Napriek hroziacim sankciám a zákazom dovozu Rusko za prvých 100 dní od invázie na Ukrajinu vyviezlo fosílne palivá v hodnote 97,7 miliardy dolárov, čo bolo každým dňom v priemere 977 miliónov dolárov.

Aké fosílne palivá teda Rusko vyváža a kto tieto palivá dováža?

Niežšie uvedená infografika sleduje najväčších dovozcov ruského exportu fosílnych palív počas prvých 100 dní vojny, na základe údajov Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA).

Kto-stale-kupuje-fosilne-paliva-z-Ruska

Dopyt po čiernom zlate Ruska

Celosvetový trh s energetickými surovinami v posledných rokoch zažil niekoľko cyklických šokov.

Postupný pokles investícií do sektora ropy a zemného plynu nasledovaný pandémiou vyvolanou redukciou produkcie viedol k poklesu dodávok, pričom ľudia spotrebovali viac energie, keďže sa ekonomiky opätovne otvorili a zimy boli chladnejšie. V dôsledku toho dopyt po fosílnych palivách rástol už pred ruskou inváziou na Ukrajinu, čo prehĺbilo šok v rámci trhov.

Súvisiace: Ako bude fungovať zákaz G-7 voči zlatu z Ruska?

Rusko je tretím najväčším producentom a druhým najväčším exportérom ropy na svete. Za 100 dní od invázie bola ropa zďaleka najcennejším ruským exportným fosílnych palív a predstavovala 48 miliárd dolárov, alebo zhruba polovicu celkových príjmov z exportu.

Obrázok: Výnosy Ruska z jednotlivých energetických surovín (24. februára – 4. júna)
Kto-stale-kupuje-fosilne-paliva-z-Ruska-1

Kým ropa z Ruska sa prepravuje na tankeroch, sieť potrubí prepravuje zemný plyn Ruska do Európy. V skutočnosti Rusko predstavuje 41 % všetkého dovozu zemného plynu do EÚ a niektoré krajiny sú takmer výlučne závislé od ruského plynu. Z 25 miliárd dolárov vyvezených v plynovodoch, až 85 % smerovalo do EÚ.

Najväčší dovozcovia ruských fosílnych palív

Blok EÚ predstavoval 61 % ruských príjmov z vývozu fosílnych palív počas 100-dňového obdobia.

Nemecko, Taliansko a Holandsko – členovia EÚ aj NATO – patrili medzi najväčších dovozcov, pričom ich predbehla iba Čína.

Obrázok: Hodnota jednotlivých krajín dovozu fosílnych palív z Ruska vs % podiel príjmov Ruska
Kto-stale-kupuje-fosilne-paliva-z-Ruska-2

Čína predbehla Nemecko ako najväčšieho dovozcu, pričom v máji doviezla takmer 2 milióny barelov zľavnenej ruskej ropy denne, čo je o 55 % viac ako pred rokom. Podobne Rusko predbehlo Saudskú Arábiu, ako najväčší dodávateľ ropy do Číny.

Najväčší nárast dovozu pochádzal z Indie, ktorá počas 100-dňového obdobia kúpila 18 % všetkého ruského exportu ropy. Značné množstvo ropy, ktorá smeruje do Indie, sa reexportuje ako rafinované produkty do USA a Európy, ktoré sa od dovozu z Ruska snažia osamostatniť.

Zníženie závislosti na Rusku

V reakcii na inváziu na Ukrajinu viaceré krajiny prísne zasiahli proti Rusku, prostredníctvom sankcií na export vrátane fosílnych palív.

USA a Švédsko kompletne zakázali dovoz ruských fosílnych palív, pričom mesačný objem dovozu sa v máji znížil o 100 % a 99 %, v porovnaní s dátumom začiatku invázie.

Obrázok: Krajiny ktoré obmedzili mesačný objem importu z Ruska v %
Kto-stale-kupuje-fosilne-paliva-z-Ruska-3

V celosvetovom meradle sa mesačný objem dovozu fosílnych palív z Ruska v máji znížil o 15 %, čo naznačuje negatívne politické nálady v krajine.

Za zmienku taktiež stojí, že niekoľko európskych krajín, vrátane niektorých z najväčších dovozcov počas 100-dňového obdobia, obmedzilo fosílne palivá z Ruska. Okrem kolektívneho rozhodnutia EÚ znížiť závislosť od Ruska, niektoré krajiny odmietli aj režim platieb ruským rubľom, čo viedlo k poklesu dovozu.

Súvisiace:
Rusko sa pre Čínu stáva najväčším dodávateľom ropy
Ukončenie závislosti EÚ od ruských energií bude stáť € 300 miliárd

Obmedzovanie dovozu bude pravdepodobne pokračovať. EÚ nedávno prijala šiesty balík sankcií proti Rusku, ktorý kompletne zakazuje všetky ruské produkty, v rámci ropy presúvajúcej sa po mori. Zákaz, ktorý sa vzťahuje na 90 % dovozu ropy do EÚ z Ruska, sa pravdepodobne naplno prejaví po 6 až 8 mesiacoch, ktoré umožnia plnenie existujúcich zmlúv.

Zatiaľ čo EÚ postupne vyraďuje ruskú ropu, viaceré európske krajiny sú silne závislé od ruského plynu. Plnohodnotný bojkot ruských fosílnych palív by tiež poškodil európsku ekonomiku, preto bude postupné vyraďovanie pravdepodobne postupné a bude podliehať meniacemu sa geopolitickému prostrediu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: VisualCapitalist

Facebook komentár