Ikea_zakazuje_vsetky_plasty_na_jedno_pouzitie

Už žiadne plasty so švédskymi guličkami.

Ikea vo štvrtok oznámila, že do roku 2020 zo svojich obchodov a reštaurácií odstráni všetky plastové výrobky na jedno použitie.

Švédsky nábytkový gigant poznamenal, že prestane predávať plastové výrobky na jednorazové použitie, ako sú slamky, taniere, poháre, mraziace vaky, vrecia na odpadky a papierové taniere a poháre s plastovou povrchovou úpravou.

Jej reštaurácie tiež prestávajú rozdávať plastové slamky, poháre, taniere, príbory, nápojové miešadlá a plastové nádoby pre čerstvo pripravené jedlá.

Spoločnosť oznámila zákaz ako súčasť širšej stratégie trvalej udržateľnosti, v rámci ktorej sa zaviazala stať sa “do roku 2030 obyvateľstvom a planétou s pozitívnymi výsledkami.”

IKEA uviedla, že do roku 2020 sa zameriava na nákup 100% energie z obnoviteľných zdrojov a vo svojich produktoch používa len obnoviteľné a recyklované materiály. Tiež chce aby do roku 2025 jej expedícia jej tovaru dosahovala nulové emisie.

Do projektov v oblasti obnoviteľnej energie už spoločnosť investovala 1,7 miliardy eur. Plánuje postaviť 416 veterných turbín a na budovách spoločnosti IKEA už bolo nainštalovaných okolo 750 000 solárnych panelov.

Torbjörn Lööf, ktorý je výkonným riaditeľ materskej spoločnosti Inter IKEA Group poznamenal: “Prostredníctvom našej veľkosti a dosahu máme príležitosť inšpirovať a umožniť viac ako jednej miliarde ľudí žiť lepšie životy, v rámci našej planéty.”

Súvisiace:
Veľké podniky: “Zaväzujeme sa k obmedzeniu plastových odpadkov”
Keňa práve zakázala plastové tašky a hrozí pokuta 32 000 eur a väzenie

Plast s nízkymi nákladmi a širokou škálou možných použití sa stal jedným z najpopulárnejších materiálov sveta. Jeho využívanie sa v posledných 50 rokoch zvýšilo 20-násobne a očakáva sa, že sa v nasledujúcich 20 rokoch opäť zdvojnásobí.

Náklady na životné prostredie sú však monumentálne. Výskum ukazuje, že vo svetových oceánoch bude do roku 2050 viac plastu ako rýb.

V globálnom meradle sa na recykláciu zhromažďuje iba 14% plastov. Miera opätovného použitia je v porovnaní s inými materiálmi katastrofálna – papier sa recykluje z 58% a železo a oceľ až z 90%.

Európska únia počas minulý týždeň oznámila, že chce zakázať 10 plastových výrobkov na jedno použitie, vrátane plastových slamiek a príborov, ktoré tvoria 70% všetkého odpadu vo vodách a plážach EÚ.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár