Kde_je_Apple_v_jej_usili_o_100_percent_cistej_energie_2017

Apple každým rokom vyrába viac ako 200 miliónov elektronických zariadení. Výroba všetkých tých iPhonov, MacBookov a iPadov vyžaduje enormné množstvo energie.

To je dôvod, prečo je to veľký problém, ak spoločnosť Apple poznamenáva, že chce byť najekologickejšou firmou na svete.

Spoločnosť v októbri roku 2015 spustila rozsiahly čistý energetický plán. Cieľom bolo previesť všetky svoje spotreby energie Číny v čisté zdroje energie.

Apple sa okolo tohto cieľa snaží napredovať a v súčasnosti pracuje na 100% obnoviteľnej energie, dokonca po celom svete.

Lisa Jacksonová, ktorá je viceprezidentkou pre politiku prostredia v spoločnosti Apple, vo výročnom liste zverejnenom na začiatku tohto roka uviedla: “V roku 2016, až 96 percent elektrickej energie spotrebovanej v našich celosvetových továrňach pochádzala z obnoviteľných zdrojov energie, čo viedlo k znižovanie našich emisií oxidu uhličitého o takmer 585 tisíc ton. Zo 100 percent sme z obnoviteľných zdrojov v 24 krajinách sveta, ako aj všetky dátové centrá spoločnosti Apple.” Jacksonová od roku 2009 do roku 2013 slúžila ako administrátorkou pre Environmental Protection Agency.

Ak chcú ísť do do zelených energií so 100%, Apple v dokumente vydanom počas tohto mesiaca uviedla, že plánuje “do roku 2020 po celom svete vytvárať zdroje z viac ako 4 gigawattov novej čistej energie.”

Zatiaľ Apple smeruje k svojmu cieľu o rozsahu 4 gigawattov, čo je ekvivalent energie potrebnej na napájanie zhruba 4 miliónov domácností. V súčasnej dobe má po celej Číne inštalované veterné a solárne projekty o rozsahu 485 megawattov.

Spoločnosť taktiež v septembri minulého roka poznamenala, že sa zaväzuje k tomu, že všetky spoločnosti, ktoré dodávajú diely pre Apple tento príklad budú nasledovať. Sedem dodávateľov spoločnosti Apple sa už zaviazalo k 100% z obnoviteľných zdrojov do roku 2018.

Súvisiace:
Analytici: “iPhone 8 pravdepodobne nebude stáť $ 1 000”
Google chce v roku 2017 využívať výhradne obnoviteľné zdroje energie

Nehovoriac o tom, že nové ústredie spoločnosti Apple – Apple Park, bude poháňané výhradne z obnoviteľných zdrojov energie. Spoločnosť uvádza že sa snaží chrániť stromy, keďže 99% papiera používaného v obaloch výrobkov je práve z recyklovaných materiálov.

Tom Murray, ktorý je viceprezidentom iniciatívy Environmental Defense Fund – EDF ocenil úsilie spoločnosti Apple. Poznamenal, že Apple bol vedúcim hráčom v oblasti udržateľných iniciatív a aktuálne viac ako 70 podnikov razantne postupuje a zaviazali sa používať len obnoviteľné zdroje energie.

Nakoniec dodal: “Pre firmy ako Apple, zvyčajne 80 percent alebo viac uhlíkovej stopy je v rámci dodávateľského reťazca. To je dôvod, prečo je dôležité aby sa Apple snažila okrem vlastných operácií spolupracovať aj s dodávateľmi, teda aby sa stali rovnako firmami, ktoré sú zo 100 percent z obnoviteľných zdrojov energie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, ZDNet

Facebook komentár