Goldman_Sachs_Ceny_ropy_by_mohli_klesnut_pod_40_dolarov_top

Trh s ropou by mohol čeliť problémom, ak OPEC čoskoro nepríde na pomoc voči hlbšiemu znižovaniu výroby.

Goldman Sachs v utorok varovala, že cena ropa by mohla “čoskoro” poklesnúť pod 40 dolárov za barel, v prípade, že masívny nadbytok ropy USA bude pretrvávať a OPEC nedokáže prijať ďalšie opatrenia.

Damien Courvalin, ktorý je vedúcim analytikom z oblasti energetiky v Goldman Sachs, v správe ku klientom poznamenal: “Trh je aktuálne trpezlivý.”

Trh s ropou je notoricky známy obdobiami s rozsiahlou ponukou, ale aj previsom ponuky. Obavy z previsu ponuky od amerických výrobcov bridlíc počas minulého mesiaca poslali ropu do medvedieho trhu, čím dosiahla pokles o viac ako 20%.

Súvisiace: USA sa do 3 rokov pridá k skupine najväčších exportérov ropy

Ceny ropy následne odskočili, keďže počas posledných ôsmich dní neustále stúpala. Jedná sa o najdlhšiu víťaznú sériu za viac ako sedem rokov. Analytici z banky Citigroup dokonca uviedli, že “spodná” úroveň cien ropy je “pravdepodobne blízko.”

Avšak analytici z banky Goldman Sachs si nie sú tak istí. Varovali, že ropa by z dôvodu nadbytku mohla poklesnúť pod 40 dolárov za barel.

Problém je rovnaký, ktorý aj v posledných troch rokoch ovládal trh: na trhu je viac ropy, než sa svet spotrebováva. To je dôvod, prečo cena surovej ropy v tomto roku poklesla o 16% a nachádza sa na cene iba 45 dolárov.

Goldman_Sachs_Ceny_ropy_by_mohli_klesnut_pod_40_dolarov

OPEC sa snažil opraviť prebytok ponuky, tým že sa s Ruskom spojil ohľadom zníženia produkcie. Avšak producenti z ropných bridlíc v USA, najmä v permu panvy západného Texasu produkciu navyšujú.

Dôsledne sledovaná metrika od spoločnosti ropných služieb – Baker Hughes – počet ropných plošín sa 24. krát v posledných 25. týždňov navýšil, čo signalizuje zvýšenú dôveru v produkciu z bridlíc. Analytici z JBC Energy uviedli, že počet vrtných súprav by mal do konca februára poklesnúť o 20%, čo povedie k upraveniam okolo nadbytku ponuky.

Druhým problémom je, že OPEC v mesiaci jún pumpoval viac ropy než v máji. To preto, že Líbya a Nigéria, ktoré nie sú predmetom obmedzení okolo produkcie, boli schopné rozbehnúť výrobu viac než mnohí očakávali.

Súvisiace: OPEC už nemá pod kontrolou cenu ropy

Goldman Sachs navrhla, že existuje šanca, kde by OPEC mohol zmierniť presýtenie tým, že prisľúbi ešte väčšie obmedzenie produkcie.

Analytici z banky Goldman Sachs poznamenali: “To by malo byť vykonané v podobe šoku.“

Ak nie, cena surovej ropy sa môže dostať ešte pod ďalší tlak.

JBC vo svojej včerajšej správe poznamenala: “Každá rast k úrovni 50 dolárov za barel predstavuje slušnú šancu na vhodnú predajnú príležitosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár