Hlad_korporacii_po_cistej_energii_nebol_nikdy_vacsi

Korporácie nemôžu byť čistejšie: chcú lacnú obnoviteľnú energiu.

Spoločnosti a vládne agentúry v priebehu minulého roka podpísali zmluvy na nákup 13,4 gigawattov čistého výkonu, porovnateľného s celkovou výrobnou kapacitou Nevady. Tým ľahko prekonali predchádzajúci rekord na hodnote 6,1 gigawattov, ktorý bol dosiahnutým v roku 2017 – podľa správy od spoločnosti BloombergNEF.

Kontrakty stále predstavujú len zlomok celkovej spotreby elektrickej energie. Dokonca aj skupina spoločností, ktorá sa zaviazala, že nakoniec získa 100 percent svojej energie z obnoviteľných zdrojov, sa naďalej spolieha na iné zdroje zo zhruba dvoch tretín svojho dopytu.

Technologickí giganti sveta vystupujú ako lídri v tomto priestore: Spoločnosť Facebook v minulom roku predstavovala viac ako 2,6 gigawattov čistých energetických obchodov, pričom sa tak dostala cez materskú spoločnosť Google – Alphabet, ktorá je dlhoročným lídrom spomedzi najväčších korporácií sveta.

Graf: Korporácie zaoberajúce sa čistou energiou, v minulom roku zdvojnásobili kontrakty z rekordnej hodnoty v roku 2017
Hlad_korporacii_po_cistej_energii_nebol_nikdy_vacsi_graf

Ciele udržateľnosti podnikov a obavy týkajúce sa klimatických zmien vytvárajú zelený boom, ktorý bol poháňaný dotáciami z obnoviteľných zdrojov a vládnymi smernicami. Zatiaľ čo tieto dotácie na mnohých trhoch klesajú alebo dochádza k ich vypršaniu, veterná a solárna energia je dnes často najlacnejším zdrojom elektrickej energie, čo umožňuje dosahovať tieto rekordné objemy.

Kyle Harrison, analytik z BloombergNEF v New Yorku, poznamenal: “Už dávno sa nejedná len o záväzky, ale aj reálne obchody a je naozaj vidno aj rozsiahle investície v tejto oblasti aj od firiem z oblasti verejných energetických služieb,” … “Široká škála nákupov energie z obnoviteľných zdrojov je bezprecedentná a dosahuje rastúcu tendenciu už dlhšie obdobie.”

Dokonca aj spoločnosť Exxon Mobil v priebehu minulého roka podpísala dohody o čistej energii pre Permskú kotlinu, kde sa nachádza najrýchlejšie rastúce americké ropné pole.

Ďalšie zistenia zo správy:

  • Spojené štáty v minulom roku tvorili 63 percent celosvetových transakcií s obnoviteľnými zdrojmi energie – celkovo 8,5 gigawattov, čo je takmer trojnásobok objemu z roku 2017.
  • Podniky s miernejším apetítom elektrickej energie sa združujú, aby vedeli získať “úspory z rozsahu veľkých projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie”.
  • India minulý rok v obnoviteľných energiách podpísala firemné dohody o hodnote viac ako 1,4 gigawattov, čo je najviac z Ázie a Tichomoria.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár