India-spomalila-nakup-ropy-z-Ruska-a-posilnila-dovoz-zo-Saudskej-Arabie

Dovoz ropy Indie z Ruska v júli prvýkrát od marca klesol spoločne s jej celkovými nákupmi, zatiaľ čo dodávky zo Saudskej Arábie sa prvýkrát za päť mesiacov vrátili späť, ako ukazujú údaje získané z obchodných a priemyselných zdrojov.

Indické rafinérie prijali viac termínovaných dodávok zo Saudskej Arábie, pretože ceny boli atraktívne, zatiaľ čo ceny ruských dodávok stúpli vďaka silnému dopytu.

Rusko v júli Indii dodalo 877 400 barelov ropy denne (bpd), čo je v porovnaní s júnom pokles o približne 7,3 %, pričom Moskva je po Iraku naďalej jej druhým najväčším dodávateľom ropy.

Rafinérie v Indii nakupujú zľavnenú ruskú ropu po tom, čo sa niektoré západné krajiny a spoločnosti vyhýbali nákupom z Moskvy v súvislosti s inváziou na Ukrajinu z konca februára.

India, ktorá je tretím najväčším svetovým dovozcom a spotrebiteľom ropy, v júli oproti júnu dodala o 3,2 % menej ropy na 4,63 milióna barelov denne, keďže niektoré rafinérie plánovali od augusta odstávku z dôvodu údržby.

Dovoz ropy zo Saudskej Arábie do Indie v júli vzrástol o 25,6 % na 824 700 bpd, čo je najviac za tri mesiace, ako ukázali údaje po tom, čo tento producent v júni a júli v porovnaní s májom znížil oficiálnu predajnú cenu (OSP). Saudská Arábia zostala na 3. mieste medzi indickými dodávateľmi.

Analytik Ehsan Ul Haq zo spoločnosťou Refinitiv, poznamenal: “Väčšina rafinérií má termínované zmluvy so Saudskou Arábiou, takže sa môžu mierne prispôsobiť, ale nemôžu drasticky znížiť,“ … “Možno použili nižšie predajné ceny na jún a júl, aby splnili svoje záväzky vyplývajúce z termínovaných kontraktov.”

Súvisiace: Rusko začína dodávať extra plyn do Maďarska: Budapešť

Podiel ropy z Blízkeho východu na celkovom dovoze Indie v júli mierne klesol, keď krajina od júna znížila nákupy z Iraku o 9,3 % pod hranicu 1 milióna barelov denne, čo bolo po prvýkrát za 10 mesiacov.

India zvýšila dovoz ruskej kvality ESPO bohatej na naftu, čo by mohlo ešte viac zhoršiť nákup podobných tried zo západnej Afriky, povedal Haq a dodal, že ESPO je lacnejšia ako ropa z Atlantickej panvy spojenej s Brentom, pretože sa predáva so zľavou na dubajskú ropu.

Podiel krajín OPEC na celkovom dovoze Indie v júli oproti júnu mierne klesol a na najnižšiu úroveň klesol v apríli až júli, teda v prvých štyroch mesiacoch tohto fiškálneho roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár