Apple_ma_druhu_najvacsiu_flotilu_autonomnych_vozidiel_v_Kalifornii

Flotila testovacích samoriadiacich automobilov spoločnosti Apple sa v súčasnosti rapídne rozrastá. Údaje kalifornského Úradu pre motorové vozidlá dokladujú, že k 9. máju bolo v rámci tohto štátu registrovaných 55 autonómnych automobilov.

Pozoruhodné je to preto, lebo autonómna flotila spoločnosti Apple zahŕňala v januári ešte iba 27 vozidiel. Spoločnosť po prvýkrát získala povolenie testovať túto technológiu v štáte Kalifornia už v priebehu apríla minulého roka, pričom na štátne cesty vtedy uviedla tri modely SUV typu Lexus Rx450h. Úrad pre motorové vozidlá potvrdil, že v Kalifornii v súčasnosti existuje celkovo 409 autonómnych testovacích vozidiel, ktoré sú registrované súhrnne 51 spoločnosťami.

Flotila spoločnosti Apple pozostávajúca z 55 samoriadiacich automobilov je druhou najväčšou v Kalifornii. Zaostáva iba za spoločnosťou Cruise, ktorá sa špecializuje na autonómne technológie, spadá pod správu spoločnosti GM a aktuálne vlastní 104 samoriadiacich áut. Apple dokonca disponuje viacerými autonómnymi vozidlami ako priekopníci v tomto sektore, medzi ktorých sa radia spoločnosti ako Waymo (51) a Tesla (39), prípadne veľké automobilové spoločnosti ako BMW (12), Toyota (11) a Mercedes-Benz (5).

Apple_ma_druhu_najvacsiu_flotilu_autonomnych_vozidiel_v_Kalifornii_system

Softvér na rozoznávanie objektov od spoločnosti Apple.

Testovacie autonómne vozidlá môžu s potrebným povolením voľne premávať po verejných komunikáciách štátu Kalifornia. Jedinou podmienkou je fyzická prítomnosť vodiča, ktorý môže zasiahnuť do ovládania automobilu v prípade akejkoľvek komplikácie.

Je dôležité poznamenať, že spoločnosti ako Waymo a Uber mali v Kalifornii omnoho viac samoriadiacich automobilov. Spoločnosť Waymo tu mala registrovaných viac než 100 bezpilotných vozidiel, veľká časť z nich sa však následne presunula do Arizony a Michiganu, kde v súčasnosti prebieha ich dodatočné testovanie.

Spoločnosť Uber opustila Kaliforniu koncom roka 2016 po tom, ako jej Úrad pre motorové vozidlá odobral registráciu z bezpečnostných dôvodov. Spolu so svojimi 16 autonómnymi jednotkami sa presťahovala do Arizony. Tu síce znovu dostala povolenie testovať svoje vozidlá, to však vypršalo koncom marca tohto roku a spoločnosť sa rozhodla neobnoviť si ho. Spoločnosť Uber tak vôbec nefiguruje na zozname výrobcov autonómnych vozidiel, ktorý bol zostavený 9. mája.

Portál MacReports nedávno zverejnil niekoľko nových detailov týkajúcich sa autonómnej flotily spoločnosti Apple.

Rýchlo sa rozrastajúca flotila samoriadiacich áut naznačuje, že spoločnosť Apple sa k testovaniu tejto technológie postavila skutočne seriózne. Tim Cook, ktorý je generálnym riaditeľom tejto spoločnosti, uviedol, že „samoriadiace systémy sú kľúčovou technológiou, ktorú považujeme za nadpriemerne dôležitú“. Iniciatíva spoločnosti Apple v tomto smere ostáva tak trochu záhadou, ale je veľmi pravdepodobné, že tento technologický gigant v súčasnosti testuje a zhromažďuje dáta týkajúce sa samoriadiaceho softvéru a zatiaľ nevyvíja ucelený koncept autonómneho automobilu.

Tim Cook v priebehu minulého leta povedal: „Vnímame to tak trochu ako predchodcu všetkých projektov zameraných na umelú inteligenciu. Pravdepodobne sa jedná o jeden z najzložitejších projektov v tejto oblasti.“

Spoločnosť Apple však doteraz nezískala povolenie testovať autonómne vozidlá bez prítomnosti vodiča za volantom. Spoločnosť Waymo už o takéto povolenie podala oficiálnu žiadosť.

Takto vyzerá zoznam spoločností testujúcich autonómne technológie v štáte Kalifornia v závislosti od počtu ich samoriadiacich automobilov.

Takto vyzerá zoznam spoločností testujúcich autonómne technológie v štáte Kalifornia v závislosti od počtu ich samoriadiacich automobilov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, ZDnet

Facebook komentár