Zisk-ropnej-skupiny-Saudi-Aramco-v-stvrtroku-vzrastol-az-o-90-

Saudskoarabský ropný gigant Saidi Aramco v dnešnom dni ohlásil ohromujúci až 90% nárast čistého zisku v druhom štvrťroku a rekordné polročné výsledky, keďže vysoké ceny ropy aj naďalej poháňajú historické neočakávané výsledky „veľkých ropných gigantov“.

Spoločnosť Aramco uviedla, že pozitívne trhové podmienky pomohli vytlačiť jej čistý zisk v druhom štvrťroku až na 48,4 miliardy dolárov z 25,5 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku. Výsledok ľahko prekonal odhady analytikov, ktoré boli v objeme 46,2 miliardy dolárov.

Prezident a generálny riaditeľ skupiny Saudi Aramco – Amin Nasser, uviedol: “Naše rekordné výsledky za druhý štvrťrok odrážajú rastúci dopyt po našich produktoch – najmä ako nízko-nákladový producent s jednou z najnižších objemov emisií uhlíka v odvetví.“

Súvisiace: Saudská Arábia zdvojnásobila dovoz vykurovacieho oleja z Ruska

Spoločnosť Aramco uviedla, že polročný čistý zisk vzrástol na 87,9 miliardy dolárov, čím ľahko prekonal najväčšie kótované ropné veľké spoločnosti vrátane Exxonmobil, Chevron a BP a ďalšie „veľké ropné“ spoločnosti, ktoré všetky ťažia z razantného rastu cien komodít.

Ceny ropy sa v priebehu tohto roka vyšplhali nad hodnotu 130 dolárov za barel, keďže celosvetová energetická kríza, ktorú zhoršili prerušenia dodávok vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu, rozvírila svetové trhy a prispela k vysokej inflácii, ktorú sme nezažili desaťročia.

Nasser ďalej dodal: „Zatiaľ čo volatilita celosvetových trhov a ekonomická neistota pretrvávajú, udalosti v prvej polovici tohto roka podporujú náš názor, že pokračujúce investície do nášho odvetvia sú nevyhnutné – aby pomohli zabezpečiť vhodné zásobovanie trhov, ako aj uľahčili riadny energetický prechod.“

Spoločnosť Aramco očakáva, že oživenie dopytu po rope po pandémii bude pokračovať po zvyšok dekády, a to aj napriek tomu, čo nazvala „ekonomickým tlakom na znižovanie krátkodobých celosvetových predpovedí“.

Výsledky prepadu sú taktiež veľkou neočakávanou pre vládu Saudskej Arábie, ktorá sa pri financovaní vládnych výdavkov vo veľkej miere spolieha na dividendu skupiny Saudi Aramco. Kráľovstvo v druhom štvrťroku vykázalo rozpočtový prebytok 21 miliárd dolárov.

Spoločnosť Aramco uviedla, že v treťom štvrťroku si udrží výplatu dividend vo výške 18,8 miliardy dolárov, ktorá bude krytá 53-percentným nárastom voľného peňažného toku na 34,6 miliardy dolárov.

Kam smerujú zisky Saudi Aramco?

Ropná skupina Saudi Aramco využíva svoje hlavné zisky na investovanie do vlastných výrobných kapacít v oblasti uhľovodíkových energií a obnoviteľných zdrojov a zároveň sa snaží o splácanie svojich dlhov.

Spoločnosť uviedla: „Postupujeme v najväčšom kapitálovom programe v našej histórii a naším prístupom je investovať do spoľahlivých energií a petrochemických produktov, ktoré svet potrebuje, a zároveň vyvíjať nízko-uhlíkové riešenia, ktoré môžu prispieť k širšiemu energetickému prechodu.“

Súvisiace: Letný dopyt po benzíne v USA klesá pod úroveň pandémie

Saudská Arábia, spolu so svojimi partnermi z kartelu OPEC+, je pod rastúcim tlakom na zvýšenie produkcie ropy s cieľom zmiernenia vysokých cien. Vedenie spoločnosti uviedlo, že obmedzená celosvetová voľná výrobná kapacita je hlavným problémom pre výhľad celosvetovej ceny.

Spoločnosť Aramco uviedla, že v druhom štvrťroku dosiahla celkovú produkciu 13,6 milióna barelov ropného ekvivalentu denne a pracuje na zvýšení kapacity z 12 miliónov barelov ropy denne na 13 miliónov barelov ropy denne do roku 2027.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár