Saudska-Arabia-zdvojnasobila-dovoz-vykurovacieho-oleja-z-Ruska

Saudská Arábia, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete, v druhom štvrťroku viac ako zdvojnásobila množstvo vykurovacieho oleja z Ruska, ktorý doviezla na zásobovanie elektrární, aby uspokojila dopyt po letných klimatizáciách a uvoľnila vlastnú ropu na export – tieto výsledky ukázali údaje a potvrdili to aj obchodníci.

Rusko predáva palivo za zľavnené ceny po medzinárodných sankciách za jeho inváziu na Ukrajinu, ktoré mali za následok zmenšovanie počtu jej zákazníkov. Moskva nazýva vojnu na Ukrajine „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Zvýšený predaj vykurovacieho oleja používaného pri výrobe energie do Saudskej Arábie je jednoznačnou výzvou, ktorej čelí americký prezident Joe Biden, keď sa jeho administratíva snaží izolovať Rusko a znížiť jeho príjmy z vývozu energetických surovín.

Zatiaľ čo mnohé krajiny zakázali alebo odrádzali od nákupov z Ruska, Čína, India a niekoľko afrických a blízkovýchodných krajín dovoz energetických surovín naopak zvýšili.

Súvisiace: Rusko sa pre Čínu stáva najväčším dodávateľom ropy

Biden by mal navštíviť Saudskú Arábiu už koncom tohto týždňa, kedy sa očakáva, že sa z kráľovstva bude usilovať o zvýšenie objemu dodávok ropy na svetové trhy, aby pomohol znížiť ceny ropy, ktoré po celom svete majú za následok razantný rast inflácie.

Saudská Arábia a ďalší majú v krátkodobom horizonte k dispozícii len veľmi málo voľnej kapacity na zvýšenie produkcie. Saudská Arábia taktiež udržiava spoluprácu s Ruskom v aliancii globálnych producentov, známej ako OPEC+. Títo dvaja sú de facto lídrami spomedzi producentov zo zoskupenia OPEC, ako aj mimo OPEC.

Údaje získané agentúrou Reuters prostredníctvom sledovania lodí od spoločnosti Refinitiv Eikon ukázali, že Saudská Arábia v apríli až júni tohto roku doviezla 647 000 ton (48 000 barelov denne) vykurovacieho oleja z Ruska cez ruské a estónske prístavy. To bolo o viac ako 320 000 ton, než v rovnakom období pred rokom.

Za celý rok 2021 Saudská Arábia doviezla 1,05 milióna ton ruského vykurovacieho oleja.

Saudskoarabské a ruské ministerstvá energetiky odmietli komentovať zvýšený objem dovozu.

Saudská Arábia už niekoľko rokov dováža ruský vykurovací olej, čo môže znížiť jej potrebu rafinovania ropy pre výrobu produktov a znížiť tak množstvo ropy, ktorú potrebuje spáliť na výrobu elektriny, pričom jej zostane viac nerafinovanej ropy na predaj v rámci medzinárodných trhov za vyššie ceny.

Kráľovstvo využíva ropu, aby uspokojilo energetické potreby, ktoré zvyčajne vrcholia, keď dopyt po klimatizáciách s letnými teplotami stúpa. Niektoré saudské mestá sú ďaleko od ložísk zemného plynu, ktoré by mohli poskytnúť čistejšie palivo na výrobu energie.

Údaje z Joint Organizations Data Initiative (JODI) ukazujú, že objem spálenej ropy v letných mesiacoch sa nachádza na úrovni približne 600 000 bpd (barelov ropy za deň) a v zimných mesiacoch na hodnote 300 000 bpd. Zvýšené využívanie zemného plynu znížilo objemy až z 1 milióna bpd v roku 2010.

Prístav Fujairah

Obchodníci taktiež uviedli, že Saudská Arábia doviezla väčšie objemy ruského vykurovacieho oleja cez blízkovýchodné ropné centrum Fujairah, nachádzajúce sa v Spojených arabských emirátoch.

Podľa sledovania lodí z prístavu Fujairah, tento rok doteraz prijala 1,17 milióna ton ruského vykurovacieho oleja v porovnaní s 0,9 milióna ton v rovnakom období minulého roka.

Podľa merania lodí, ďalších 0,9 milióna by sa mohlo do prístavu Fujairah dodať len v mesiaci júl, na základe čoho sa celkový objem zatiaľ v tomto roku zvýši na 2,1 milióna, čím prekročí 1,64 milióna ton, dosiahnutých za celý rok 2021.

Súvisiace:
Kto stále kupuje fosílne palivá z Ruska?
Ukončenie závislosti EÚ od ruských energií bude stáť € 300 miliárd

Veľká časť vykurovacieho oleja sa v prístave Fujairah predáva ako palivo pre lode, ale časť z neho sa posiela do susedných krajín. Nie je jasné, koľko dodatočného ruského paliva prúdi do Saudskej Arábie cez Fujairah.

Saudská Arábia rozšírila svoju rafinérsku kapacitu na 3,6 milióna barelov denne z 2,9 milióna v roku 2017.

Ich miera využitia rafinérií bola v mesiacoch apríl až jún tohto roku na úrovni 70 % až 73 %, napriek tomu, že produkcia vzrástla nad 10 miliónov barelov denne.

To je porovnateľné so 75 % – 95 % v rovnakých obdobiach rokov 2017 – 2019, pričom naposledy ich produkcia nebola výrazne znížená, v rámci zníženia produkcie Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencami (OPEC+).

Podľa údajov JODI bol vývoz ropy a jej produktov v mesiacoch február až apríl, na alebo blízko k historickému maximu 9 miliónov barelov denne, pričom samotný vývoz ropy bol takmer na hodnote 7,3 milióna barelov denne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár