GM_prave_predstavila_riadenie_automobilu_bez_volantu_2018

General Motors už 110 rokov produkuje automobily s volantmi a pedálmi. Ale to sa práve zmenilo.

Divízia automobilky so zameraním na samoriadiace vozidlá – Cruise Automation v piatok predstavila najnovšiu verziu svojho autonómneho vozidla, bez volantu a pedálov.

Cruise, ktorá má sídlo v San Franciscu očakáva, že upravený Chevy Bolt bude testovať už počas budúceho roka. Nakoniec by mal slúžiť pri výletných službách v amerických mestách.

Autonómne vozidlá, ktoré v súčasnosti testujú veľké spoločnosti, stále majú ručné ovládanie.

Súvisiace: Nissan pracuje na automobiloch ktoré riadite mysľou

Ale pretože nové vozidlo GM je plne autonómne, spoločnosť tvrdí, že nie sú potrebné manuálne ovládacie prvky, ako napríklad volant, plynový pedál a brzdový pedál. Namiesto toho má auto niekoľko interiérových obrazoviek, vďaka ktorým môžu cestujúci komunikovať s vozidlom.

Oznámenie automobilky GM predstavuje významný krok smerom k rozsiahlemu prijatiu technológie, okolo samoriadiacich vozidiel. Ale predtým, ako bude môcť použiť nové vozidlá, GM bude potrebovať špeciálny súhlas federálnej vlády.

Spoločnosť podala žiadosť v Národnej administratíve pre bezpečnosť cestnej premávky a požadovala výnimky zo 16 bezpečnostných noriem. Uvádza, že nie sú relevantné, keďže vozidlo nemá manuálne ovládanie.

Paul Hemmersbaugh, ktorý je riaditeľom politiky GM pre autonómne vozidlá, novinárom povedal: “Keď nemáte volant, nemá zmysel hovoriť o airbagu vo volante,” … “Takže to, čo robíme my, že je umiestnený v iných miestach, na strane predného spolujazdca a vedia dokázať, že poskytuje rovnakú bezpečnosť.”

GM požaduje, aby 2 500 vozidiel získalo výnimky. To je maximálny počet, ktorý vláda v súčasnosti umožní každému výrobcovi. Vláda považuje výnimky za spôsob, ako priniesť úžitok autonómnych vozidiel na verejné komunikácie, zatiaľ čo regulačné orgány stále prispôsobujú existujúce právne predpisy pre nové technológie.

Spoločnosť Cruise počas piatku taktiež vydala bezpečnostnú správu, v ktorej sa podrobne uvádzajú kroky, ktoré sú potrebné na zabezpečenie toho, aby ich vozidlá boli pripravené na jazdu po verejných komunikáciách. Cruise v roku 2017, v Kalifornií zrelizoval 22 z 27 autonómnych havárií. Predtým poukazovali na výzvy testovania, okolo hustých mestských oblastí.

V októbri spoločnosť Waymo, ktorá má v spoločnosti Google na starosti samoriadiacu jednotku materskej spoločnosti Google, vydala svoju vlastnú bezpečnostnú správu. Predtým na jeseň požiadala federálna vládo o viac informácií o hľadom bezpečnosti, pre oblasť automobilového priemyslu.

Súvisiace: Japonsko pracuje na traktore bez vodiča

Spoločnosť Cruise však neuviedla, kde nakoniec nasadí nové vozidlá alebo ako rýchlo bude verejnosť v nich môcť jazdiť. Arizona je jedným z možných destinácií, pretože Cruise už testuje niektoré z ďalších vozidiel a štátne predpisy sú priateľské najmä pre oblasť autonómnych vozidiel.

Niektorí konkurenti spoločnosti Cruise vrátane spoločnosti Uber a Waymo taktiež realizujú testy v Arizone.

Testovacie vozidlá Uber a Waymo majú však stále volanty a pedále. Waymo v novembri oznámila, že už na predných sedadlách odstraňujú skúšobných vodičov. Plánuje spustiť komerčnú službu v oblasti Phoenix v tomto roku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár