia, že z investičného fondu 1MDB bolo ukradnutých okolo 4,5 miliardy dolárov, v rámci prepracovanej schémy, ktorá bola vykonaná v tokoch po celom svete a okrem iného sa na nej podieľal aj bývalý malajský premiér Najib Razak a Goldman Sachs.

Malajzijský súd vydal rozsudok v prípade proti Razaka v utorok, čo je prvým z niekoľkých korupčných konaní, ktorým čelia strany v súvislosti so škandálom okolo 1MDB.

Razak poprel akékoľvek priestupky a priznal sa, že je nevinný voči všetkým obvineniam, ktoré sú vedené proti jeho osobe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár